Ana sayfa Haber Apple Doludizgin Devam Ediyor…

Apple Doludizgin Devam Ediyor…

0

Apple kriz dinlemiyor, yeni ürünlerle piyasayı canlı tutuyor. Peki bunun arkasında kimler var?

Apple ciddi ciddi kriz zamanında piyasayı sırtlanan firmaların başında geliyor. 2004 yılından beri hızlı bir yükselişe geçti ve duracak gibi değil. iPod”tan sonra cep telefonu ve bir takım mobil cihazlar kategorisine sıçrama yapan ve burada kısa sürede piyasada önemli bir yer edinmek ve durağanlaşmış piyasada rekabeti artırmak gibi başarılara imza atan Apple, şimdi piyasaya sürdüğü bu cihazları geliştirip sıraya koymakla meşgul.  Herkes daha yeni iPhone”u konuşurken Snow Leopard geldi. Hemen sonrasında da iPod”lar bir evrim aşaması daha atlattılar. Apple artık ısrarcı olmaktan vaz geçti. Piyasada ilerleyebilmek için daha geniş kitlelerin ihtiyaçlarına karşılık verecek özellikler geliştirmeye, eklemeye başladı. Anlaşılan artık klasik iPod mantığı yavaş yavaş kayboluyor. öte yandan iPod”lar ve iPhone”lar gelişince iTunes Müzik Market”e olan ilgi de gelişti. Apple sürekli iTunes Müzik Market”e yatırım yapıyor, geliştiriyor. çünkü çok ciddi paralar kazanıyor. Her neyse Apple çeşitli yöntemlerle pek çok kulvarda hızla ilerliyor, başarılar kazanıyor. Peki bu yöntemleri kim geliştiriyor? Arkasında kimler var?
Tabii ki saymakla bitmeyecek kadar çok isim ve alt kulvarlar var. Biz sadece en tepedekileri incelemekle yetineceğiz. Zira başarısızlıkların ana sorumluları onlar oldukları gibi, başarıların ana sorumluları onlar.

 

  Onu tanımayan yoktur herhalde. Onunla ilgili haberleri her yerde bulabilirsiniz. Kendi ağzından hayat hikayesini dinleyebileceğiniz videoları internette bol bol mevcut. Dünya genelinde bir üne sahip, en çok takip edilen gazetelerde ve internet sitelerinde ona rastlamak mümkün. Heleki sağlığı ile ilgili yaşadığı sorunlardan sonra gündemi oldukça meşgul eder oldu.

Steve Jobs”un başarılarını anlatmak oldukça uzun sürebilir ama kısaca geçmişini inceleyebiliriz. 24 ?ubat 1955 doğumlu Jobs 70″lerin sonlarına doğru çıkışa geçti. Apple ile önemli başarılara imza attı. 1985 yılında Apple”dan kavgalı bir şekilde ayrıldı. Ayrılınca Next Computer isimli bir firma kurdu. Bundan bir kaç yıl sonra Pixar isimli animasyon stüdyosunu kurdu. Pixar durağan olsa da, Next Computer oldukça başarılı işlere imza attı. 1996 yılında Apple zor günlerine dur diyebilmek için Jobs”u geri getirme planları yapıyordu ve nihayetinde Next Computer”ı 402 milyon dolar karşılığında satın aldı.
 

Bir yıl sonra Jobs Apple”ın tekrar başına geçti. Next Computer ve Apple”ı biribirlerine başarılı bir şekilde entegre etmek ve Apple”a katkı sağlayacak teknolojiler üretmek oldukça zamanını aldı. Fakat zaman içinde Apple çok büyük başarılara imza attı ve bugünlere geldi. Aynı şekilde Pixar da müthiş başarılara imza attı. Sinema sektöründe kısa sürede yaptığı sıçrama ile milyar dolarlar seviyesinde hasılatlar elde etti ve en sonunda 2006 yılında Amerika”nın en köklü firmalarından Walt Disney Company ile birleşti. Jobs şimdi oranın da baş direktörü.

