Ana sayfa Donanım Apple”ın iPad Air incelemesi

Apple”ın iPad Air incelemesi

0

Apple“ın iPad“lerdeki yeni stratejisi boyutlarının daha küçük olmasını sağlayarak onları daha taşınabilir kılmak. Bu doğrultuda iPad Air, bir önceki modeliyle karşılaştırıldığında yüzde 28 oranında daha hafif ve ekran çerçevesi de yüzde 43 daha ince.

iPad Air tasarım olarak iPad mini“nin biraz daha büyük bir hâli gibi görünüyor. Biraz yakından bakıldığında tabletin yumuşak arka tasarımının, ince ekran kenarının ve alt kısımda yer alan hoparlörlerin iPad mini“dekilerle neredeyse aynı olduğu görülüyor. Bu yine de olumsuz bir durum yaratmıyor ve şikayet etmenin de bir anlamı yok, zira iPad mini“nin bir tasarım harikası olduğu konusunda hepimiz hemfikirizdir. iPad Air”in yüksek kalite algısına katkıda bulunan bir diğer özelliği de tableti salladığınızda düğmelerin yerinde sıkıca durması.

iPad Air“in biraz daha içine doğru göz attığımızda onun A7″yi, yani Apple“ın halihazırdaki en güçlü işlemcisini barındırdığını farkediyoruz. 64-bit mimarisi olan bu yeni işlemci sahip olduğu güç tasarrufu özellikleriyle daha uzun bir pil ömrü sunuyor.

 

 

Tasarım

Piyasada bulunan en dengeli tabletlerden biri olduğu su götürmez bir gerçek olan iPad Air“i ilk defa elinize aldığınızda oldukça iyi bir his veriyor. Bu his yine de daha önce iPad mini kullananlar için bir sürpriz olmayacak. Fakat Apple“ın mühendislik becerisini yine konuşturduğunu görüyoruz. 

Tasarım olarak iPad mini“yi örnek almış olsa da iPad Air”in görünümü yine de son derece etkileyici. İlk olarak alüminyum arka yüzü tabletin elde tutulurken verdiği hissi oldukça keyifli bir hale getiriyor. Bu noktada, iPad Air“in arka yüzünün parmak izlerini açıkça belli ettiğini de hatırlatalım. Apple logosunun üzerinde parmak izlerinizi görürseniz şaşırmayın. Diğer yandan, tahmin edilebileceği gibi iPad Air“in kenarları yine tek elle kavranamıyor, fakat cihazın hafifliği bunu bir sorun olmaktan çıkarıyor. Cihaza dokunulduğunda dikkati çeken bir diğer özellik ise iPad Air“in verdiği plastik bir his. Ekrana tırnağınızla dokunduğunuzda açıkça hissedebileceğiniz bu hissin Apple”ın cihazı daha ince bir biçime sokmak istemesiyle ilgili olabileceğini düşünüyoruz. Yine de bu büyük bir sorun değil, üstelik her daim fark edilen bir şey değil. Yalnızca bu gibi konularda bir bakıma takıntılı olan yüksek teknoloji ve tasarım delileri bir tür rahatsızlık duyabilir.iPhone 5S“te yer alan parmak izi tarayıcısını iPad Air“de göremiyoruz. Apple”ın bu özelliği yeni tabletinde kullanmadığını bilmiyoruz ama onu iPad Air 2“de görebilme ihtimalimiz var.

 

