Ana sayfa Yazılım Apple destekli video donanımları – Video yakalama kartları

Apple destekli video donanımları – Video yakalama kartları

0

Apple, son senelerde attığı adımlardan en doğru olanı yaparak,  meyvelerini şimdi şimdi yemeye başladıkları bir stratejiye imza attı. Aslına bakarsanız Intel işlemciler ile birlikte gelen standart dışında Apple zaten çok iyi yaptığı birşeyi tekrarlayarak kullanıcı sayısını arttırmak gibi bir yola başvurdu ve kullanıcı sayısını katlayarak da yazılım/donanım desteği veren firmalar için yeni bir hedef haline geldi. Şüphesiz bu sirkülasyonun içerisinde en karlı çıkan kesim tüketici oldu ve bu gün bir çok sektörde olduğu gibi video ve eğlence sektöründe de hatırı sayılır bir paya sahip olması pek şaşırtıcı değil. Apple üzerinde çalışan donanım ve yazılım sayısı gün geçtikçe artarken, var olan yazılımlarında da ciddi güncellemeye giden Apple sahip olduğu konumu korumak için elinden geleni yapıyor. Bir çok video kart üreticisi özellikle evveliyatında Apple ile bir husumeti yoksa ilk olarak Apple destekli donanımlarını çıkarmaya başlıyorlar.

 

öyle ki Autodesk gibi dünyanın önde gelen yazılım firmalarından birisi de yazılımlarının belli segmentlerde boy gösterebilmesi adına bir çok yazılımının doğal Mac destekli versiyonlarını duyurmaya başlamış durumda. Geçen aylarda düzenlenen NAB fuarında boy gösteren yayıncılık ve video sektörünün önde gelen firmalarından Blackmagic-Design firması ilk elden Mac için yeni video yakalama kartlarını müjdeledi bile. Video yakalama işlemi için gerekli video dönüştürme işlemini sorunsuz bir şekilde halletmek dışında, bağlantı çeşitleri ve endüstri standartları kalitesinde arabirim bağlantısı sunmak gibi çözümleri bulunan bu kart üreticisinin her segmentten kullanıcıya hitab eden ürünlerine ulaşmak mümkün. ülkemizde de Avkom firması tarafından satışı gerçekleştirilen (eski adı ile computorium) Blackmagic-Design firmasının Declink kartlarının çeşitlerinden biraz örnekleyelim ve hangi sektörde ne tür ihtiyaçlarımıza karşılık verebileceğinden bahsedelim.

 

Sahip olduğunuz video donanımları listesinden en uçtan başlayarak kameralarla başladığımız yazı dizimizin geldik en heyecanlı bölümüne. Eminim hepimiz bütçemize ve ihtiyaçlarımıza uygun çok iyi bir kamera sahibi olduk ve bundan sonrasını canla başla takip edip yine aynı başarıda seçim yapıp en doğru video yakalama kartını da sistemimize dahil edeceğiz 🙂 Apple üzerinde bulunan anakart PC lerde kullanılanlardan çok farklı değil. Alacağınız video yakalama kartının üzerinde PC ya da MAC ibaresi aramanıza lüzum yok. Varolan pci veya pciexpress veriyoluna sahip slotlardan herhangi birine kartımızı taktığımızda sorunsuz olarak çalışacaktır.  Şimdi kartların arasında hem fiyat hem de ebat olarak neden farklar olduğunu biraz kurcalayalım. Declink, HD ve pal ayırımını bir süredir bıraktı.

 

 Video yakalama kartlarının hemen hemen hepsi (bazı eski sürüm kartlar HD desteklemiyordu) hem PAL hem HD hem 2K çözünürlükte video sinyali üretebiliyorlar. Bu özelliğin belirginleşmesini sağlayan asıl kriter ise sizin ne biçimde görüntü almak istediğiniz kısmında ortaya çıkıyor. Eğer profesyonel HD veya PAL setlerin olduğu bir stüdyodaysanız ve kullandığınız ”deck” adı verilen, özel kasetlere kayıt yapan cihazlardan birine sahipseniz, ki muhtemelen bu Betacam olacaktır, SDI arabirimi üzerinden görüntü ve ses transferi yapabilen profesyonel bir video yakalama kartına ihtiyacınız olacaktır. Bu kartların arasındaki en büyük fiyat farkı sebebi genelde görüntü alışverisi sırasında kullanılan arabirimlerin çeşitliliği ve bu giriş çıkışların çoklu adette olup olmadığı ile alakalı olabiliyor.

 

Bir kayıt ortamından bahsediyorsak en pahalı video kartları SDI arabirimini kullanır ve eğer Betacam gibi bu arabirim üzerinden kayıt yapabilen teybiniz yoksa gereksiz yere ihtiyacınız olmayan model kartla çalışıyorsunuz ve muhtemelen fazla para ödemişsiniz demektir. Kullandığınız video kamera eğer HDV ise zaten bu video yakalama kartlarını aktarma için kullanmanıza gerek yok, işinizi 1394 firewire kapısı ile görebilirsiniz demektir. ama sonra bu görüntünün bir video monitöründe gerçek zamanlı olarak izlenebilmesini arzu ederseniz bu noktada bir video yakalama kartına ihtiyacınız var demektir. Bir PC monitörü ile video monitörü arasında referanslık açısından büyük farklar vardır ve profesyonel setlerde, özellikle görsel efekt gibi görüntü kaybının monitörden dolayı yanıltıcı olabileceği hassas çalışmalarda görüntülerin video monitörü üzerinden aktarılıp seyredilmesi tercih edilir. Bu tür bir sistemde elbette referans monitörlerinin de SDI gibi kaliteli bir arabirim ile görüntü alıp vermesi sağlanır ve sistem SDI üzerinden döner.

