Ana sayfa Haber Apple”ın 2013 planında neler var?

Apple”ın 2013 planında neler var?

0

Son raporlara göre yeni iPhone ve iPad’ler uzakta değil!
 

iPhone 5S hakkında ortalıkta birçok iddia dolanıyor. Jeffries analisti Peter Misek, yeni bir araştırma raporu yayınladı. Raporda spekülasyonların odak noktasında kalan iPhone 5S yer alıyor. raporda yazılanlara bakarsak 5S’in lansmanının Mart ayında olacağı ve cihazın Haziran/Temmuz gibi çıkacağı belirtiliyor. Misek iki adet 5S prototipinin test aşamasında olduğunu da not etmiş. Diğer yandan son haftalarda yoğun dedikodulara maruz kalan ucuz iPhone da raporda kendine yer bulmuş durumda. Analist bu konuyla ilgili olarak iPad mini’de yapılana benzer şekilde, düşük maliyetli bir iPhone’un olabileceğine dikkat çekiyor. Olası özellikler de; 4 inçlik Retina olmayan dokunmatik ekran, LTE desteğinin olmaması, polikarbonat kasa olarak ifade ediliyor. Yapılan yoruma bakarsak giriş seviyesi iPhone’un Apple’ın payını arttıracağı, ama buna karşılık da hisse başına kazancın üzerinde ise çok az etkisinin olabileceği şeklinde.
 

 
KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, Apple ürün planlarını belirlemede çok iyi bir sicile sahip. Geçmişte bu işte başarılı olmuştu. Apple’ın 2013’teki planlarıyla ilgili olarak yeni bir araştırma raporu yayınladı. Kuo, Apple’ın yeni ürünlerini 2013’ün üçüncü çeyreğinde çıkacağını öngörüyor. Kuo’nun raporunda yer alanlara kısaca bakalım.
 
iPhone: Kuo’nun raporunda iPhone 5S’in tasarım olarak iPhone 5’e benzeyeceği; A7 sistem çipi, parmak izi sensörü, f2.0 diyaframlı daha iyi kamera ve akıllı LED flaş gibi özelliklere sahip olacağı vurgulanıyor. Raporda ucuz iPhone da es geçilmemiş. Düşük maliyetli iPhone’un plastik kasayla, biraz daha kalın olarak (8.2 mm olabilir) ve 6 farklı renkte gelebileceği belirtilmiş.

iPad ve iPad mini: Yılın üçüncü çeyreğinde en büyük değişikliklerden biri ise iPad mini 2 için öngörülmüş. Kuo’ya göre yeni iPad mini Retina ekranla gelecek. Zaten daha önce çinli bir sitede AU Optronics firmasının iPad mini 2 için Retina ekran geliştirdiğine dair haber çıkmıştı. Diğer yandan Kuo, ince ve hafif yapıda olacak iPad 5’te ise iPad mini’de görülen ince yan çerçevelerin benimseneceği belirtiyor.

MacBook Pro: Kuo, 2013’te Apple’ın Retina olmayan modeller çıkaracağını düşünüyor. Ayrıca ince Retina Macbook Pro’ların da donanımsal olarak güncelleneceğini söylüyor.

MacBook Air: Kuo’nun tahminlerine göre Apple’ın yol haritasında MacBook Air’lar için  Intel’in Haswell platformu ile ana bir güncelleştirme olabilir. Belki bu ikinci çeyrek sonunda gerçekleşecek.

iMac: iMac’in yeni tasarımı genel olarak olumlu geri dönüşümler aldı. Ancak belirtilene göre 2013’te Retina ekranlı iMac’ler gözükmüyor. Kuo, iMac ve Mac mini için Haswell platformuyla yapılacak bir değişikliği öngörüyor.

iPod touch: Apple 5. nesil modellerin yanında satılmakta olan 4. nesil iPod touch’ları sona erdirecek. Kuo, Apple’ın bu boşluğu doldurmak içinse 8 GB depolama alanına sahip ve arka kamerası olmayan 5. nesil iPod touch modelini tanıtacağını tahmin ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here