Ana sayfa Yazılım Apple ile müzik üretimi

Apple ile müzik üretimi

0

Merhaba. Apple severleri canlandıracak, sevindirecek, bir adım daha müzisyenler için Apple sempatisi yaratacak bir yazı disine daha başlamak üzereyiz.

Bilindiği üzere Apple, sadece masaüstü sistemleri için değil, tablet ve mobil uygulamalar için sunduğu yazılım imkanları ile de başarısını ıspatlamış durumda. Gerek donanım uyumluluğu gerekse yazılımları arasındaki başarılı etkileşim özellikleri ile Apple, yazılım konusunda bir sektöre daha başarı ile hizmet vermeye devam ediyor. önceki yazı dizimizde Apple Mac OS X ile video üretimi üzerinde durmuş ve kullanıma sunulmuş en gelişmiş donanım-yazılım imkanları ile üretkenlik konusunda ilk kapımızı aralamıştık. Artık görsel üretim gibi müzik üretimi ihtiyacı söz konusu olduğunda yüzlerce uygulamanın ışığında Apple ile nasıl müzik üretimi yapabileceğimizi konuşmaya başlamanın vakti geldi. Görsel Efekt ve Animasyon gibi Müzik üretiminin de sayısal ortamda gerçekleştirilebilme arzusu 80″li yıllara gider.
 

çok değil, bundan 20 yıl önce Amstrad isimli oyun konsolu melezi Sega muadili cihazlarda müzik üretilmesi fikri bile müzik piyasasına heyecan getirmeye yetmişti. Sonrasında gelişen sample kullanımı teknoloji sayesinde gerçek müzik enstrumanının kullanımı ile birlikte sayısal müzik üretimi de büyük bir ivme kazanmış oldu. Yazı dizimizin ilerleyen vakitlerde de değineceğim gibi çeşitli müzik üretimi yöntemlerinden bahsederken sample ismini çok kullanacağız. Profesyonel müzik üretimi işin içine girdiğinde bu teknik terimlere MIDI, VST, Sample Kit gibi kelimeler de eklenecek ama bizim bu yazı disizindeki amacımız Apple ile müzik üretirken kullanabileceğimiz araçların birbiri ile olan etkileşiminden ve üretim sırasında kullanım kolaylığının bize nasıl vakit kazandırdığını irdelemek. O yüzden Apple ile müzik üretimi ana başlığımızı destekleyecek yazılım grupları arasında iOS cihazlar için kullanılan yazılımlar da var.

 

iOS, son 4 yılını büyük bir ivmelenme ile ve tabi ki donanımının verdiği teknolojik gelişimin de desteğiyle, gelişmesini hiç durmadan devam ettirdi. iOS için yapılan Apple yatırımlarının en büyük temeli, Mac OS X ile birlikte kullanıldığında hem iPhone hem de iPad uygulmalarının etkileşimli birlikte mükemmel bir birliktelik ortaya çıkarılması fikri idi. Bunu başarmış olsalar da genel anlamda hem Mac OS X hem de iOS cihazların birlikte kullanılma fikri aynı işletim sistemini kullanan iPhone ve iPad ile daha bir anlam kazanıyor. Yazı dizimizin temelini derinden sarsan bu güzel yenilik ile birlikte asıl amacımızın iOS cihazların (iPhone ve iPad ile) Mac OS X Apple donanımlarımız ile birlikte çalışarak nasıl müzik üretimine fayda sağladığını anlamak olacaktır.
 

Bir çok kullanıcı, kullandığı iOS cihazının sadece belirli yeteneklerini kullanıp onu bir telefon ya da internet üzerinde sörf yapılan bir ekran olarak kullandığından, açığa çıkartacağımız yeni özellikle ile bu cihazlara bakışınız değişebilir. Müzik üretimi her ne kadar üretimi yapan kişinin bir müzik kültürünün, eğitiminin ve her şeyden önce yeteneğinin olması gerekliliğini getiriyormuş gibi görünse de biz işin çok daha amatör başlangıç seviyesinde kalarak, sayısal müzik üretimi kavramı altında yatan dinamikler, ve tabiki eğitimli bir kulak ile mükemmel eserler çıkarmamıza yarayacak ince teknik detaylar üzerinde duracağız.
 

Apple, üretimine karar verdiği yıldan bu yana belki de en iyi yatırımını iOS arayüzüne sahip iPhone ve iPad için yaptı. Yakınlarda 6. versiyonu ile boy gösterecek iOS cihazların şu günlerde en çok tanıtımı yapılan özelliği iCloud özelliği ve benzeri ortak paylaşım alanı ile aynı döküman ya da medya ortamına diğer iOS ve Mac OS cihazlardan eşzamanlı olarak erişim teknolojisi… Peki bu teknoloji beraberinde bize aslında ne tür bir özgürlüğü müjdeliyor?
 

 

Her şeyden önce sayısal müzik üretiminin her ne kadar teknik ve yetenek/eğitim gerektiren bir uzmanlık alanı olduğunu üstüne basa basa söylesek de bu konuda yeteneğini açığa çıkaramak için yeterli imkanı olmamış, bu teknik karışıklıklardan uzak yaşamayı huzurlu bulmuş bir güruh için yeni bir kapı da açılıyor bir yandan. Adını yazı dizimiz boyunca sık sık duyacağımız GarageBand uygulamsı ile Apple, sayısal müzik üretimine başlamanın ne kadar kolay olduğunu bize anlatmaya çalışıyor ama biz henüz o anlatılanların değerini bilemedik. Apple bu uygulaması ile hem iPhone hem iPad hem de Mac OS X uygulaması ile IC kavramını (instant creation – anlık üretim, bir anda gelen yaratıcılık gibi) hayatımızın bir parçası haline getirmeye çalışıyor. işte tam bu noktada aslında sayısal müzik üretiminin Apple ile nasıl bir iş akışı haline dönüştürülebileceğini ve aslında o hiç bilinmeyen ve açığa çıkarmadığınız müzikal yeteneklerinizin komşuları ya da dinleyicilerinizi rahatsız etme riskine girmeden usul usul gelişeceği konusuna odaklanacağız.
 
