Ana sayfa Foto Galeri Apple iOS 11 yeni işletim sisteminin merak edilen 10 yeni özelliği!

Apple iOS 11 yeni işletim sisteminin merak edilen 10 yeni özelliği!

0

Dün gerçekleştirilen Apple WWDC 2017 etkinliğinde Apple dünyanın şimdiye kadarki en gelişmiş işletim sistemi olarak lanse edilen iOS 11″i duyurdu. iOS 11″in geliştiriciler için olan Beta 1 sürümü kullanıma açıldı. Kullanıcılar için sonbahar aylarında kullanımda olması beklenen iOS 11 işletim sisteminin iPhone ve iPad kullanıcıları için yeni deneyim ve yüzlerce yeni özelliği bulunuyor. iOS 11″in güçlü multitasking özellikleri, Files (Dosyalar) uygulaması ve Apple Pencil”e eklenen özelliklerle kullanım alanının fazlalaştırması sayesinde iPad için bugüne kadar geliştirilen en detaylı yazılım güncellemesi olduğu söyleniyor.

 

iOS işletim sahibi cihazlara gelecek olan Artırılmış Gerçeklik özelliği ile geliştiricilere, kullanıcılar için gerçek dünyadan sahnelerin üzerine sanal içerikler yerleştirmesini sağlayacak uygulamarı geliştirmelerin yolu açılıyor. CoreML, geliştiriciler için cihazlar üzerinde makine öğrenme yetenekleri sağlayarak, kolayca tahmin edebilen, öğrenebilen ve git gide daha akıllı hale gelen uygulamalar geliştirmelerine yardım olacak.

Apple, geliştiriciler için iOS cihazlarındaki yerleşik kamera, güçlü işlemciler ve hareket sensörlerini kullanarak iPhone ve iPad”e yüksek kaliteli Artırılmış Gerçeklik deneyimleri sunmalarına yardımcı olacak yeni bir platform oluşturdu. ARKit geliştiricilerin interaktif oyunlar, etkileyici alışveriş deneyimleri, endüstriyel tasarım ve daha fazlası için gerçek dünyadan sahnelerin üzerine ayrıntılı ve ilgi çekici sanal içerikler yerleştirmek için en yeni bilgisayar görüntü teknolojilerinden yararlanmalarını sağlıyor.

İOS 11″in dikkat çeken diğer özellikler arasında Apple Pay”i kullanarak ödeme yapmak, kullanıcıların araba sürerken yola daha fazla odaklanabilmesi için Rahatsız Etme, daha akıllı hale gelen ve yeni bir sese sahip Siri ve Fotoğraflar ve Kamera”daki yeni profesyonel özellikleri sayabiliriz.

 

İşte iOS 11 ile gelecek 10 yeni özellik:

1. Yeni tasarımıyla kolaylık sağlayan Kontrol Merkezi

Apple, uzun zamandır beklenen tasarım değişikliklerinden birini Kontrol Merkezi üzerinde gerçekleştirmiş. Eski görünümün ardından yeni tasarım biraz garip gelse de yeni Kontrol Merkezi çok daha kullanışlı bir arayüze sahip

Yenilenen Kontrol Merkezi, her sekmeyi ayrı sayfada göstermek yerine kutucuklar haline dönüştü.Ana ekranda uygulamalara tıkladığınızda açılan 3D pencerelerle aynı prensipte çalışıyor. Kutucuklardan birine dokunduğunuzda o uygulama tam ekrana geliyor ve ilgili ayarlara erişiyorsunuz.

Hücresel veri ayarlarına kontrol merkezinden erişebiliyorsunuz. Ayrıca, Ayarlar > Kontrol Merkezi ekmesine giderek, ekranda bulunmasını istediğiniz kutucukları özelleştirmenize de olanak sağlıyor.

2. Kullanışlı Veri Senkronizasyonu

Apple iCloud’taki mesajlarınızı, kişisel Siri verilerinizi ve fotoğraflarınızı daha senkron bir hale getiriyor. üstelik bütün Apple cihazlarında kullandığınız Siri, artık kişilik bölünmesi yaşamayacak. Bütün cihazlarınızda aynı veriye erişim sağladığı için aynı Siri ile iletişim kuracaksınız. Ayrıca aynı fotoğraflara erişebilecek, aynı mesajları filtreleyebilecek, aynı fotoğrafları tarayabilecek.

