Apple'ın Watch Series 3 akıllı saatinde şebeke bağlantısı sorunu

Otomatik olarak kablosuz ağa bağlanan saatin hücresel arama özelliği devre dışı kalıyor.

Yeni Apple Watch büyük oranda önceki modelinin üzerinde oynanmış hali ama büyük bir özellik farkıyla: LTE. Şebeke bağlantısı yeniliği çok sayıda takdir almıştı ama gözlemciler yaptıkları testlerde ilk sorunları ortaya çıkardılar. Cihazın şebeke bağlantısı ile ilgili büyük bir sorun vardı.

Apple’dan bir sözcünün TechCrunch’a yaptığı açıklamada şöyle söyleniyor: “Apple Watch 3 bağlantı kurmadan yetkisiz ağlara katıldığında, bu durumun saatin telefon şebekesini kullanmasına engel olduğunu keşfettik. İleride yayınlanacak bir yazılımla sorunu çözmek için araştırma yapıyoruz.”

Söz konusu sorunun, saatin, diğer Apple cihazlarında aktif hale getirilen wifi tipi bağlantılara katılmasından ileri geldiği düşünülüyor. Zira cihaz, aynı veri tabanından besleniyor. Bu nedenle örneğin iPhone cihazınızla bir otelin ya da kütüphanenin kablosuz ağına bağlandığınızda saat bunu tespit ederek bağlanacaktır. Özellik temelde bir telefonla aynı şekilde çalışıyor: varsayılan olarak wifi bağlantılara ayarlı olan cihaz, kullanıcının tıklamasına gerek kalmadan otomatik geçiş yapıyor.

Bağlanmak için şifre gerektiren ağlar, soruna zemin hazırlıyorlar. Saatte bir tarayıcının olmaması nedeniyle normal bağlantı adımlarını izleyemezsiniz. Bu nedenle de bir çeşit kablosuz belirsizlikte kalırsınız (yani ağa bağlanmışsınızdır ama veri almıyorsunuzdur). Kullanıcının veri girmesini engelleyen saatin form faktörü, bu sorunun kısmi nedenlerinden biri.

Bununla birlikte sorunun temelinde yatan faktör, özellik sorunu değil, yazılım açığı kaynaklı olması. Öyle ki saat aynı anda iki bağlantıyı yapamadığı için, veritabanında mevcut bir kablosuz ağ tespit ettiğinde LTE arama özelliği devre dışı kalıyor. Firmanın geleceğe dönük yazılımda yayınlamak için üzerinde  çalıştığı durum da, bu olsa gerek.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam