Ana sayfa Mobil Apple”ın yeni rakibi Blackberry Playbook

Apple”ın yeni rakibi Blackberry Playbook

0

Oyunun kuralları yeniden yazılıyor

Apple, iPad”i tanıttığından bu yana taşınabilirlik ve sürekli çevrimiçi kalma imkanı veren bilgisayarlarda oyunun kuralları değişti. Notebook ve netbook”lara olan ilgi bir anda tablet tarafına kaydı; iPad odak noktasına oturdu. iPad”in ilk adımı atmasından sonra, Toshiba, Dell, Samsung gibi diğer üreticiler benzer ve başarılı tablet modelleriyle yolu takip etti.
 

 
Son olarak Bleckberry”nin üreticisi RIM (Research and Motion) karşımıza, gerçekten üst sınıf görünen bir tabletle çıktı. Apple, iPad”i sosyal medya uygulamaları ağırlıklı olarak donatırken, BlackBerry”nin Playbook”u, taşınabilir bilgisayarlar ile oyun konsolları arasındaki segmenti hedefliyor. Oysa akıllı telefonlar rekabetinde, BlackBerry daha ciddi işlere odaklıyken, iPhone uygulama ve eğlence yönü ağır basan bir ürün. Görünen o ki; Playbook oyunun kurallarını yeniden yazmak için geldi.

İsmi bile özenle seçilmiş

Artık konu Apple ürünleri olunca, kimsenin şaşırmadığı bir nokta var; ürünlerinin tasarımı ve lansmanlarda yaratılan farklılık, markayı oldukça snob bir noktaya oturtuyor. Bu imajı gözardı etmeyen RIM, yeni ürünü Playbook ile bu algıyı zorluyor. Tablet bilgisayarların çekiciliği ile oyun konsollarının eğlenceli dünyası Playbook isminde harmanlanarak, aslında ürünün hangi segmenti hedeflediği ortaya konulmuş.
 

 

Dijital çerçeve şıklığı

BlackBerry Playbook ilk bakışta siyah ve koyu metal ağırlıklı tasarımıyla dikkat çekiyor. Tabletin etrafını saran metal çerçeveyi, orta genişlikte, ama şıklığı tamamlayan ekran çerçevesi takip ediyor. iPad”in aksine yatay olarak dizayn edilen ürünün ön yüzünde 3 megapiksellik bir kamera bulunuyor. Bu kamera, yüksek çözünürlüklü video konuşma imkanı veriyor. Alt tarafta micros USB 2.0 ve HDMI çıkışları yeterli bağlantıyı sağlıyor. üst tarafta küçük kırmızı bir açma kapama tuşuna ses seviyesi kontrol tuşları eşlik ediyor. Playbook”un ön yüzünde hiç tuş kullanılmaması, pahalı bir dijital çerçeve hissi uyandırıyor. Ama tablet bir dijital çerçevinin çok ötesinde…


 

 

Dokunmatik kalitesi Flash desteği

BlackBerry Playbook 1024 x 600 çözünürlükte 7 inç dokunmatik ekrana sahip. Kapasitif ekran hem hızlı cevap veriyor, hem de çok rahat bir kullanım sunuyor. Yazılım BlackBerry OS üzerine QNX tarafından kurgulanan BlackBerry Tablet OS olacak. RIM tarafından kısa süre önce satın alınan QNX hibrit bir işletim sistemi oluşturmuş. Yeni işletim sistemi üzerine konuşmak için erken, ama şimdilik kapalı bir kutu olduğunu söyleyebiliriz.

QNX teknolojisi altında Flash ve HTML5 destekli web deneyimini çoklu dokunmatik ekran ve çoklu işlem özelliği ile birleştiren Playbook, multimedya söz konusu olduğunda zengin seçenek sunuyor. H.264, MPEG, DivX, WMV, MP3, AAC, WMA video ve ses formatlarını destekleyen yeni tablet hepsini sorunsuz bir şekilde çalıp/oynatabiliyor.

 

Full HD video, Bluetooth, çoklu uygulama, Wi-Fi…

BlackBerry Playboook”un, ön tarafında görüntülü konuşma için konumlandırdığı 3 megapiksellik kameranın yanında, HD video ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için bir de 5 megapiksellik kamerası bulunuyor. Kamera yazılımsal destekle 1080p Full HD video kaydı yapabiliyor. çekilen videolar, 1024×600 çözünürlüklü LCD ekranda mükemmele yakın izlenebiliyor.

Buraya kadar saydığımız tüm bu donanımlar, 1GHz saat hızında çalışan çift çekirdekli işlemci ve 1GB fiziksel bellekten güç alıyor. Tüm mobil uygulamalar ve diğer işlemler için yeterli bir RAM ve işlemci desteği oluğu söylenebilir. Her türlü çoklu uygulamayı destekleyen Playbook bu sistem kaynaklarıyla aynı anda birden fazla işlemi takılmadan yürütebiliyor.


 

 

Konu tablet olunca bağlanabilirlik ilk aranan özelliklerin başında geliyor. Kablosuz bağlantıyı 802.11 a/b/g/n standartında bir Wi-Fi adaptörü ile sağlayan BlackBerry Playbook”un en büyük eksiği ise 3G bağlantısının bulunması. RIM bu durumu, 3G bağlantısı sunacak servis sağlayıcılarla yapılacak anlaşmaların beklenilmesi durumunda, ürünün çok geç çıkacağı ve bunu istemediklerini söyleyerek açıklıyor. Ama bir sonraki modelin eksiksiz geleceğinin güvencesini de veriyor. Kablosuz veri aktarımında Playbook”un bir diğer kozu ise Bluetooth 2.1 adaptörü. Bluetooth bağlantısı ve işletim sistemi sayesinde, BlackBerry telefonlarla tam uyumlu olacak olan Playbook tabletten istenenler noktasında yeterli görünüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here