Ana sayfa Donanım Apple her göz için 8K ekranlı bir sanal gerçeklik gözlüğü yapıyor!

Apple her göz için 8K ekranlı bir sanal gerçeklik gözlüğü yapıyor!

0

Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçekliği tek cihazda bir araya getiren bir teknoloji üzerinde çalıştığı ortaya çıkan Apple, CNET’in raporuna göre bu cihazda özel bir çip ve kablosuz iletişim teknolojisi kullanacak. Yeni gözlük, tahminen 2020 yılında piyasaya sunulacak.

Hakkında çok az bilgi sahibi olduğumuz bu karma gerçeklik gözlüğü, ortaya çıkarılan rapora göre iki tane 8K çözünürlüğünde ekrana sahip olacak. Piyasadaki en iyi gözlüklerin bile göz başı 4K’ya yeni yeni ulaşabildiğini hesaba kattığımızda son derece hırslı olan bu projede cihazın etrafına yerleştirilen sensörler yardımıyla ortam farkındalığı da yaratılacak. Bu 8K çözünürlüklü ekranları görüntüyle beslemek için özel bir işlem kutusuna kablosuz olarak bağlanacak cihaz, 60GHZ WiGig adlı yeni teknolojiyi kullanacak. Kablosuz bağlantı kurulan kutuda Apple tasarımı 5 nanometrelik özel bir işlemci bulunacağı söyleniyor. Bildiğiniz üzere şuan piyasadaki en yeni Apple işlemcisi A11 Bionic, 10 nanometrelik tabanda işlem yapıyor. 

Ortaya çıkan veriler eğer gerçekleri yansıtıyorsa, Apple’ın yeni teknolojilerinin de yardımıyla tamamen kablosuz bir karma gerçeklik ürünü ortaya çıkarılabilir. Şuan piyasadaki ürünlerin hepsinin büyük problemi olan aşırı kablolama, WiGig gibi bir teknolojiye gereksinim duyuyordu. Proje T288 kod adıyla biliniyor. Apple, rapor hakkında yorum yapmadı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here