Bir sürü işi bir arada yürütse de Jobs artık yavaş yavaş emekli olacak gibi duruyor. Eminim sağlığı izin verse daha uzun süre devam ederdi. Gerçi bu aşamadan sonra yeri bir şekilde dolacaktır. Ama bizler Jobs”un o müthiş Keynote”larını özleyeceğiz.

 

 

 

Aslında şirkette Jobs”tan sonraki isim değil. Ama Apple kullanıcılarının gözünde öyle. Zira kendi kullandığımız ve en çok tasarımına hayran kaldığımız Apple ürünlerinin tasarımlarının arkasındaki baş isim kendisi. Pek çok endüstriyel tasarımcının idolü. Apple”a saymakla bitmeyecek kadar çok tasarım ödülü kazandırmış bu İngiliz Newcastle Politeknik üniversitesi”nden mezun ve aynı üniversitenin Sanat Fakültesi”nden doktora sahibi. Kendisinin ciddi ciddi İngiltere”de Kraliyet Tasarımcısı gibi bir ünvanı var. 2003 yılında Londra Tasarım Müzesi onu yılın tasarımcısı seçmiş ve ödüllendirmiş.
?ubat 1967 doğumlu olan Ive, 1992 yılında İngiltere”den ABD”ye göçmüş ve 1996 yılında Apple”da çalışmaya başlamış. Ive şuanda tüm tasarım takımının başkanı ve sorumlusu. Her türlü tasarım konusunda direk CEO”ya rapor vermekle görevli.
 
 
Onun adını en çok 1997 yılından itibaren piyasaya sürülmeye başlanan rengarenk ve transparan tasarım serisiyle duyduk. iMac ve onun mouse”u ile başlayan bu süreç iBook ve Power Mac G3 ile devam etti. 2001 yılında başlayan metale geçiş (titanyum ve alüminyum) bu akımı sonlandırdı. Halen kullanılan plastik kısımlarda da süt beyaz renge geçildi. Gitgide minimalistleşen Apple tasarımlarında metal ustalıkla kullanılıyordu. ?imdilerde ise parlak metal biraz koyulaşmaya başladı. Siyah kısımlar ve cam ustalıkla kullanılıyor. Kıvrımlar yumuşaklaştı ve tüm tasarımlar futurist bir hal aldı. En son iPhone ve iPod tasarımları da bunun kanıtları oldular. Ama yinede kısa sürede benimsendiler.

Onu fazla anlatmaya gerek yok. Apple ürünleri kullananlar onun başarılarının ana kanıtını ellerinin altında sürekli tecrübe ediyorlar. O da her geçen gün yeni tasarımlarla karşımıza çıkmaya, Apple”a fark katmaya devam ediyor.

 

 

  Apple”ın ikinci adamı işte bu adam. Peter Oppenheimer Apple”ın her türlü para aktivitesinden, bilgi akışından, iç iletişimden, iç denetiminden, binalarının yönetiminden, finansal yatırımından, yatırımcılarından, vergilerinden… gibi pek çok şeyden sorumlu kontrolörü, baş yönetecisi.
ünvanındaki CFO”nun açılımı “Chief Financial Officer” yani İdari Finans ?efi. Kendisi işleri ile ilgili direk CEO”ya ve yönetim kuruluna rapor vermekle görevli.
Oppenheimer Apple ile çalışmaya 1996 yılında Güney Amerika ülkeleri Kontrolörü olarak başladı. Ama 1997″de hemen terfi alarak Dünya Genelinde Satış Genel Müdürü oldu. Sonrasında yetkileri gitgide genişledi. Firmanın genel Koordinatör”ü ve Genel Başkanı oldu.

Oppenheimer çıkış yakalama peşinde olan Apple”a ADP (Automatic Data Processing) isimli firmadan gelmiş. Orada da bundan önceki dört farklı iş deneyiminde olduğu gibi geniş yetkilerle, Finans Sorumlusu, Yönetici, Genel Müdür… gibi ünvanlarla CFO”luk görevini yürütüyormuş.
 

