Ana sayfa Yazılım Apple destekli video donanımları – video depolama ve RAID çözümleri

Apple destekli video donanımları – video depolama ve RAID çözümleri

0
Sinema ve TV sektörünün altyapısını destekleyen video teknolojilerinin hızlı gelişimi ile birlikte hiç şüphesiz kullanılan terminoloji ve uygulama yöntemleri de büyük bir hızla evrimleşiyor. Bundan bir kaç sene önce TV ekranında görünen videoların bir araya getirilebilmesi için iki adet devasa ekipmana bağlı teyplerden birbirlerine M.F.ö. kasedi çeker gibi birinden bir diğerine kayıt yapılarak montaj yapıldığı off-line döneminden bu yana hem ihtiyaçlar hem de uygulama yöntemleri değişti. Uzun bir zamandır yakından takip ettiğimiz HD (yüksek tanımlı) kelimesi bile bu değişimin bir parçası. Artık görüntünün çekildiği ekipman ile birlikte kayıt biçimi ve görüntüleme teknolojisi de aldı başını yürüyor keza biz halihazırda ülkemizde HD yayına bile geçeli çok ulmamışkan UltraHD testleri dünya üzerinde çeşitli ülkelerde başladı bile! Biz şimdi elimizdekini değerlendirip en iyisi HD ile nasıl başa çıkacağımıza bakalım 🙂

Apple ile birlikte kullanılan video yakalama donanımları ve bu donanımların ihtiyaç duyduğu sistem gücü dışında depolama alanına da ihtiyaç olduğunu da böylelikle tekrar hatırlamış olalım. Bir sistem üzerinde özellikle video kurgu yapılacaksa tüm profesyonel setlerin halihazırda kullandığı yöntem olan ayrı bir video depolama ünitesi edinmek en doğrusudur.
 

 

   Sabit disk olarak da bilinen ve sistemimizde bulunan verileri barındırmak için kullanılan bu teknolojinin video sektörüyle alıp veremediği bir konu var ki görüntü kalitesi ve ebatları değiştikçe bu iş daha da kızışacak gibi görünüyor. Veri depolama alanı söz konusu olduğunda, HD görüntü işleme teknolojisi ile birlikte anılması gereken bir diğer konu ise depolama üniteleridir. Süregelen video video ortamında prodüksiyonu yazı dizimizin en başında DV kayıt sistemlerinden, şu an olduğumuz HD kayıt ünitelerine gelene kadar bir çok teknolojiden bir çok kayıt ortamından bahsettik.
Şimdi ise kolları sıvıyor ve profesyonel kurgu ekipmanı ile birlikte Apple donanımımızın ihtiyacı olan veri depolama çözümlerine giriş yapıyoruz. Apple her ne kadar video üretimi ve yayıncılık sektöründe çok büyük isme sahip olsa da durum son teknoloji görüntüleme teknolojileri olduğunda diğer büyük güçler ile birleşmek durumunda şüphesiz. Disk üretimi, raid ismi ile anılan çoklu disk üniteleri temini dünya üzerinde bir kaç büyük üretici firmanın elinde. Bu sistemin elzem tarafının ne olduğu, neden bu denli üzerinde durduğumuz konusuna açıklık getirmek istiyorum ve kullandığımız ve kullanacak olduğumuz profesyonel video yakalama kartlarına ufak bir geridönüş yapıyorum.

 

Apple sistemimiz üzerinde Blackmagic-Design Declink video yakalama kartı olduğunu varsayıyoruz. çeşitli giriş-çıkış özellikleri arasından HD SDI girişli profesyonel model elimizde olduğunu varsayıyoruz. Aslında bakarsanız disk ile ilgili sorunsal video kartımızın giriş çıkışı ile doğrudan alakalı değil ama elimizde de bir HD dek ya da kamera olduğunu ve saatlerce HD görüntü ile çalışacakmışız gibi hazırlık yaptığımızı varsayıyoruz. Bir kameradan alınan görüntü daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz  kodek ile ilgili müfredata dahil olmadan -sıkıştırmasız< olarak kayıt edilmek istenirse ki; sayısal görüntü işleme standartlarında özellikle video efekt ve düzenleme işlemleri için her zaman sıkıştırmasız görüntü tercih edilmelidir, buraya dikkat: 1 saatlik görüntü aktarımı için yaklaşık 700gb disk alanına ihtiyacınız var…

Bu durum film çekmeye karar verip makinenize aktarmaya karar verseniz bile bununla bitmiyor. 90 dakikalık bir filmi elde edebilmek için pek tabii saatlerce çekim yapmak zorunda kalabilirsiniz. Montajın da amacı bu değil mi zaten? Elinizdeki görüntülerin tamamını sisteme aktarıp istediğiniz düzende kurgunuzu yapıp 90 dakikalık bir karma görüntü dizisi elde etmek amaç. Burada temas etmeye çalıştığım nokta ise, eğer reklam işleri ile uğraşıyorsanız bile tek bir proje ile sınırlı kalmayacağından, diğer projelerin disk alanı ihtiyaçları üst üste geldiğinde başka bir problem ortaya çıkacak. Diyelim ki sistemimize 1.5 tb”lık bir video diski taktık ki aslında temsilen de olsa bu yanlış bir örnek, video diski olarak tek disk kullanılmaz, HD söz konusu olduğunda sistem daha farklı, buna birazdan değineceğiz.

