Ana sayfa Haber Apple”ın iPhone”umuzu yavaşlattığını nasıl anlarız?

Apple”ın iPhone”umuzu yavaşlattığını nasıl anlarız?

0

Apple”ın telefonları kasten yavaşlatarak, insanları yeni telefon almaya zorladığına dair yapılan komplo teorilerini hatırlarsınız. Apple belki de kasten bu teorilere tepkisiz kalmıştı zira eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığı iddiası gerçekti.

Firma suçüstü yakalandığında, çaresiz açıklama yapmak zorunda kalmıştı. Apple”a göre eski iPhone modellerinin yavaşlatılma nedeni, batarya ömrünü uzatmak ve böylece istenmeyen kapanmalara engel olmaktı. Sorunun kaynağı her ne olursa olsun Apple bu sefer dolandırıcılık suçlamasıyla yüzyüze kaldı ve bu nedenle bir düzineden fazla dava açıldı firmanın aleyhine.

iPhone kullanıcıları meselenin yasal boyutta netleşmesini bekliyor olmakla birlikte, iPhone performansını tekrar normal hale getirmek için yapılacak tek şey, bataryanın değiştirilmesi gibi görünüyor.  iPhone 6 ve daha üst modellerde batarya fiyatlarını 29$ daha ucuzlatmıştı Apple. üçüncü taraf satıcılardan olan iFixit” de eski iPhone modelleri için kendin yap setlerini 29$”a satmaya başladı. Peki ama eski iPhone telefonunuzun yavaşlatıldığını nasıl anlayacaksınız? Bunun ne kadar kolay olduğunu bu yazıda göstereceğiz size.

iPhone cihazınızın mevcut saat hızını okuyabilen herhangi bir uygulama bu işlem için yeterli olacaktır. Bu noktada bizim tavsiyemiz Lirum Device Info adlı program. Programın full versiyonu 2.99$ fakat aynı zamanda ücretsiz olan Lite versiyonunu da indirebilirsiniz.

Programı indirdikten sonra aşağıdaki adımları takip edin:

1. Uygulamayı açtığınızda aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak karşınıza

2. üst sağ bölümde bulunan hamburger menüsüne tıklayın.

3. Açılan pencerede yer alan menü içerisinde “CPU” yazan bölüme tıklayın.

Hepsi bu. CPU”ya tıkladığınızda açılan ekranda sizi ilgilendiren iki bölüm olacak. Birincisi “CPU Actual Clock (Asıl CPU saati)”, diğeri ise “CPU Maximum Clock (Azami CPU Saati)”. Eğer bu iki rakam birbirinden farklıysa, telefonunuz yavaşlatılıyor demektir (“Actual” değeri her zaman için Maximum değerine eşit ya da daha az olmalı). Eğer bu iki değer birbirine eşitse, telefonunuz performansının zirvesinde demektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here