Ana sayfa Donanım Apple”dan çerçöpe dirençli klavye

Apple”dan çerçöpe dirençli klavye

0

Apple kırıntılara direnç gösteren bir klavye patent ettirdi. Patente göre klavye iki şekilde dışarıda tutuyor kırıntıları: Hem açık bölümleri kapatarak, hem de her basışta dışarıya hava basıncı vererek istenmeyen döküntülerin dışarı atılmasını sağlayan bir zar tabakasını her tuşun altına döşeyerek. 

Yukarıdaki figürlerde de görüleceği üzere Apple kırıntılara dirençli bir klavye yapmak için çok sayıda farklı yaklaşım ve alternatifler göz önünde bulunduruyor. Söz konusu klavyenin, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinin firma tarafından açıklandığı tarihten hemen sonraki gün, 8 Eylül 2016 tarihinde patentlendiği görülüyor.

Apple’ın patente düştüğü bir nota göre, sıvı ya da katı parçacıklar klavyenin tuşlarına zarar verebilir. “Bu tip sıvılardan arta kalacak şeker gibi kalıntılar, elektrik bağlantılarını yıpratabilir ya da bloke edebilir. Aynı zamanda hareketli parçaları yapıştırarak, hareketine engel olabilir.”

Her ne kadar patentin 2016 yılına ait olduğunu öğrenmiş olsak da, söz konusu teknolojinin piyasaya çıkacağına dair bir garantinin bulunmadığını da belirtelim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here