 

3. Yeni Tasarımıyla iMessege çekmecesi

iMessage uygulaması bir önceki iOS 10 güncellemesinin odak noktalarından birisiydi ancak, işler Apple”ın istedeği gibi gitmedi. Bunun başlıca nedenleri, hala fazlasıyla kafa karıştırıcı olarak karşılanması ve tam teşekküllü bir uygulama olmamasıydı.

iOS 11 güncellemesi ile Apple, klavye altına kaydırmalı bir menü getirdi. Bu yeni uygulama, birçok uygulama ve Apple Pay ile senkronize bir şekilde çalışıyor.

iMessage için App Store”un uygulamalara ve çıkartmalara daha kolay erişim sağlayan yeniden tasarlanmış uygulama çekmecesiyle mesajları süslemek, şarkı paylaşmak ve daha fazlası artık daha kolay.

4. Sürücüyü Rahatsız Etme özelliği

iOS 11, sürüş sırasında Rahatsız Etme özelliğiyle sürücülerin yola daha fazla odaklanmalarına yardımcı olmalarını sağlıyor. iPhone araba sürdüğünüzü algılayarak ekranı karanlık tutmak için bildirimleri otomatik olarak sessizleştirebilir. Kullanıcılar Favoriler listesindeki kişilere araç sürdüklerini ve gidecekleri yere varana kadar cevap veremeyeceklerini bildirmek üzere bir otomatik yanıt gönderebiliyorlar.

 

5. Akıllı asistan Siri artık çok daha akıllı ve şık

36 ülkede her ay 375 milyondan fazla aktif cihazdan erişilen Siri dünyanın en popüler kişisel yardımcısı. Makine öğrenimi ve sanal zeka konusundaki en yeni gelişmelerden yararlanan yeni erkek ve kadın sesleri konuşurken tonlamayı, boşlukları, vurguları ve hızı ayarlayarak daha doğal ve anlamlı hale geldiği gibi İngilizce sözcükleri ve cümleleri çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca”ya çevirebiliyor. Siri daha kişisel deneyimler sunmak için cihaz üzerinde öğrenme özelliğini kullanarak sesin ötesine geçiyor ve Safari, News, Mail, Mesajlar ve daha fazlasında kişisel kullanıma göre öneriler sunuyor. örneğin, Siri kullanıcının Safari”de gezinirken ilgilendiği konuları veya yerleri öğrendikçe, Mail, Mesajlar ve diğer uygulamalarda yazı yazdığında önerilerde bulunuyor.

6. Dokuz Yıldan Sonra Yeni App Store karşımızda

Apple uygulamalar ve Oyunları keşfetmeyi her zamankinden daha kolay bir hale getirmek için baştan sona yeniden tasarlanan, tamamen yenilenmiş App Store”u tanıttı. Harika bir şekilde yeniden tasarlanan App Store; yeni Bugün, Oyunlar ve Uygulamalar sekmelerinde her gün güncellenen özgün öyküler ve editoryal içeriklerle dopdolu.

Oyunlar, uygulamalar ve uygulama kültürü ile ilgili her şeyin yer aldığı, her gün göz attığımız Bugün sekmesiyle başlıyor. App Store”un global editör ekibi, hayatımızı değiştiren oyun ve uygulamaların, dünyayı harekete geçiren ve şekillendiren fikirlere sahip geliştiricilerin ardındaki öyküleri, harika tasarımlar ve videolarla dolu detaylı haberler ve röportajlarla paylaşacaklar.

 

7. Kişiler Arası Apple Pay ödeme Kolaylığı

Apple Pay ile kullanıcılar, aile içinde veya arkadaşlar arasında hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde para gönderebilecekler veya alabilecekler. Mesajlar”dan çıkmadan para gönderip alabilir veya Siri”ye Wallet”teki kredi veya ATM kartlarından birini kullanarak birine ödeme yapmasını söyleyebilirler. Kullanıcılara bir para gönderildiğinde, para yeni Apple Pay Cash hesabına kaydedilir. Bu parayı birine göndermek, Apple Pay ile mağazalarda, uygulamalarda veya internette alışveriş yapmak veya Apple Pay Cash”ten banka hesaplarına aktarmak için anında kullanabilirler.