Arayüz

Görece yeni bir iPhone ve iPad modeline sahip olanlar iPad Air“in arayüzünde büyük bir sürprizle karşılaşmayacaklar. Bu bölümde iPad Air”in en çok önem arzeden özelliklerinden bir kısmını anlatacağız. öncelikle şunu hatırlatmakta yarar var: iPad Air son derece hızlı bir cihaz ve iOS 7, Air”in donanımıyla muazzam bir uyum içinde çalışıyor. çift çekirdekli ceplerin bile günümüzde son derece makul hızların sunduğu bir ortamda, iPad Air“in hızının söz konusu edilmesini ilginç bulanlar olabilir. Ama iPad Air bütün görevleri harika bir biçimde yerine getiriyor. Parmağınızla dokunduğunuzda verdiği tepkinin hızı sadece birkaç milisaniye daha hızlı olabilir ama bu hız örneğin iPad 3″le kıyaslandığında hissedilir biçimde belirgin.Yapılan hız testlerinde iPad Air“in, yine 64-bit”lik A7 çipi taşıyan iPhone 5S”i az bir farkla da olsa geçtiği görüldü.Giderek güçlenen rakibi Android karşısında bir değişikliğe büyük bir ihtiyaç duyan Apple, günahıyla sevabıyla iOS 7“yi piyasaya sürmek durumundaydı. Bu yeni arayüz çok daha basit ve artık gerçek hayattaki objeleri taklit etmiyor.Her güncellenen platform gibi iOS 7 de birçok defa Parallax gibi bazı işlevleri yüzünden eleştiriler aldı. iPhone 5S“te çoğu kişiyi rahatsız eden ekranda 3 boyut etkisi yaratan efekt iPad Air“de çok daha iyi duruyor, dolayısıyla onu devre dışı bırakmanızı önermeyeceğiz. Ayrıca Parallax”ın pil ömründe ciddi bir etkisi olmadığını da hatırlatalım. Bunun dışında arayüzün diğer bölümlerinin kullanımı ise son derece kolay. iOS 7″deki yeni uyarı çubuğu parmakla yukarıdan aşağıya doğru çekilerek açılabiliyor. Buradan güncellemelere, takvim girdilerine ve cevap vermediğiniz çağrılara ulaşabiliyorsunuz. Şunu da belirtelim, bize göre çubuğun çoğunlukla çok da işe yara bilgiler sunmayan takvimle açılması doğru bir tercih olmamış.

Bununla birlikte, Apple“ın kullanıcı deneyimini birçok alanda geliştirdiğini de belirtmek gerekiyor. çoklu görev panelini açmak için beş parmağınızla yukarı doğru bir sürükleme hareketi yapmanız ya da giriş tuşuna çift basmanız yeterli. Son açtığınız bütün uygulamalar da bu ekranda kutucuklar halinde görülebiliyor. Uygulamalar arasında rahat bir biçimde gezinebilmeniz ya da onları yukarıya sürükleyip kapatabilmeniz için harika bir arayüz, sadece belki biraz fazla büyük.Artık daha fazla uygulamayı kabul edebilen, giriş ekranında kullanabildiğiniz klasörler de büyük bir rahatlık. Ayrıca koleksiyonlarınızı da simgeleri yalnızca birbirinin üzerine sürükleyerek oluşturabiliyorsunuz. Yalnız, uygulamaların otomatik olarak sıralama olanağı yeni iPad”de de bulunmuyor. Bir uygulamayı kaldırdığınızda ortaya çıkan boşluğu diğer ekrandaki bir uygulamayla dolduramıyorsunuz. Bunu ancak düzenleme modunda yapabiliyorsunuz.Denetim Merkezi”ni parmağınızı ekran üzerinde aşağıdan yukarıya doğru sürükleyerek açabilme özelliği de oldukça kaydadeğer. Aynı ekranda parlaklığı da ayarlayabiliyorsunuz ve Wi-Fi gibi diğer özellikleri de açıp kapayabiliyorsunuz.

 

 

 

Kişiler, mesajlaşma ve Facetime

Facetime Audio ve geliştirilmiş Facetime HD kamerası iPad Air“i videolu ve sesli sohbetler için çok daha etkili bir cihaz haline getirmiş. Yeni tabletin ön tarafında yüzünüzü detaylı ve yeterince keskin bir biçimde gösteren 1.2MP”lik bir kamera yer alıyor. Söz konusu görüntü kalitesinde elbette internet bağlantınızın hızı da önemli.Diğer VOIP kullanıcılarıyla ücretsiz görüşmeler yapmanıza olanak tanıyan Facetime Audio beklentileri karşılıyor.iPad Air, arkadaşlarınızla konuşmanız için bundan daha fazlasını vermese de Kişiler uygulaması önceden konuştuğunuz ve yıllar içinde biriktirdiğiniz kişilerinize ulaşmanıza olanak tanıyor. Exchange, Gmail, Hotmail ve iCloud‘dan içeriye veri aktarmak son derece basit. Bağlantıları yapmanız durumunda listenizde bulunanların Facebook fotoğraflarını da görebileceksiniz.

