Ana sayfa Mobil Apple”ın efsanevi ismi Steve Jobs

Apple”ın efsanevi ismi Steve Jobs

0
Apple”ın efsanevi CEO’su Steve Jobs, tedavi gördüğü ABD”nin California eyaletinde yaşama veda etti. Steve Jobs uzun zamandır mücadele ettiği pankreas kanserine yenik düştü. 2004 yılından bu yana pankreas kanseri ile mücadele eden Apple’ın eski CEO’su Steve Jobs 56 yaşındaydı. Steve Jobs, sıfırdan kurduğu Apple’ı kendi elleriyle bir dünya devi yapmayı başardı. çalkantılı bir iş hayatı oldu. Microsoft ile kıyasıya rekabete girdi. Microsoft’un kurucusu Bill Gates ile deyim yerindeyse milyonların gözü önünde satranç oynar gibi taktik savaşına girdi. Kanser oldu. Yılmadı. Yıllara meydan okudu. Fakat yıllar Steve Jobs’u çok yordu, ve sonunda o da “dur” dedi… ölüm haberini, dünyadaki en büyük şirketlerden biri olmasında başrol oynadığı Apple duyurdu.
 
ipad 5
 

Açıklamada, “Steve Jobs’un aramızdan ayrıldığını derin üzüntüyle bildiriyoruz. Steve’in zekâsı, tutkusu ve enerjisi, hayatımızı zenginleştiren ve geliştiren sayısız buluşun kaynağı oldu. Dünya, Steve sayesinde ölçülemez derecede daha iyi bir yer” denildi.

Jobs, Ağustos ayında sağlık sorunları nedeniyle Apple’ın üst yöneticiliği (CEO) görevinden istifa etmişti. Apple’ı dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline getiren yaratıcı güç olarak görülen Jobs, geçtiğimiz Ağustos ayında yerini sağ kolu olarak bilinen Tim Cook’a bırakmıştı.

 

Steve Jobs ve Apple kronolojisi

1971 – İleride Apple’ı kuracağı Steve Wozniak ile tanıştı.

1976 – Apple’ın kuruluşu

1955 doğumlu Steve Jobs, Apple’ı kurduğunda yalnızca 21 yaşındaydı. Steve Wozniak ve Ronald Wayne ile birlikte Apple’ı kurdu. Apple’ın ilk logosunu çizen kişi olan Wayne, yeni bir şirket açmak için hisselerini Steve Jobs ve Steve Wozniak’a sattı.

1977 – Apple Computer Inc.

Şirket Apple Computer Inc. İsmini aldı ve anonim şirketi kimliğine büründürüldü. Ardından dünya çapında üne sahip Apple 2 çıktı.

1981 – Steve Jobs, Apple vazgeçilmezi olan Macintosh’un geliştirilmesine katıldı.
 

steve jobs
 
1983 – Apple’ın CEO’su ve başkanı John Scully oldu.

1985 – Apple’a ilk veda

Steve Jobs, 1983’te Apple’ın başına geçmesi için yönetim kuruluna Pepsi’nin o dönemki CEO’su John Sculley’i önerdi. Sculley, 1983 itibariyle Apple’ın CEO’su olarak göreve başladı. 1985’e geldiğinde ise Steve Jobs’ın Apple’dan ayrılmasına ve Apple’a ilk vedasını gerçekleştirmesine sebep olur. Jobs, aynı sene içerisinde NeXT adını verdiği bilgisayar şirketini kurar.

1986 – Animasyon dünyasına merhaba

Steve Jobs, Edwin Catmull ile ortaklaşa olarak Pixar’ı kurdu. Pixar da Steve Jobs’ın diğer işleri gibi adını tüm dünyaya duyurmayı başardı.

 


1997 – Geri dönüş

1983-1995 yılları arasında sektörde başarılı işlere imza atan Apple, 1995 sonrasında bocalamaya başladı. 1996 yılında firmanın yönetim kurulu Steve Jobs’ın yuvaya geri dönmesi için, o dönem başarılı işler atan NeXT’i 429 milyon dolar karşılığında satın alır ve böylece Jobs, 1997 yılında geçici CEO olarak işle başlar. Jobs ilk iş olarak, yokluğunda Apple tarafından piyasaya sürülen Newton, Cyberdog ve OpenDoc gibi ürünlerin üretimine son verir.

1998 – Steve Jobs farkı

Yine Steve Jobs’ın kurduğu NexT, NexTSTEP adında nesneye yönelik bir işletim sistemi geliştirmişti. Steve Jobs, NexT’in Apple’a geçmesinden sonra NextSTEP’i geliştirdi ve Mac OS X’in temellerini atmış oldu. öte yandan Newton, Cyberdog gibi başarısız ürünlere son veren Jobs, iMac G3 masaüstü bilgisayarını 15 Ağustos 1998 yılında piyasaya sürdü. iMac G3 ile birlikte Apple da başarılı günlerine geri döndü.
 

ipadmag
 

2001 – İşte o an!

2001 yılına geldiğimizde tüm teknoloji dünyası, bir devrim ile tanışmaya hazırlanıyordu. Steve Jobs, dijital müzik dünyasında yepyeni bir kategori oluşturduklarını açıkladı ve iPod’un ilk versiyonunu tüm dünyaya tanıttı. iPod’un birinci nesli tüm dünyada 250 milyondan fazla satmayı başardı. iPod ile birlikte MP3 çalar anlayışı da baştan aşağı değişti.
 

2003 – Kanser teşhisi

2003 yılında Steve Jobs’a pankreas kanseri teşhisi kondu. Bu tarihten sonra Jobs için artık birçok şey değişmek zorundaydı. Fakat Jobs hiçbir zaman yılmadı.

 

2004 – İlk ameliyat

Takvim yaprakları 31 Temmuz 2004’ü gösterdiğinde Steve Jobs, pankreasında bulunan tümörü aldırmak için ilk ameliyatını geçirdi. Ender rastlanan bir pankreas kanseri türüne yakalanan Jobs, 7 yıldır bu hastalıktan tam anlamıyla kurtulmayı başaramadı.

2007 – Telefon dünyasında devrim

Son olarak iPod ile başarıdan başarıya koşan Apple, akıllı telefon sektörüne de el atmak istedi. Bu doğrultuda gerçekleştirdiği çalışmaları 2007 yılında sonlandı ve Steve Jobs, iPhone’u basına tanıttı. iPhone, o tarihten sonra tıpkı iPod’un yaptığı gibi tüm akıllı telefon dünyasını değiştirdi ve teknoloji ile ilgilenmeyen insanlara bile kendini tanıtmayı başardı.
 

ipadmag 5
 
2009 – Yeni karaciğer

Steve Jobs 2009 yılında geçirdiği karaciğer nakliyle yeni karaciğerine kavuştu. Ayrıca 2009 yılının yarısını dinlenerek geçirdi. Buna rağmen Apple’ın CEO’luk koltuğundan inmedi ve firmanın önemli basın toplantılarına bizzat kendi çıktı.

2011 – Apple’a nihai veda

25 Ağustos 2011’de Steve Jobs, sürpriz bir kararla sağlık sorunları sebebiyle Apple’dan istifa ettiğini açıkladı. Steve Jobs böylece Apple’ın patron koltuğundan temelli inmiş oldu. Steve Jobs’ın yerine ise Tim Cook geldi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here