Ana sayfa Haber Apple”ın sanal asistanı Siri için çalışmalar hızlanıyor!

Apple”ın sanal asistanı Siri için çalışmalar hızlanıyor!

0

Apple’ın sanal asistanı Siri, Google Assistant ve Amazon’un Alexa’sına karşı oldukça geride kaldı. Bu firmaların tanıttıkları akıllı hoparlörler asistanları günlük hayatın bir parçası haline getirirken HomePod içine yüklenen Siri, bu asistanlara kıyasla neredeyse hiçbir işte insanlara yardım edemedi.

Geçen ayın başlarında eski bir Apple çalışanının söylediği sözler, Steve Jobs ile birlikte Siri’nin geliştirilmesi fikri de öldüğünü ortaya koyuyor. Steve Jobs, 5 Ekim 2011’de ölümünden önceki gün iPhone 4S’i ve Siri’yi ilk kez tanıtmıştı. Yıllar içerisinde Siri gelişse de malesef Google ve Amazon işlevsellik alanında Siri’yi oldukça geride bıraktı.

Thinknum firması tarafından toplanan iş ilanı istatistiklerine göre Siri’nin durumundan haberdar olan ve harekete geçen Apple, bu alandaki ilanların sayısın ciddi ölçüde arttırdı. 30 Mart’ta rekor düzeyde bir yükselişle tam 161 iş ilanı Siri ile ilgiliydi. Bu yükseliş yıldan yılda %96 seviyesinde olurken aydan aya %24 seviyesinde oldu. 161 iş ilanından 154’ü yazılım mühendisi olarak görünmekle birlikte bunların 5 tanesi “Siri – Software Engineer”, 3 tanesi ise “Siri – iOS Engineer” olarak geçiyor. Geri kalan pozisyonlar makine öğrenmesi ve doğal dil işleme (NLP) alanında uzmanlar talep ediyor.

Apple, rakiplerine kıyasla geride olduğunun farkında ve Siri’nin yeniden programlanarak yeteneklerinin arttırılmasını, IQ’sunun yükseltilmesini hedefliyor. önümüzdeki yıllarda Siri’nin üzerinde çalışan bu kadar uzmanla birlikte asistanın kapasitesinde ciddi bir artış görebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here