Ana sayfa İnternet Apple’ın Yeni Uzay Gemisi

Apple’ın Yeni Uzay Gemisi

0

İnovasyon devi yeni evine taşınıyor.
 

Apple CEO”su Steve Jobs, geçtiğimiz ay içerisinde Apple”ın halen kullandığı Cupertino City Council”deki yerleşkesinde sürpriz bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda Apple”ın tasarlatarak, ileriki tarihlerde yerleşmeyi düşündüğü yeni yerleşkesi basına tanıtıldı. Yeni tasarım, dosya konumuzun başlığındaki göndermeyi de açıklıyor çünkü yeni kampüs binası adeta fütüristik bir uzaygemisi tasarımına benzetiliyor.
 
apple
 
Söz konusu basın toplantısındaki sunumu esnasında Steve Jobs, Apple”ın bir tohum gibi hızla büyüdüğünü ve bu ivmenin şirketin hali hazırda kullandığı merkez kampüsünü yetersiz kıldığını belirtti. Cupertino”daki merkez Apple kampüsü, şirketin özellikle son 10 yıldaki büyümesine artık yetişemeyecek küçüklükte olduğundan, San Jose”nin belirli bölgelerine yayılan ufak binalar şeklinde genişliyordu. Jobs, artık bu parçalanmış yapının bir çözümden ziyade problemi daha da büyüten bir yayılma olduğunu ve yeni ve yeterli bir kampüs ihtiyacının elzem olduğundan dem vuruyordu.

Apple çalışanlarının daha verimli sonuçlar üretebilmesi için daha çok fiziksel alana ve daha modern bir mimariye ihtiyacı olduğunu söyleyen Jobs, bu amacı karşılamak üzere yine Cupertino”da daha evvel Hewlett-Packard”a ait olan bir araziyi satın aldıklarını ve bu arazi üzerine yeni bir Apple yerleşkesi yapmak için hazırlıklara başlandığını kaydetti. Yeni Apple yerleşkesinin yaklaşık 12.000 çalışana ev sahipliği yapacak şekilde tasarlandığı belirtiliyor.

 

Sunumda herkesin dikkatini tabi ki, yeni yerleşkenin ilk prototipleri çekti. Oldukça fütüristik bir yapıda olan mimari, Jobs”un sunumunda da büyük yer kapladı. Apple CEO”suna göre bin bir uzay gemisi fantezisine göre tasarlandı ve sadece bu özelliğiyle bile yeterince ses getirecek.

Yeni tasarım hakkında yapılan üç boyutlu bir gösterinin de yer aldığı sunumu esnasında Jobs, yeni bina hakkında bazı teknik bilgiler de verdi. Binanın yapısında yekpare hiçbir cam parçanın kullanılmadığına değinen Jobs, tasarım aşamasına bizzat müdahil de olduğunu ve tasarım konseptinin Apple Store”ların tasarımındaki deneyimlerden de yararlandığını söyledi.
 

apple in uzay gemisi
 
Ayrıca yine kampüsün tasarımı esnasında bilhassa görünürde hiçbir aracın olmaması için tüm otomobil park yerlerinin yer altına inşa edileceğini de belirten Jobs, bu düsturun kampüs etrafında binlerce ağaca daha ev sahipliği anlamına geldiğini de belirtiyor. Böylece hali hazırdaki kampüsün milyonlarca ton asfalttan müteşekkil etrafının çirkin görüntüsünden de kurtulacağını kaydediyor Steve Jobs.

Kamuoyunda da büyük ses getiren yeni Apple kampüsüne legal otoriteler de kayıtsız kalmadı. Vali Orrin Mahoney, proje için belki de Apple yönetiminden çok daha fazla heyecanlandığını ve böyle bir merkez kampüsün, bırakın sektör bazını, ülke bazında da şehirde ve bölgede eşi benzeri olmadığını kaydetti.

 

Apple markasının Amerika Birleşik Devletleri özelinde tüm dünyada sahip olduğu bilinirlik ve etkileri göz önüne alındığında bölge turizmi için de ticari bir değer taşıdığı aşikar.

Benzer bir çevresel etkiden Steve Jobs”da bahsediyor. Açıklamasında “Apple Cupertino şehrinin en yüksek vergi veren kişiliği konumunda. Yeni kampüsümüzün bu özelliği sürdürmesi ve bu şehre ekstra pozitif katkılarının sürmesini istiyoruz diyor.

Lakin, legal otoritelerin bu ölçekte bir yapıya izin vermemeleri durumunda da, kompleksi başka bir lokasyona, aralarında Google”ın da bulunduğu birçok dev şirketin de merkezlerinin olduğu Mountain View bölgesine taşıma opsiyonunu da cepte tuttuklarını belirtiyor.
 

apple uzay gemisi
 
Buna karşın Cupertino şehrinin yöneticilerinin Jobs”un bu B planına tepkileri de hazır. Apple”ın sadece bir teknoloji markası değil, dünya çapında etkileri olan dev bir üretim ve tasarım üssü olduğu fikrinde birleşen şehir yöneticileri, yeni yerleşkenin de Cupertion sınırları içerisinde olmasında memnuniyet duyacaklarını belirtiyorlar.

Her şeyin planlandığı gibi gitmesi halinde Apple”ın yeni uzay gemisinin yapımına 2012 itibarıyla başlanacak. Yeni kompleksin hizmete açılması için öngörülen tarih de 2015 başları olarak belirtiliyor. Görüşümüz, var olmaya başladığı tarihten bu yana gerek tasarım gerekse ticari başarı olarak üst seviyede olan şirketin, bu yeni kampüs ile kendisini birkaç adım daha ileri götüreceği yönünde.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here