 

Mesajlaşma

iPad üzerinden mesajlaşmak artık daha basit. iMessage“ın sunduğu e-posta uygulaması ve indirilebilen birçok sohbet uygulamaları bu konuda geniş imkanlar tanıyorlar.Mail uygulamasının sunduğu deneyim, geniş ve genişleyebilen görünümü üzerinden geniş ekranın rahatlığını taşıyor. Basit bir sürükleme hareketiyle e-postalarınızı taşıyabiliyor, düzenleyebiliyor veya çöp kutusuna atabiliyorsunuz. E-postalarınızın görüşmeleri otomatik olarak gruplaması da ayrı bir güzellik. VIP ayarı sayesinde patronunuz ve iş arkadaşlarınızı etiketleyebiliyor, önemli e-postalarınızı ayırt edebiliyorsunuz ve bu da oldukça işlevsel bir özellik.iPad Air‘in klavyesi için ise çok fazla olumlu şey söylemek pek mümkün değil. Klavyenin isabetsiz olması veya kullanışsızlığı bir gerçek ama asıl neden bunlar değil. Ekrana dokunduğunuzda duyulan plastik ses, önceki iPad modelleri özlemenize neden olabilir. Diğer yandan klavyenin rahatlıkla ikiye bölünebilmesi ve taşınabilmesi çok hoş. Böyle küçük işlevler bir araya gelerek iPad‘in kullanım alanının genişlemesine sağlıyorlar.

 

İnternet

iPad gibi bir tabletin internet tarayıcısı kesinlikle iyi olmak zorunda, cihazın bu alanda iyi bir performans vadetmesi kaçınılmaz. iPad Air, internette dolaşma hızında önceki iPad’lere göre çok büyük bir hız artışı sunmasa da cihazın hızındaki genel artış tarayıcıyı da olumlu olarak etkiliyor. Web tarayıcısı iOS 7 ile daha temiz ve basit bir hale getirilmiş. URL çubuğu iPhone‘daki gibi yukarıya gidip kaybolmuyor. Tabletin sunduğu ekranın yeterince geniş olması bunu bir sorun olmaktan çıkarıyor. çubuk üzerinde görebileceğiniz işlevler Android‘in tarayıcısındakiler kadar fazla. Daha sonra okumayı tercih ettiğiniz web sitelerini saklayabiliyorsunuz fakat bunun için bir iPhone“a ihtiyacınız var, zira başka bir telefonla yazıları saklayabileceğiniz merkezi bir alana sahip olamıyorsunuz.Web tarayıcısında metinlerin fazla temiz görünmüyor. iPad Air önceki iPad’le aynı çözünürlüğe sahip olsa da iki tableti yan yana karşılaştırdığınızda Air’in görüntüsünün daha temiz ve parlak olduğunu görüyorsunuz. Ancak yazılara yaklaştığınızda metnin tekrar düzenlenmesi her zaman çok iyi çalışmayabiliyor.Yeni iPad“in Wi-Fi performansının router’dan daha uzakta çalışabilme konusunda da geliştirildiğini belirtmek gerekiyor. MIMO teknolojisi bunda bir rol oynuyor

Apple, iPad Air’deki web tarayıcısında işlevsellik ve arayüz konusunda basitliği devam ettirmesi de önemli ve son derece gerekli.

 

Kamera ve video

Tabletin önceki sürümlerindeki 5 megapiksellik iSight kamerası, iPad Air‘de de bulunuyor. Kameranın makul ölçüde bir düşük ışık performansı var. Kamera arayüzü ise iPhone 5S‘tekinin çok daha temel bir sürümü ve daha az seçenek vadediyor. İstediğiniz tek şey fotoğraf çekmek veya video kaydetmek ise sorun değil, bu rahatça yapılabiliyor, üstekik profil fotoğraflarınız için kare şekilli fotoğraflar da çekebiliyorsunuz.Filtre seçenekleri, Apple‘ın yeni cihazlarında görünen ağır çekim seçeneği ise yeni cihazda yer almıyor. iPad Air’in de Apple’ın  A7 gibi en son işlemci çipine sahip olduğu göz önünde bulundurulursa bu seçeneklerin, özellikle de filtrelerin niye yer almadığı düşündürücü. Fakat tableti kamera olarak kullanmanın çok da iyi bir fikir olmadığını düşünürsek, bu eksiklikler pek de önemli değil.

iPad Air‘in kamerasının akıllı cebinizin kamerasının yerine geçmesi gibi bir derdiniz yoksa, ondan yeterince memnun kalacaksınız.

