Ana sayfa Haber Apple, iCloud için Google”ın bulut servisini kullandığını doğruladı

Apple, iCloud için Google”ın bulut servisini kullandığını doğruladı

0

Apple’ın geçtiğimiz ay web sitesinde güncellediği bir dosya, firmanın iCloud hizmetleri için Google’ın halka açık veri depolama bulut sisteminden faydalandığını ilk kez ortaya çıkardı. 

Açığa çıkan bu durum, firmanın bulut alt yapısı işletmeciliğinde Amazon ve Microsoft’la rekabete çalıştığı bu dönemde, Google’ın bulut sunucu servisinin kullanımının artmakta olduğunu gösteren yeni bir ispat olma niteliği taşıyor. 

Bazı basın yayın organları 2016 yılında Google’ın iCloud tarafında edindiği kazanıma dair haberler yapmış, fakat Apple bu bilgiyi bugüne kadar doğrulamamıştı. 
Apple ‘iOS Güvenlik Rehberi’ adı verilen bir PDF dosyasının yeni versiyonlarını periyodik olarak yayınlıyor. Bu belgede iCloud servislerinin Amazon Web Services’le birlikte Microsoft Azure’un veri depolama sistemlerine dayandığına işaret eden bir dil kullanılıyordu yıllardır. 

Fakat son versiyonda Microsoft Azure’a yapılan atıf gitmiş, yerine Google Cloud Platform gelmiş. Ocak ayında yapılan güncellemeden önce Apple bu belgeyi en son Mart’ta güncellemişti. 

Son yapılan güncelleme, Apple’ın, fotoğraflar ve videolar gibi temel depolama nesneleri haricinde farklı Google bulut servisi kullandığına dair herhangi bir imada bulunmuyor. Belgede aynı zamanda Apple’ın Google Cloud servisini ne zaman kullanmaya başladığı da belirtilmiyor. Apple ve Microsoft konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadılar. 

Google Şubat ayında yaptığı bir açıklamada herkesin kullanımına açık bulut servisi ve bulut servisi tabanlı üreticiliğe dönük uygulamaların G Suite serisinden her üç ayda ortalama 1 milyar dolar gelir elde ettiğini söylemişti. Dördüncü çeyrekte piyasanın lideri Amazon Web Services 5.11 milyar dolarlık gelir sağlamıştı. 

Google’ın kamuya açık bulut servisi müşterileri arasında Apple haricinde Kroger, Paypal, Snap ve Spotify’ da bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here