Ana sayfa Haber Apple GitHub”a iOS kaynak kodunu kaldırması talimatını verdi

Apple GitHub”a iOS kaynak kodunu kaldırması talimatını verdi

0

iOS kaynak kodunun bir bölümü dün internet ortamına sızmıştı. Fakat Apple, kodun yayınlandığı yer olan GitHub’a bu kodun kaldırılması talebinde bulunduktan sonra, hemen kaldırıldı. Söz konusu sızıntı, iPhone telefonlar açıldığında sistemi başlatan bir iOS işlemi olan ‘iBoot’a ait. iBoot böylece çalıştırılan kodun onaylı ve Apple’dan geldiğini doğruluyor. 

Bu kodla bilgisayar korsanları iOS’teki açıkları daha kolay keşfedebilecek, iPhone kilitlerinin kırılmasını daha kolay hale getirecekti. Her ne kadar kod siteden kaldırılmış olsa da, web üzerinde gezinen yedekleri mevcut hala. iOS ve macOS sistem programcılığıyla ilgili kitaplar yazan Jonathan Levin Motherboard’a verdiği bir demeçte, Apple’ın sızıntılara karşı ne denli hassas olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, bunun tarihteki en büyük sızıntı olduğunu söyleyebiliriz dedi.
Apple’ın avukatları bu sızıntıyı iBoot’un kaynak kodunun yeniden üretilmesi olarak tanımlıyorlar. Apple’ın gönderdiği kaldırma talebinde iBoot kaynak kodunun fikri mülkiyet olduğu ve Apple’ın tescil hakkının bulunduğu belirtiliyor. Zira bu kod, açık kaynaklı değil. Kod, iOS 9’a ait olmakla birlikte, bazı bölümleri iOS 11’de de kullanılabiliyor.

Kaldırma talebine ek olarak Apple, bu kodun orijinal içeriğe sahip olduğunu doğruladı. Bununla birlikte firma, güvenlikle ilgili herhangi bir sorunun olmayacağını belirtti. Yapılan açıklamada “3 yıl öncesine ait eski bir kodun, tasarım olarak sızdırıldığını görüyoruz. ürünlerimizin güvenliği, kaynak kodlarımızın gizliliğiyle sınırlı değildir. ürünlerimizle birlikte gelen çok sayıda donanım ve yazılım koruması katmanı bulunuyor” denildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here