Ana sayfa Haber Apple”ın kişisel asistanı Siri, Harvey kasırgasında mahsur kalan kızın hayatını kurtardı

Apple”ın kişisel asistanı Siri, Harvey kasırgasında mahsur kalan kızın hayatını kurtardı

0

Harvey Kasırgası”nın yol açtığı yükselmekte olan suların içinde sıkışıp kalan 14 yaşındaki Tyler Frank, yüksek ateş ve şiddetli ağrılarına rağmen kendisini ve ailesini kurtarmak için çaresizce bir yol bulmaya çalışıyordu.

Acil yardım hattı 911″i aramak işe yaramamıştı. Facebook ve Instagram üzerinden yardım istemek de aynı şekilde sonuçsuz kaldı.

Tyler “Siri yeterince akıllı! Bir de ona sorayım! diye düşündüm” diyor.

Ve gerçekten de Siri yeterince akıllıydı. Apple”ın kişisel asistanına yaptığı tek bir taleple (Siri, Sahil Güvenliği ara) hem kendisini, hem de ailesini iki günlük fırtına macerasından kurtarmayı başarmıştı.

Sickle hücre anemisi krizi

Zaman zaman nüksediyordu. Tyler”ın genetik bir rahatsızlık olan “Sickle hücre anemisi” hastalığı vardı. Harvey şehri vurduğunda hastalığı nüksetmiş, sert ve tuhaf biçimli kırmızı kan hücreleri kan damarlarını tıkayarak, oksijenin vücudunun diğer bölgelerine ulaşmasına engel olmuştu.

Ulusal Sağlık Enstitüleri”nin yaptığı açıklamaya göre “Sickle hücre anemisi”nin sebep olduğu ağrı, doğum sancısından beterdi.

Hematolog Dr. Titilope Fasipe’ de travma ya da soğuğa maruz kalmanın krizi tetikleyebildiğini belirtiyor. Tyler ise her iki durumdan da muzdaripti.

27 Ağustos günü sabah saatlerinde annesi ve üç kardeşi uyandıklarında, Tyler”ın çenesine kadar su basmıştı evi. Kısa bir süre sonra su seviyesi, neredeyse baş hizasının üzerine kadar çıkmıştı.

Tyler”ın 18 yaşında olan en büyük erkek kardeşi Joseph onu sırtına alarak, evin çatısına taşımıştı. Joseph’ın bir küçüğü olan 16 yaşındaki Brayland”da evin en küçük çocuğu 8 yaşındaki Jaqarus”u sırtına almıştı.

Soğukta titreyen Tyler”ın yegane korunağı bir havludan ibaretti. Ki o da bir süre sonra ıslanmıştı.

Tyler Sahil Güvenliği arıyor

İşte o an Siri”den Sahil Güvenliği aramasını istemek gelmişti Tyler”ın aklına. Hattın diğer ucundaki adama ailesinin bulunduğu yerin tarifini yapan Tyler, hasta olduğunu ve hayatından endişe ettiğini söylemişti.

Buna karşılık adam da ona cesur bir “erkek” olduğunu söylemiş.

“Ben kızım dedim adama. O da bana “oo, sen cesur bir kızsın!” dedi. Ben de teşekkür ettim” diyor Tyler.

Sahil Güvenliğe ait bir helikopter öğleden sonra olay mahalline ulaşmıştı. Tyler”ın annesi Tameko Frank yaşanan sahneyi “Facebook Live”da kaydetmiş.

Kurtarma ekibinden biri helikopterden sarkarak Tyler”ın annesiyle konuşmuş, hasta biri var mı diye sormuş. O esnada Tyler”ın ateşi 39,44 derece civarındaymış.

“Evet, sickle hücre anemisi hastası bir kızım var. Tek istediğim onu almanız” demiş. Tyler”ın annesi adamın ona sadece yaşlıları aldığını, diğerleri için geri döneceğini söylediğini söylüyor.

“Orada, adamın hemen önünde duruyordu kızım. Ama o döndü ve helikoptere binerek, gitti” diyor Frank.

Helikopter havalanırken Tyler kendini terk edilmiş hissetmiş.

“Neden onlara gerçekten ihtiyacımız varken gittiler ki? Bu durum beni ağlattı.”

Sahil Güvenlik CNN”e yaptığı bir açıklamada “Sahil Güvenlik ilk yardım ekipleri Harvey Kasırgası”ndan ötürü çok sayıda yardım talebiyle karşı karşıya kalmıştı. Kurtarma ekipleri aciliyet etkenlerine göre (örneğin derhal, hayati  tehlike durumları gibi) karşılaştıkları vakaların anlık değerlendirmelerini yapmak zorunda kaldılar” dedi.

Helikopterle gelen kurtuluş

Forest Brook Lisesi”nde A derece nota sahip 9. Sınıf öğrencisi Tyler, kararlıydı. Siri”nin verdiği numara üzerinden tekrar aradı Sahil Güvenliği.

Ertesi sabah bir helikopter indi ve bu sefer onu alarak, uzaklaştı. Annesi ise yine Facebook Live”da yayınladı bu anı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here