IC terimi aslında en basit anlatımı ile o an aklımıza gelen ve sonra hatırlamak üzere bir takım kısa bilgilerin not alınması gibi anlaşılabilir. Dışarıda olduğumuz, hareket halinde veya çok daha yaratıcı bir şekilde tuvalette olduğumuz anlarda bile aklımızın bir kenarında çalışan çarklardan çıkan bir cıvatanın bizi nerelere götüreceğini asla bilemeyiz. Apple tam bu noktada IC ile süreci başlatmak adına bize yardımcı olmaya başlıyor. İçimizde elbet aklımıza gelen bir fikri not etme alışkanlığı olanlar vardır. Hatta bunu brain storm kategorisi yazılımlarla çok ciddiye alıp havada uçuşan fikirleri organize etmek adına mesaisinin ciddi bir bölümünü harcayanlar dahi var. Peki neden aklımıza gelen bir fikri not alabiliyor ve sonra onu geliştirip organize etmek adına sistemli halde saklayabiliyorsak bunu müzik için yapmayalım? Peki sakin bir şekilde konunun buraya nereden geldiğine tekrar bakalım 🙂

 

Sayısal müzik üretimi, özellikle ne yapacağınız bilerek ve herşeyin kontrolünüzde olduğu hissini kaybetmeden girilmesi gereken bir süreç. özellikle görsel üretimin temeli olan “”karalama”” kavramını ele alırsak bir fikrin daha doğrusu bir görselin ilk üretildiği mecra karalama kağıdırır. Bir şiirin bir sözün bir düşüncenin de belirgenleştiği ilk yer yine elimizin altındaki o en eski araç olan karalama defteridir. Peki nasıl oluyor da bu karalama kağıtları ile hayat bulmaya başlayan fikirler gibi zihnimizin içinde gezen müziklerin sayısal ortamda bizim tarzımızı ve iç dünyamızı aydınlatacak güzel eserlere dönüşebiliyor? işte bu sorunun en sık ifade edeceğimiz kısa cevabı şöyle; iPhone veya iPad”e mırıldanın, karalayın, çiziktirin ve sonra bunu ana bilgisayarınızda işlemeye başlayın. Ana bilgisayarda işleme fikri elbette bazı iOS yazılımların yeteneklerinin kullanılan donanımın sınırları ve boyutları ile orantılı olarka kısıtlı olması durumundan ortaya çıkıyor. Bir çok tasarımcı, tasarımını yapmadan önce onu hiç sentezlemeden, o anki ruh haline ve direk kişiliği ile alakalı tüm zihinsel deneyimlerini filtrelemeden kağıda döker. Ve bu sürecin başladığı andan itibaren o bilgi o duygu ve düşünceyi ifade etme şekli gelişerek bugünkü seviyesine ulaşır.
 
Bazı sinema filmlerinde de gördüğümüz gibi biz müzisyenin en sık yaptığı karalama sahnelerinden birisi de eline gitar almış, rastgele olmasa da armoni ve benzeri kuralların aklındaki seslerle nasıl bir araya geldiğini test ederek o anlık üretimin gidişhatını belirleyecek denemelerde bulunması sahnesidir. Hiç bir besteci bizimle paylaştığı eserini bilgisayar başına geçip notaları ezberlemişçesine kesin ve kararlı bir şekilde basarak meydana getirmemiştir. Sanatsal üretimin her çeşidi, zihnin bir takım süreçlerden geçerek fikirlerini şekillendirip değiştirerek kararlı hale getirmesi ile başarılı bir şekilde üretime dönüşür. Tam bu noktada bizim elimizde bulunan bir iPhone cihazı ile başlayacak IC süreci ile masaüstü bilgisayarımızda zengin imkanlar doğrultusunda nasıl zenginleştiği kısmında çok daha net bir şekilde sayısal müzik üretiminin Apple cihazları arasındaki etkileşim sayesinde başarılı bir şekilde bize fayda sağladığını anlayacağız. Müzik, her ne kadar evrensel olarak tabir edilse de müzik üretimini ifade aracı olarak seçen kişinin kişisel beğenisini, tarzını yansıtmakla kalmayıp bunu aynı beğeni tarzına yakın insanlar için bir paylaşım aracıdır. öyle olmasaydı bir müziğin verdiği duyguyu paylaşıp onu seven milyonlarca insan olmazdı. Psikolojik ve duygusal bir kargaşa yaratmadan işin teknik kısmına dönecek olursak; Bu yazı dizimiz ile zihnimizde boş boş dolaşan ve şekillenmeyi bekleyen siz diyin nota ben diyeyim sayısal müzik temelleri ile ürtimin ilk aşaması olan IC ile müzikal bilgilerimizin aslında açığa çıkarılmayı bekleyen ve Apple sayesinde şekillenmesini zevkle seyredeceğimiz yeni bir hobi olabileceğine şahit olup, elimizin altında bulunan bir çok popüler ve olmazsa olmaz yazılımın bu süreçte bizi sayısal müzik üretimine nasıl zevkli bir uğraş olarak bağlayabileceğine şahit olacağız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here