Ana sayfa Mobil Apple”ın yeni yüzü: İOS 5

Apple”ın yeni yüzü: İOS 5

0
iPhone 4S’in içerisinde yüklü gelecek olan iOS 5, geçtiğimiz ay içerisinde tüm iOS platformları için yayınlandı. Bir anda tüm iPhone 3GS/iPhone 4, iPod touch ve iPad kullanıcıları iOS 5’e hücum etti.
 
ois 5
 
iOS 5, gerek teknolojik yenilikler açısından gerek arayüz geliştirmeleri açısından birçok iOS kullanıcısının beğenisini kazanmayı başardı. Yeni iOS, çok daha kolay bir kullanıma sahip. Ayrıca görsel açıdan da birçok iyileştirme mevcut. iOS 5’in iPad platformu üzerindeki yenilikleri ise iPad 2’yi ve tabii ki birinci nesil iPad’i çok daha etkin bir şekilde kullanmamıza olanak sağlıyor.

 

Kullanım kolaylıkları

iOS 5’te birçok kullanım kolaylığı sağlanmış durumda. Bunlar, basit parmak hareketleriyle daha rahat bir iOS kullanım deneyimi sunuyor. örneğin, iPad’te müzik dinlemek için Music uygulamasını açtığınızda (iPad’te müzik dinlemek için mevcut olan iPod ikonu, Music olarak değişmiş), şarkı listesindeki şarkıları parmağımızla soldan sağa kaydırdığımızda, direkt olarak şarkıyı iPad üzerinden silebileceğiz. Bu tür küçük yenilikler tabii ki sadece Music alanında değil, içerisinde liste barındıran tüm uygulamalarda yer alıyor. öte yandan iOS 5 ile birlikte notification (uyarı) sistemi de değişikliğe uğruyor.
 

mobile işletim sistemi
 
Yeni iOS’ta notification bar özelliği geliyor. Tıpkı Android cihazlarda olduğu gibi üst bar’dan kaydırılarak açılan bir yapıya sahip olan bu bar, artık son notification’ların (uyarıların) hepsini bir arada toplayarak kullanıcıya sunuyor. örneğin, Reminders’a eklediğiniz hatırlatmaların saati yaklaştığında, ana ekranınıza uyarı gelmekte ve notification bar’a eklenmekte. Aynı şekilde diğer push ileti sağlayan uygulamaların da uyarıları bu bar’a ekleniyor. Bar, cihaz kilitli haldeyken de ekrandaki yerini alıyor ve uyarının solundaki uygulama simgesini sağa kaydırarak, giriş şifresini yazdıktan sonra direkt ilgili uygulamayı açabiliyorsunuz. iOS 5 ile birlikte, tüm uyarılar artık ilk aşamada ekranın en üst orta kısmında beliriyor. Böylece bir oyun oynarken veya bir uygulama üzerinde işlem yaparken, eski iOS’larda olduğu gibi ekranın ortasına uyarı gelmiyor. özetle iOS 5 ile birlikte uyarı (notification) sistemi tam anlamıyla işlevsellik kazanmış.

 

iOS 5 ile gelen yerleşik uygulamalar

iOS 5, Newsstand, Reminder, iMessages gibi yerleşik uygulamalar ile birlikte geliyor. Bu uygulamalardan Newsstand, tıpkı iBooks gibi bir işleve sahip. Tüm süreli dergi yayınlarını ve gazeteleri bir noktada toplayan Newsstand, bu uygulamalar için bir ana uygulama özelliği taşıyor. Ayrıca Newsstand sayesinde, takip ettiğiniz derginin yeni sayısı yayınlanmış mı diye ekstra araştıra yapmanıza gerek yok. Uygulama, bünyesinde bulunan dergilerin yeni sayıları çıktığında, size bunu haber veriyor.
 

ios 5 işletim sistemi
 
öte yandan iOS 5 ile birlikte Camera uygulaması da birtakım yenilikler kazanıyor. Artık ekranda bir yere dokunduğumuzda otomatik pozlama da yapış oluyoruz. Ayrıca kamera ekranını üçe üç çizgilere ayırabiliyoruz. çektiğimiz fotoğrafları Photos üzerinden açtığımızda, bu fotoğraflar üzerinde basit oynamalar yapabiliyoruz. Edit’leyip crop’lama, otomatik kontrast/ışık ayarı yapma, kırmızı-göz düzeltme gibi özellikler bizleri bekliyor.

iOS 5 ile birlikte büyük yenilikler geçiren bir diğer uygulama ise Safari. Artık tıpkı Mac ve PC versiyonlarındaki gibi sekme sistemine geçen Safari uygulaması, Bookmarks içerisinde “Okuma Listesi” adında yeni bir bölüme sahip. Buraya daha sonradan okumayı düşündüğünüz sayfaları ekleyerek Safari’yi daha etkili kullanabiliyorsunuz. Ayrıca artık sanal klavye ikiye bölünebiliyor. Bu da iPad üzerinden yazı yazmayı kolaylaştırıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here