Ana sayfa Donanım Apple hırsızlık yaptı!

Apple hırsızlık yaptı!

0

Bu hafta WWDC konferansında Apple‘ın tanıttığı HealthKit ismindeki API‘ye, Avustralya’da bulunan HealthKit ismindeki bir şirketten tepki yağdı. Avustralyalı HealthKit’e göre Apple, isimlerini izinsiz olarak kullanıyor. HealthKit şirketinin CEO‘su Lachlan Wheeler resmi sayfalarından yaptığı açıklamayla tepkisini böyle belirtti:  “Saat 4.30’da uyandım ve Apple iPhone cihazımdan, her sabah olduğu gibi e-postalarımı kontrol ettim. Arkadaşlarımdan biri Apple‘ın bizi satın mı aldığını yoksa gizli bir anlaşma mı yaptığımızı sorduğunu okudum. Şaşırdım ve bilgisayarımı açıp web sayfamızın tıklanma oranlarını inceledim.

 

 

Apple ismimizi çaldı

 

 

 

Binlerce yeni kişi sayfamızı ziyaret etmişti. Bunun iyi bir şey olduğunu düşünebilirsiniz; ama hayır, bizim için hiç iyi bir şey değil. Apple bizim HealthKit fikrimizi çok beğenmiş ve bizim ismimizin geçtiği yeni bir yazılım çıkarmış. HealthKit bizim tarafımızdan kullanıyor.” HealthKit şirketinin resmi Twitter hesabından da; “Apple‘ın bizim ismimizi kullanması rahatsız edici! Tim Cook bunun farkında mı?” açıklamasını yaptı.

 

Apple HealthKit son kullanıcıya hitap etmiyor. Geliştiriciler tarafından kullanılacak olan HealthKit, geliştirilen uygulamaların Health uygulamasıyla bütünleştirilmesiyle elde edilen bir araç. Bu ara sonu Kit ile biten şeyler moda oldu.  Intel“in Nuc Kit“i, Apple“ın HealthKit“i. Hatırlanacağı üzere bundan birkaç ay önce bu uygulamaların tek bir firmanın tekelinde olmadığı, isteyen herkesin para verip, uygulamayı cihazlarına lisanslayabileceklerini söylemiştik.

 

 

Apple ismimizi çaldı

 

 

 

Samsung da; Apple“ın iPhone 6“sında kullanacağı özellikleri duyup,  cihazına eklediği uygulamaların lisansını satın almıştı. Yani aynı şeyi Apple da yapabilir. İki firma ve buna benzer firmaların yaptığı tek şey, belli bir firmayla özdeşleşmiş özellik ve özelliklerin lisans ücretini ödeyip, cihazlarına uygulama olarak aktarmak. Böyle tartışmalar teknoloji dünyasında hep yaşanır.

 

Firmalar nasıl uygulamaları lisanslar? Haberimiz için tıklayınız

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here