 

Video

Cihazınıza indirdiğiniz videoları izlediğinizde ya da internetten akış yapabildiğinizde, Retina ekranda bunların hepsi etkileyici bir görüntü veriyor. Fakat çok yüksek kaliteli videoları depolama gibi bir düşünceniz varsa, bunun için yeterli alanınızın olup olmadığını kontrol etmelisiniz.Video yürütücü satın aldığınız içerikleri güzelce sıralayıp düzenlese de iTunes ile cihazınıza aktardıklarınız pek ortada görünmüyorlar (isimleri yanlış olabiliyor veya garip küçük resimlere sahip olabiliyorlar). Ancak bunları iTunes‘un menüleri yoluyla değiştirmeniz mümkün.

 

Medya

iPad Air, medya performansıyla bu alanda da yetkin olduğunu bizlere gösterdi. iPad Air‘in müzik performansı oldukça iyi. Cihazın kulaklıkları basit olsa da Apple, tabletinin müzik çıkışını mükemmelleştirmeyi becermiş.Müzik çalıcının arayüzü ise iOS 7‘nin arayüzünün olduğu kadar etkileyici olduğunu söylemek kolay değil. çalıcı, şarkıların listesinden oluşan, denetimlerin üstte küçücük göründüğü bir görünümü, ya da ekranın fazlasıyla beyazla dolduğu Şimdi çalıyor görünümünü seçmenize olanak tanıyor.

 

Depolama

Piyasada bulunan iPad‘lerin en önemli sorunlarından bir tanesi depolama alanı. 16GB’lık sürümü satın alacaksanız, deneyiminizin yarısının ortadan kalkacağını belirtmekte yarar var. Dolayısıyla daha geniş depolama alanı sunan seçenekleri göz önünde bulundurmanız iyi bir fikir olabilir. Depolama alanınızı sadece uygulamalarla doldurmak bile son derece basit. Yalnızca Apple‘ın ücretsiz sağladığı uygulamalar, 2-3GB’lık alanınızı harcıyor. Retina ekran için tasarlanmış HD filmlerin çoğu, depolama alanınızı fazlaca kullanıyor. Bu yüzden yeni iPad‘inizde kısa süre sonra uygulamaları indiremediğinize dair uyarılar alabilirsiniz.

 

 

 

Pil ömrü

Apple, iPad‘in 10 saat Wi-Fi üzerinden internette gezinmeye, video izlemeye veya müzik dinlemeye olanak tanıdığını belirtiyor. Apple“ın bu konuda yanıldığı söylenemez. Fakat genel kullanımda pilin her 10 dakikada bir yüzde 2 azaldığını görülüyor. Bu da yaklaşık 9 saatlik bir kullanım süresi demek.

iPad Air, bekleme süresi açısından çok daha iyi. iPad Air‘inizi bir kenara bıraktığınızda tam 3 gün sonra pilinin azaldığını farkedeceksiniz.

 

Son söz

Nihayetinde iPad Air, teknik özellikleri ve yeni işletim sistemiyle son derece başarılı. Onu elinizde tutmak bir keyif, geliştirilmiş kullanıcı arayüzü de çok etkileyici. Apple, cihazın şimdiye kadar aldığı eleştirileri not etmiş ve birçoğunun da üstesinden gelmiş.

Bir diğer güzel gelişme de Apple uygulamalarının artık ücretsiz sunulması. App Store‘un uygulamalarının alanı son derece geniş ve tablete özel birçok uygulama barındırıyor.

Cihazın ses kalitesi, iOS 7‘nin görünümü ve kullanımı, genel olarak hızı bizi en çok dikkat çeken ve en etkileyici unsurlar.

TouchID‘nin yokluğu, iOS 7‘nin iPad Air gibi üst düzey bir cihaz için bazen yetmiyor oluşu cihaz için bazı eksiler olarak göze çarpıyor. Bununla birlikte iPad Air“in ağır olmadığı bir gerçek olsa da çok da hafif olduğu söylenemez. Xperia Tablet Z‘yi, iPhone 5‘i veya iPad mini‘nin verdiği o hafiflik hissini iPad Air vermiyor. Air elbette ağır bir cihaz değil, ancak bu konuda diğerleri kadar hafif değil.

iPad Air satın almayı düşünen kullanıcıların satın alırken akıllarında tutmaları gereken en önemli şey bütçelerinin yettiği en geniş depolama alanına sahip modelin tercih edilmesi gerektiği.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here