8. Fotoğraflar Uygulamasında PhotoShop Etkisi

Apple, Canlı Fotoğrafları çok daha ilginç hale getiriyor. Artık onları kırpabilir, seslerini kapatabilir, döngüye sokabilir ve efektler uygulayabilirsiniz.

 

ios-11-ozellikleri-1

9. Apple Haritalar Kapalı Mekanları da Gösterecek

Bu özelliğin dünya çapına yayılması biraz zaman alacak olsa da Apple, şimdiden 100 AVM”yi haritalara ekledi. Artık kapalı mekanların detaylarını Apple Haritalar üzerinden görmek mümkün olacak.

10. Birleştirilmiş Bildirim Merkezi

Kilit ekranınızdan cevapsız bildirimlere ulaşmanız artık daha kolay olacak. Basit bir kaydırma hareketi ile bildirimin detaylarını görebilecek ve uygulamaya gitmeden neler olup bittiğine göz gezdirebileceksiniz.

Apple, geliştiricilere artık daha fazla uygulama sunuyor. MusicKit ile Apple, üçüncü parti geliştiricilere ait Apple Müzik kataloğuna erişim sağlıyor.

 

ios-11-ozellikleri

Diğer dikkat çeken iOS 11 özellikleri:

— App Store yeni uygulamalar ve oyunlar keşfetmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştıracak şekilde yeniden tasarlandı. Derinlemesine özellikler ve röportajlarla, App Store editörleri iOS geliştiricilerinin ve geliştirdikleri inanılmaz uygulamaların arkasındaki öyküleri ortaya çıkaracak.

— iMessage için App Store”un uygulamalara ve çıkartmalara daha kolay erişim sağlayan yeniden tasarlanmış uygulama çekmecesiyle mesajları süslemek, şarkı paylaşmak ve daha fazlası artık daha kolay.

— Denetim Merkezi, sık kullanılan denetimlerin hepsine tek bir sayfada hızlı erişim sağlayarak daha fazla kişiselleştirme seçeneği sunuyor ve yeni Kilit Ekranı tüm Bildirimlere aynı yerde daha kolay ulaşılmasını sağlıyor.

— Apple Harita uygulamasına dünyanın önemli hava alanları ve alışveriş merkezlerinin iç haritaları da eklendi ve şimdi virajları veya çıkışları kaçırmamanız için şerit rehberliği özelliğine de sahip.

— Ev uygulaması AirPlay 2 hoparlörleri gibi yeni pek çok aksesuar kategorileri gibi, evinizi otomatikleştirmenizi sağlayacak çok daha fazla yöntemi destekliyor.

— AirPlay 2 kullanıcılara hoparlörleri Denetim Merkezi, Ev uygulaması veya Siri ile kolayca kontrol etme olanağı vererek birden fazla odada ses yayını yapma imkanı sunuyor.

— Apple Music arkadaşlarınızla yeni müzikler keşfetmeniz için daha fazla yol sunuyor. Aboneler, arkadaşlarının kendilerini izleyebilecekleri, paylaştıkları çalma listelerini dinleyebilecekleri ve en çok dinlediği müzikleri görebilecekleri bir profil oluşturabilirler.

— Apple News, Siri”den öneriler ve kişiselleştirilmiş önemli haberler, yeni Spotlight sekmesinde Apple News editörleri tarafından denetlenmiş harika haberler ve Bugün görünümünde günün en iyi videolarıyla okuyucuları bilgilendirme ve eğlendirme konusunda şimdi daha da iyi.

— Tek elle klavye modu iPhone”da hareket halindeyken yazmayı daha da kolaylaştırıyor ve iPad”deki yeni QuickType klavyesi sayılara, sembollere ve noktalama işaretlerine daha hızlı erişim sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here