Oppenheimer ADP”den altı yıllık bilgi teknolojileri yönetimi, iç işleyiş, iç yönetim, müşteri ilişkileri, bankalarla olan ilişkiler, ulaştırma, para yönetimi… tecrübesiyle gelip Apple”a büyük katkı sağlamış. Şuan da Apple içindeki en önemli isimlerden biri. Zira firma büyüdükçe güçleşen organizasyon şuana kadar sorun yaratmamış görünüyor.

Oppenheimer San Luis Obispo”daki Kaliforniya Politeknik üniversitesi”nin Ziraat Fakültesi”nden derece ile mezun olmuş. Okuduğu bölüm ise Tarımsal Endüstri. Santa Clara üniversitesi”nden de M.B.A. (Master of Business Administration; İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) almış. Her iki üniversiteden de aldığı ödüller var.

 

 

Timothy D. Cook Apple”ın Operasyon ?efi ve direkt olarak CEO”ya rapor vermekle görevli. Cook Apple”ın ulusal veya uluslararası tüm satış zincirinden, servis hizmetlerinden, piyasaya uyum sağlamaktan, satış stratejilerinden… sorumlu. Ayrıca bayilik ilişkilerinin esnekliliği ve devamlılığı konusunda kilit role sahip, önemli bir isim. IBM ve Compaq gibi önemli firmalarda tecrübeleri var.
 
   

 

  MARK PAPERMASTER
Diğer Cihazlar Böl. Gen. Müd.

Mark Papermaster iPod, iPhone… gibi cihazlardan sorumlu genel müdür görevini yürütüyor. iPod”ların ve iPhone”ların başarısındaki en önemli isimlerden biri. Direk CEO”ya bağlı. Daha önce uzun yıllar IBM”in çeşitli departmanlarında başarılı bir yöneticilik kariyeri olmuş. Elektronik ve bilgisayar teknolojileri üzerine Texas üniversitesi”nden derecesi, Vermont üniversitesi”nden Master”ı var.
 

BOB MANSFIELD
Mac Donanımları Böl. Gen. Müd.

Bob Mansfield Macintosh Donanımları Bölümü baş sorumlusu. Direk olarak Timothy D. Cook”a rapor vermekle görevli. 1999″da Apple”a katılan Mansfield”a şuanki gözde tasarımlar olan “her şey dahil” iMac”lerin ve MacBook Air”in gelişimindeki en önemli isim olarak bakılıyor. Mansfield 1982 yılında Austin”deki Texas üniversitesi”nden derece ile mezun olmuş.
 
 

 

 

  SCOTT FORSTALL
iPhone Yazılım Böl. Genel Müdür

Scott Forstall Apple”da iPhone”un kullanıcı arayüzü, uygulamaları, işletim sistemi ve iç tasarımından sorumlu Genel Müdürlük görevini yürütüyor, direk CEO”ya bağlı. Forstall Apple”a 1997″de katılmış ve şuanki pozisyonuna Mac OS X”in Aqua arayüzünü geliştiren takımdan terfi ederek gelmiş. Stanford üniversitesi mezunu ve yine Stanford üniversitesi”nde yüksek lisans yapmış.
 

BERTRAND SERLET
Yazılım Müh. Böl. Genel Müdür

Bertrand Serlet Apple”ın Yazılım Bölümü”nün beyni. Tüm yazılım takımının lideri konumda. Apple”ın en önemli isimlerinden biri. Direk olarak CEO”ya rapor vermekle görevli.

Serlet Apple”a Next Computer”dan gelenlerden. Uzun süre Jobs ile çalışmışlığı var. Aslında Jobs”un, döneminin en parlak teknoloji geliştirme grubu Xerox PARC çalışma Grubu”ndan kapmayı başardığı önemli bir isim. Serlet 1989″da Next Computer”a geçmeden önce Xerox PARC çalışma Grubu”yla dört yıl çalışmış. Burada yazılım konusunda çok önemli ilerlemelere katkıda bulunmuş. Nihayet 1997″de Apple”a geçtiğinden beri her yönüyle Jobs”un deyimi ile “Dünya”nın en gelişmiş İşletim Sistemi” Mac OS X”in anahtar adamı olmuş.
Serlet”in Fransa”daki Orsay üniversitesi, Bilişim Teknolojileri Bölümü”nden doktorası bulunuyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here