 

Elimizde 1.5 tb”lık alanı olan bir disk var ise 6-7 proje sonra ortalama 2 ay sonra diskiniz dolmak üzere olacak. üstelik eğer sisteminiz birazdan bahsedeceğimiz gibi RAID ise, disk kapasitesini artıramazsınız, artırmak istediğinizde bir o kadar başka diske ihtiyacınız var ki bilgileri oraya aktarıp disk kapasitesini artırdıktan sonra yeniden geri aktarabilesiniz. Bu noktada disk kapasitesi ve tipi için seçim yapmadan önce bilmemiz gereken birkaç şey olduğunu keşfetmiş oluyoruz. öncelikle video düzenleme yazılımları, sisteminizde video yakalama kartları olsun ya da olmasın Apple ın orijinal sistem diskini kullanırsanız sisteme aşırı yük bindirecektir. çünkü video düzenlerken gb larca veri üzerinde gezindiğinizde  
Apple sisteminiz sizin isteklerinizi yerine getirmek için sabit diskini fazlasıyla meşgul edecektir. üstelik aynı anda aynı diskten sistem ile ilgili verileri okumak için de cebelleşiyor olması da cabası.

Unutulmamalıdır ki HDD”lerin şu anki teknoloji ele alındığında sadece 1 adet veri okuma kanalları vardır. Disk üzerindeki kafa, sizin ihtiyacınız olan bilgiye ulaşmak için diskin üzerinde hareket eder. O bilgi okunduğu sırada başka bir bilgi örnekse video karesi okunması gerekiyorsa diskin kafası elindeki işi bitirmeden zamana paylaştırır ve iki görev arasında mekik dokumaya başkar. Bu surum süreklilik kazandığında hem diskinizin ömründen hem de sisteminizin çalışma performansından feragat etmiş olursunuz. Bu ufak handikapı aşmanın ilk basit yolu, başında da bahsettiğimiz gibi ayrı bir disk kullanarak video ile ilgili tüm verileri orada tutmaktır. Elimizde böyle bir imkan olduğunu varsayarsak bile kullanacağımız disklerin de bazı standartlara karşılık verir türde olması gerekiyor.

 

Yine basit bir heap ile nelere ihtiyacımız var görelim. HD sıkıştırmasız bir görüntüyü oynatabilmek için kullandığımız kurgu yazılımı saniyede ortalama 225 mb”lık veri akışını gerçekleştirecek disk hızına ihtiyaç duyar. Dikkat ederseniz sadece oynatmak için dedim. çünkü aynı oran HD video kayıt etmek için gerekli ki piyasada bulunan mekanik yapıdaki tüm disklerin veri okuma ve yazma hızları farklıdır. örnekse; standart SATA disklerin okuma hızları saniyede 120mb, yazma hızları ise 80-90 mb arasında değişiyor. Yani siz saniyede 225 mb okuyabilen bir sistem için RAID kursanız bile sınırlarda 225 mb okumayı elde etmiş olmanız aynı şekilde sıkıştırmasız HD görüntü yazabilecek hızı elde edebileceğiniz anlamına gelmiyor, verdiğimiz örnekteki  gibi okuma ve yazma hızlarını hesap ederken hep diskin yazma hızını hesaba katmak daha mantıklıdır. Şimdi gelelim performans darboğazını nasıl aşacağımız konusuna.

çok da eski olmayan ama özellikle bilgi-işlem merkezleri ve bankalarda senelerdir kullanımda olan RAID sistemlerinin ufak bir revizyonu ile bu işi çözebiliriz. RAID aslında eski kullanım alanı olarak aynı anda bir çok diski kullanmak ve bunları aynı anda yedeklemek için bir gövenlik unsuru olarak kullanıyordu.

 

4 adet aynı ebatta aynı marka diski bir arabirim üzerinden disk kutusuna taktığınızda 2 diskinizi birleştirip, diğer 2 diski de aynı anda diğerlerinin yedeği olarak kullanması üzerine dayanıyor. Bankaların verilerini bu şekilde güvende tutmaları elbet iyi bir çözüm ama iş video düzenlemeye geldiğinde güvenlikten çok performans için ele aldığımızda başka bir RAID çeşidi ile bu durum da aşılıyor. 4 adet disk aynı anda çalıştırıldığında, saniyede 100 mb lık veri yükü 4 e bölünüyor ve teorikte de pratikte de sistem disk hızı 4 kat hızlanmış oluyor. çünkü disk 100 mb okumak yerine 25 mb lık bölümünü okuyor ki bu süre 100 mb için harcadığının 4 te biri. Şimdi elimizdeki verileri değerlenirerek bir hız tablosu oluşturalım.

RAID disk ünitesi aldık ve içine 4 tane 1 tb lık SATA disk taktık. Bu disklerin her biri 120 mb okuyabiliyorken RAID ile birlikte okuma hızı 120X4 e çıkmış oluyor. Bu oran her zaman tam olarak 4 katı olmasa da 400-420 mb gibi bir oranı yakalamak hiç zor değil. üstelik disklerin depolaması gereken veri miktarı 4 e bölündüğü için de disk alanından da feragat etmeniz gerekmiyor.

 

Toplamda saniyede 450 mb veri okuyabilen, yaklaşık 350 mb’a yakın veri yazabilen 4 TB lık diske sahip olmuş oluyoruz.  En azından sistemimiz ile ilgili video depolama alanının RAID olması gerektiği konusunda anlaşmış bulunuyoruz. Böylelikle bir sonraki yazımızda RAID disk ünitelerinin kurulması ve konfigürasyonu ile ilgili detaylara geçmeden önce sistemi kurma aşamasında disk çözümünü sorunsuz bir şekilde bulmayı hedefliyoruz. Bir sonraki yazımızda gelişmiş RAID disk sistemleri ve kurulumu ile ilgili detaylara girene kadar, kayıt!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here