Ana sayfa İnternet Apple’ın 30 yıllık “Playlist”i

Apple’ın 30 yıllık “Playlist”i

0

Müzik piyasasını şekillendiren marka.
 

Apple kadar adı müzik ile özdeşleşmiş bir başka teknoloji markası sanırım yoktur. Apple için müzik her zaman son derece önemli olmuş, TV reklam filmlerinden ürün tanıtım etkinliklerine, mağaza açılışlarından özel videolara kadar her alana daima özenle seçilmiş şarkılar damgasını vurmuştur.

“Apple ve müzik” algısının oluşmasında iPod ile müzik dinleme alışkanlıkların değişmesinin, iTunes ile endüstride yaşanan devrimin payı son derece büyüktür şüphesiz. 2001 yılında başlayan 12 yıllık iPod deneyimi, koskoca müzik piyasasını yeniden şekillendirecek ve kullanıcıların müzik kültürünü yeniden oluşturacak kadar başarılı oldu.
 


 
Bu başarıyı destekleyen de her fırsatta kullanıcılarını yeni, farklı, heyecanlı, sıradışı, klasik, özgün her türlü iyi müzik eserine yönlendiren Apple”ın tanıtım stratejisi oldu. Şahsen ben, Apple sayesinde çok farklı sanatçılarla tanıştım ve çok farklı şarkıları dinleme şansı yakaladım.

Bu durumun en son örneğini ise geçtiğimiz Eylül ayında tanıtılan 5. nesil iPod Touch ile yaşadım. Yeni iPod Touch görsellerinde yer alan Regina Spektor”ın “What we saw from the cheap seats” albüm kapağı sayesinde muhteşem bir sesi tanımış ve iyi bir albümü öğrenmiş oldum.

 

TV reklamları ile daha da fazlasını öğrendim. Bu reklamlar sayesinde kimleri sevmedim, kimleri tanımadım ki… Yael Naim”i, Feist”i, The Submarines”i, The Blue Van”ı ve daha birçoğunu ilk kez Apple TV reklamlarında ve etkinliklerinde dinledim.

Açıkçası, beni son harekete geçiren de “lights, camera, actions” anahtar kelimelerinin yer aldığı, Oscar gecesine özel hazırlanan iPad reklamı oldu. Bu reklamda kullanılan şarkıyı ararken, nasılsa daha önce rastlamadığım bir listeye rastladım.
 


 
Wikipedia”da yer alan “List of music used by Apple Inc.” başlığında Apple”ın tarihi boyunca gerçekleştirdiği özel etkinlik ve TV reklamlarında kullandığı şarkıların ve sanatçılarının listesi yer alıyor.

Belki bilenleri çoktur ama ben böyle bir listeye gecikmiş de olsa ulaşmanın verdiği heyecanla sizlerle paylaşmak istedim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here