Ana sayfa Haber Apple”ın iOS ve MacOS uygulama mağazaları 2018″de birleştirilebilir!

Apple”ın iOS ve MacOS uygulama mağazaları 2018″de birleştirilebilir!

0

Apple’ın ürettiği cihazların mobil olanlarında kullanılan iOS ve bilgisayarlarında kullanılan MacOS işletim sistemleri, görsel olarak da fonksiyon olarak da çok büyük farklar içermiyor fakat sahip oldukları ayrı uygulama mağazaları, geliştiriciler için her zaman fazladan iş ve zorluk anlamına geliyor.

iOS’te yer alan devasa boyuttaki uygulama mağazası, uygulamaların neredeyse her zaman için daha kapsamlı bir halde ve daha güncel bulunabileceği bir adres. Bu alanlarda iOS versiyonunun gerisinde kalan MacOS mağazası, uygulamalarda aynı işlevselliği sunamazken aynı zamanda güncellemelerde de geriden takip ederek güvenlik zaafiyetlerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. 

Şuan için iPad, iPhone ve iPod’larda çalışacak bir uygulama yaptıktan sonra eğer Mac bilgisayarlara da uygulama yazmak isterlerse baştan bir üretim yapmaları gereken geliştiriciler, bu konuda geride kalıyorlar. Twitter gibi devasa bir şirket tarafından desteklenen platformlarda bile aynı problem mevcut. Apple’ın iki ekosistemin uygulama mağazalarını birleştirmeyi planladığına dair söylentiler, Bloomberg tarafından da doğrulanıyor. 

iOS ve MacOS için evrensel uygulamalar üretmeyi Apple’ın yazılım alanında iOS’u tanıtmasının ardından yapacağı en büyük değişiklik olarak tanımlayan geliştirici Steven Troughton-Smith, iki sistemin birlikte evrimleşip gelişmesinin önünü açacağını ortaya atıyor. Şimdiki sistemde bir sistem geride kalıp güçten düşerken diğeri yükseliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here