 

Aynı durum HDSDI’da da geçerlidir ve görüntü kalitesi ve renk derinliği bariz şekilde artsa da bu arabirim üzerinden (daha önceki görüntü aktarım arabirimlerine nazaran hem tek kablo hem de sayısal veri iletimi avantajı var) görüntü kolaylıkla kayıpsız aktarılabiliyor. www.blackmagic-design.com/products adresinde bir başka dikkatimizi çeken donanımlar ise switch paneller. Bu paneller her ne kadar bizim iş akışımızda yer alması çok seyrek ihtimal olsalar da büyük stüdyoların dekler ve montaj sistemleri arasında bağlantı ve dönüştürme işlemlerini üstleniyorlar. Declink karta sahip bir Apple dan gelen SDI kablo bu panele bağlanıyor. Aynı şekilde diğer Apple veya SDI bağlantısı olan montaj setlerinin video çıkışları da bu panelde yerini aldıktan sonra panelin diğer tarafında giriş olarak saptanan kısımlara teyp, video monitör, aktarma odası gibi farklı bağlantılar ekleniyor. O anki müsaitlik durumuna göre video montajını yapan kişi sistem odasında bulunun operatöre video çıkışını 2 numaralı HD kayıtçıya bağlamasını söyleyebiliyor. Veya ihtiyacı olan görüntü hangi teypte ise o bağlantının kendi video girişine eklenmesini talep edebiliyor. Bu işlem hem zaman kazandırıyor hem de bir noktada tüm teyplerin tüm decnlink sistemlere bağlanabileceği anlamına geliyor. SDI bağlantısı, bnc denilen soketli bağlantı kullanır ve seçtiğiniz kart örnekse Declink extreme HD ise üzerine bulunan in ve out yazılı kablo bağlantılarını aynı anda kullanabilirsiniz. Elimizdeki muhtemel donanımlara göre biraz satın alma tercihlerimizi yönlendirmeye başlayabiliriz.

 

  HD teknolojisinden yararlanmak amacı ile bir HDV kamera edindiğimizi veya XDHDCAM gibi hafıza kartına çekim yapan bir tamHD kameramız olduğunu varsayalım. Peki bu süreçte aktarma kısmında kartımızın video yakalama özellikleirni kullanmayacak isek neden video yakalama kartı kullanıyoru? Sorumuzun cevabı gayet basit: uyumluluk. Sistemimiz üzerinde kullandığımız tüm video kodeklerinin, video çözünürlüğü ve kare sayısı gibi belirleyici özelliklerin bizim kullandığımız video yakalama kartına göre hazırlanması yani bir “preset” oluşturulması her zaman için çalışma hızımızı artıracaktır. Video  görüntü çıkışı özelliği ile her an projemizin profesonel broadcast monitörü veya tv ekranında görüntüleyebilmek de
cabası.Bu tür TV ekran çözünürlüğünde çalışılan projelerde eğer kameranız HD ise ama siz PAL çözünürlüğünde çalışacaksanız ortada bir görüntü dönüştürme problemi varmış gibi görünse de gerçek zamanlı küçültme özelliği ile video kartımız HD çalışma alanımızdaki HD projemizi PAL SD monitörümüzde sorunsuz bir şekilde gösterebiliyor.Böylelikle siz HD çalışıyor olsanız bile o anki görüntüyü dönüştürmeden PAL çözünürlüğünü referans alarak düzenlemeler yababiliyorsunuz. üzerinde SDI bağlantısı olmayan TV ekranlarında da gösterim video-s bağlantısı üzerinden veya composite çıkışı üzerinden gerçekleşiyor. İşte tam burada kafamızda bir ışık çakmış olması gerekiyor! çünkü makina parkurumuzda digital betacam gibi SDI bağlantısı olan bir teyp ve benzeri kayıtçı yok ise, alacağımız görüntüler HDV kameramızda firewire veriyolu üzerinden aktarılacak ise bizim SDI giriş çıkışları olan video yakalama kartı edinmemiz çok manasız olacaktır. üzerinde farklı giriş çıkışları olan modeller arasında HDMI, Composite, component gibi yüksek kalitede SD ve HD görüntü aktarımı için kullanılan arabirimler de mevcut.

 

 

Bu arada hatırlatmakta yarar var, kullanacağınız declink kartı ne olursa olsun kullandığı kodek ve donanımsal ivmelendirme sayesinde tüm bu oynatım ve video çıkışı gösterimi işlemleri sorunsuz bir şekilde çözülüyor. HDMI girişi olan bir modeli seçtikten sonra (örnekse; intensity pro) video kameranızdan HDMI çıkışı üzerinden kartınıza giriş yapıp sistemin uyumlu olduğu kodek ile videoyu kayıt etmek de çok mantıklı bir çözümdür. Böylelikle hem kartınızın donanımsal olarak destek verdiği kodek ile çalışmış olursunuz hem de sonradan ortaya çıkabilecek dönüştürme, renk kaybı v.s. gibi şeylerin de önüne geçmiş oluyorsunuz. örnekteki intensity video yakalama kartları daha çok amatör-orta seviye kullanıcılara hitap ederek, beraberindeki özel kablosu sayesinde video-s görüntü çıktısı (component ve composite de var) sayesinde kaydettiğiniz HD kamera görüntülerini montajladığınız sırada tv ekranınızda görmeniz de mümkün. Bu şekilde düşünüldüğünde sistem üzerinden kullanılan donanımlarınıza göre en uygun giriş ve çıkış çeşidi olan video kartlarını seçmek çok daha mantıklı olacaktır. Bir sonraki yazımızda profesyonel video yakalama kartı modelleri ve bağlantı özelliklerinden bahsedene kadar, kayıt!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here