Ana sayfa Donanım Apple etkinliğinde açıklanan iPhone 8/8 Plus fiyat ve özellikleri

Apple etkinliğinde açıklanan iPhone 8/8 Plus fiyat ve özellikleri

0

Günler öncesinden Apple Store mağazalarının önünde bekleşmeye başlayan insanlar, nihayet beklediklerine kavuştular.

Apple Keynote 2017 basın etkinliğiyle tanıtılan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, üstün özellikleriyle güne damgasını vurdu.

Şimdi bu özelliklere başlıklar halinde göz atalım.

Cam ve Alüminyum Tasarım

iPhone 7 ile başlatılan tasarım biçimini terk etmeyen Apple, kullanılan materyalleri değiştirerek, kablosuz şarj desteğinin işlev görmesini sağlamak için alüminyum gövde yerine cam materyal kullanmış. Böylece tasarım tarafında gerçekleştirilen köklü değişiklikler, iPhone X”le sınırlı kaldı.

ürün, uzay grisi, gümüş ve altın renklerinde sunuluyor. Matlık ve renk hassasiyetini sağlamak için yedi kat renk işleminden geçen cam kaplama, zengin renk derinliği sağlıyor. Alüminyum çerçeve ise havacılık sanayinde kullanılacak cinste olup, suya ve toza karşı da oldukça dayanıklı.

Retina HD Ekran

True Tone teknolojisiyle donanmış yeni 4.7 inch ve 5.5 inch Retina HD ekranlar görüntüyü, kağıda bakar gibi daha doğal şekilde sunmak için çevresel ışığın beyaz renk dengesini ayarlayarak sunuyor. Canlı ve geniş renk gamı sunan Retina HD ekran, piyasadaki en iyi renk keskinliğini ortaya koyuyor. Yeniden tasarlanmış stereo hoparlörler %25 oranında daha fazla ses veriyor. Aynı zamanda daha derin bass çıkaran hoparlörler, müzik video ve görüşme sesini daha zengin şekilde sunuyorlar.

İşlemci: A11 Bionic

Mobil işlemciler arasında en güçlüsü ve akıllısı olan A11 Bionic, altı çekirdekli CPU tasarımına sahip. çekirdeklerden ikisi A10 Fusion işlemciye oranla  %25, dördü ise %70 daha hızlı. %70 daha hızlı performans sağlayan yeni işlemci, aynı pil ömrüyle çok daha yüksek verimlilik sağlıyor. A11 Bionic aynı zamanda Apple tasarımı olan 3 çekirdekli GPU tasarımı ile ekran kartı tarafında %30″lara varan performans artışı sağlıyor. Tüm bu geliştirmelerle makine öğrenimi, AR (arttırılmış gerçeklik) uygulamaları ve canlı üç boyutlu oyunlar cihazda sorunsuz şekilde işlev görüyorlar.

Hedef Arttırılmış Gerçeklik

iPhone 8 Plus”taki kameralar, maksimum AR deneyimini elde etmek için geliştirildi. Her bir kamera yeni jiroskop ve akselorometrelerle donatılarak hassas hareket takibi işlemlerini gerçekleştirecek şekilde ayarlandılar. Bionic A11″den yararlanan AR, ortam takibi, olay algılama ve 60fps”de inanılmaz grafikler sunma gibi işlevler sunarken, görüntü sinyal işlemcisi de gerçek zamanlı ışık tahminlerinde bulunuyor. iOS geliştiricileri ARKit”le dünyanın en büyük AR platformunun avantajlarından faydalanarak oyunlar ve uygulamalar üretiyor, ekranın ötesine taşan deneyimlere kapı aralıyorlar.

Daha iyi fotoğraf ve video için yepyeni kamera

Dünyanın en popüler kamerası daha da iyileştirilerek, geliştirilmiş 12 MP çözünürlüğünde, daha büyük ve hızlı bir sensör, yeni bir renk filtresi ve daha derin piksellerle donatılıyor. Apple”ın tasarladığı yeni görüntü sinyal işlemcisi gelişmiş piksel işlemi, geniş renk yakalama, düşük ışıkta hızlı oto odaklama ve daha iyi HDR resim çekimi gibi özelliklerle birlikte”Slow Sync” işlevine sahip yeni quad LED True Tone Flash, daha muntazam arka ve ön plan çekimlerine zemin hazırlıyor. Tüm özellikler, çekici ve canlı fotoğrafların ortaya çıkmasına, realistik renklerin meydana gelmesine kaynak sağlıyorlar.

Yeni kamera aynı zamanda bir mobil telefonda olabilecek en yüksek kalitede video çekimini daha iyi bir video stabilizasyonu ile, 4K video olarak, 60fps”de, düşük hızlı çekimlerde ise 240fps”ye kadar 1080p olarak yapabiliyor. Apple tasarımı olan video kodlayıcı gerçek zamanlı resim ve hareket analizini, optimal video kalitesiyle sunuyor. iOS 11″le birlikte hem iPhone 8 hem de iPhone 8 Plus HEIF ve HEVC formatlarını iki kat daha fazla sıkıştırma ve depolama imkanıyla birlikte sunacaklar.

12 megapixel”lik kameralar Portre modunda “Portre Işıklandırma” özelliği sayesinde çekebilmeyi mümkün kılarak, stüdyo ışıklandırma efektlerini iPhone”a taşıyor. Böylece kullanıcılar sığ alan derinliği efektini beş farklı ışıklandırma stiliyle portre biçiminde çekebilme imkanını yakalıyorlar.

Kablosuz Geleceğe Adanmışlık

Cam arkalık tasarımı ile dünya sınıfında kablosuz şarj çözümü mümkün hale geliyor. Kablosuz şarj, iki yeni kablosuz şarj altlığı ile (Belkin ve mophie) Qi ekosistemi dahilinde çalışıyor.

Apple, 2018 yılında gelecek olan Apple tasarımı kablosuz şarj aksesuarı olan AirPower”a genel bir göz atma imkanını da sundu etkinlik esnasında. Cihaz, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone x kullanıcılarının aynı anda üç cihazı şarj etme imkanı sunuyor. Bu cihazla Apple Watch Series 3 ve AirPod”lar için yeni tercihe bağlı kablosuz şarj kutusu da şar jedilebilecek. 

Fiyat

Uzay grisi, gümüş ve altın renklerinde sunulacak olan modelle64GB ve 256GB hafıza kapasitesiyle, 699$”dan başlayan fiyatlarla sunuluyor. Türkiye fiyatının ise ortalama 4.500 – 4.900 TL arasında olması öngörülüyor. En yüksek konfigürasyona sahip modelinin 7.000TL”ye kadar çıkması ihtimaller dahilinde.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here