Ana sayfa Makale Apple’ın iPhone profillemesi

Apple’ın iPhone profillemesi

0

Apple“ın 2014 yılına dair en önemli etkinliği 9 Eylül”de ABD”nin Kaliforniya eyaletinde önde gelen gösteri merkezlerinden birinde gerçekleştirildi. Etkinliğin merakla beklenen başaktörü elbette yeni iPhone”du. Şirketin CEO”su Tim Cook“un sahneye çıkmasının üzerinden kısa süre geçmişti ki iki farklı iPhone modeli teknoloji dünyasının karşısındaydı. İki farklı ekran boyutuna sahip modellerden biri iPhone 6, daha büyük ekranlı olanı ise iPhone 6 Plus adıyla gelmişti.

Ekran boyutu üzerinden gerçekleştirilen profillme basitti; taşınması daha kolay ama ekranı da hiç de küçük olmayan bir model olarak iPhone 6 ve büyük ekranda akıllı telefon kullanmak isteyenler için iPhone 6 Plus. Profilleme, ekran büyüklüğü odaklı gerçekleşti; onun dışındaki teknolojik özellikler bir hayli benzer ya da tamamen aynı olarak karşımıza çıktı.

iPhone 6, iPhone”un önceki nesil modelindeki 4 inçlik ekran boyutunu, yaklaşık yüzde 20 oranında büyütüyor ve sosyal medya, fotoğraf/video odaklı kullanıma çok daha yatkın bir model ortaya çıkıyordu. Genel eğilim de zaten daha büyük ekrandan yanaydı. Elbette klasik bir iPhone kullanım metoforizmi artık son bulacaktı; sadece ele sığan akıllı telefonun makul olduğunu düşünen Steve Jobs görüşü de yeni iPhone 6″yla kapanan bir defter haline geliyordu.

Apple”ın efsane ismi, iPhone”ların sürekli olarak elde kolaylıkla tutulması gerektiğini, bu nedenle de büyük ekranın yanlış bir yol olduğunu savunurdu. Ancak devir kesinlikle değişmiş durumda. Apple“ın CEO“su Cook, gelenekçi biri olmadığını da daha iş başına ilk geldiği andan itibaren gösteren biri oldu, bu nedenle çok da tepki çekti ama bazı sebep-sonuç ilişkilerini, geleneklerin çok önünde tuttuğu da bir gerçek.

Devamı için sonraki sayfaya tıklayınız…

 

Apple”ın daha da büyük ekranlı modeli ise tam tamına 5.5 inçlik ekranla geliyor. Bu ekran boyutu, 5.7 inçlik Samsung Galaxy Note 4 ile aynı seviyelerde olunması anlamına geliyor. Böylecek Apple, phablet adını alan “büyük ekranlı akıllı telefon” segmentine de adım atmış oluyordu. Phablet sektöründe en çok tanınan marka Samsung, seri ise Galaxy Note ailesi. Apple”da iPhone”un “Plus” takısıyla beraber bu alandaki rekabete merhaba demiş oldu. Küresel göstergelerin de bir sonucu olarak.

Akıllı telefon pazarında phablet kategorisine yönelik bir indirgeme yapılırsa ilginin deyim yerindeyse –doğaüstü- şekillerde arttığı görülüyor. Asya pazarında phablet satışları her yıl, bir önceki yıla göre yüzde 100″ün üzerinde artış sergiliyor ve bu durumun en karlılarından biri de Samsung oluyordu. Apple, en büyük iPhone modeli ile phabet pastasına da gözüne dikti. Bu kategorinin sadece Asya değil, Amerika, Kanada, Avrupa gibi hard-core pazarları da kapsayacak şekilde Apple”a önemli düzeyde karlılık sağlaması bekleniyor.

Apple, yeni iPhone”larıyla ülkemizde de satışta. Gelen ilk bilgiler ilginin hiç de fena olmadığı yönünde. çevremde çok sayıda iPhone 6 satın alan kimse var. iPhone 6 Plus modeliyse biraz çekinerek yaklaşılan bir model. Yadırgamamak lazım, gerçekten ciddi bir adım hem Apple markasıyla haşır neşir olanlar hem de daha düşük fiyatlı çok sayıda alternatifle de karşı karşıya kalan tüketiciler için. Ama her şekilde 2014 yılı iPhone modelleri yine milyonlarca satacak, sahip oldukları teknoloji ile yine hayatı daha fazla kolaylaştırmaya devam edecekler.

Makale: Ferhat Verdi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here