Ana sayfa Haber Apple”ın akıllı asistanı Siri, yakında fısıltıyı algılayabilecek ve fısıldayarak karşılık verecek!

Apple”ın akıllı asistanı Siri, yakında fısıltıyı algılayabilecek ve fısıldayarak karşılık verecek!

0

Yeni ortaya çıkarılan bir Apple patenti sayesinde öngörülen özellik, patent başlığında da kendini gösteriyor: fısıltılı konuşma sağlayan dijital asistan.

20170358301 nolu 14 Aralık 2016 yılında başvurusu yapılmış olan patent, Apple’ın belirttiğine göre fısıltıyı algılayabiliyor ve buna göre fısıltıyla karşılık verebiliyor. 

Telefonunuza fısıldamanın oldukça işlevsel geleceği durumları düşünürsek, çok fazla senaryoyu aklımıza getirebiliriz. Bu senaryolardan ilki kütüphanede telefonunuzla fısıldayarak konuşabilmeniz olurken bir diğer senaryo olan Apple’ın önergesine göre toplu bir çalışma ortamına sahip iş yerlerinde iş arkadaşlarını rahatsız etmeden telefonla etkileşim mümkünn hale gelecek. 

Apple’ın dijital asistanı Siri’nin oldukça hassas bilgiye erişim hakkı olduğunu da dikkate alarak, asistanın gerektiğinde fısıldayarak konuşmasının ne kadar faydalı ve kişisel bilgilerin güvenliği için önemli olduğunu anlayabliriz. çalışma prensibi olarak şuan yapılan ses tanıma sistemine ek olarak bir de frekans ve ses şiddeti analizi yapacak olan Siri, sakin ya da şiddetli bir etkileşime girebilecek. 

Apple’ın bu patentinin hayata geçip geçmeyeceği tabiki belirsiz ancak eğer gerçekleşirse oldukça hoş olacaktır diye düşünüyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here