Ana sayfa Donanım Apple en az üç 2018 model MacBook”da kendi işlemcilerini kullanacak

Apple en az üç 2018 model MacBook”da kendi işlemcilerini kullanacak

0

Özel Apple işlemcisi kullanan Touch Bar ve Touch ID

Apple’ın mobil işlemcilerini güçlendirmesiyle birlikte kaçınılmaz olarak gelen Intel bağımlılığının bitişi, firmanın donanım ve yazılım arasındaki entegrasyonu arttırmasını ve dışa bağımlılığını azaltmasını sağlayacak. Touch Bar donanımı barındıran MacBook modelleri ve yeni üst seviye iMac Pro’da yer alan, yardımcı işlemci görevi yapan Apple mikro denetleyicileri, 2018 model yeni MacBook’larda da yer alacak. Firma, bu donanımları yakın gelecekte ana işlemci olarak kullanmayı hedefliyor.

Apple’ın giderek kendi işlemcilerinin kullanımını arttırdığı yıllar, yakın gelecekte Intel’in bir müşteri kaybetmesine sebep olacak. Akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatler için işlemciler üreten ve saf işlem gücü bazında rakipleriyle bire bir karşılaşabilen hatta üstün gelen Apple cihazlar, geçen yıl MacBook Pro’da yer alan Core i serisi Intel işlemcilere bile kafa tutacak düzeyde işlem gücüne sahipti. Böyle bir gücü elde etmeyi başaran Apple’ın Intel ile daha fazla çalışmaya ihtiyaç duymayacağı son derece açık.

MacBook Pro

MacOS’in ve uygulamaların şuanki durumları göz önüne alındığında Apple işlemcilere ani bir geçişin şuan için pek mümkün görünmediğini söylemek yanlış olmaz. Firma, yardımcı işlemciler aracılığıyla sistem uyumunu her geçen gün daha iyi test ederek uyumluluk problemlerini ortadan kaldırıyor. Apple işlemcilerin günü geldiğinde muhtemelen Intel çok daha büyük bir tehdit altında olacak çünkü rakip mobil işlemci üreticisi Qualcomm da Microsoft ile olan anlaşması sonucu kendi işlemcileriyle çalışan dizüstü bilgisayarları satışa çıkarmaya başladı bile. Gelecek bize yüksek pil ömrü olan ve 4G bağlantısının standart olduğu laptoplar vadediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here