Ana sayfa Haber Apple”dan büyük adım!

Apple”dan büyük adım!

0

Teknoloji devi, mobil tarafını bir kademe daha güçlendirdi.

‘iPhone’ demediğiniz gün var mı? Ya da iPhone’u aklınızdan geçirmediğiniz gün? Muhtemelen çoğunuzun cevabı hayır olacaktır. Dikkatlice baktığımızda Apple’la ilgili olarak göreceğimiz ilk detaylardan birisi iPhone’un büyük başarısıdır. Anlaşılan o ki Apple’ın, dünya genelinde bir fenomen haline gelen iPhone’dan ziyade mobil bazda geleceğe dönük planları var. Firma bunları gerçekleştirebilmek adına bugün büyük bir adım attı.

Apple, mobil bazda yaptığı işleri bir üst seviyeye taşıyabilmek adına Austin merkezli Intrinsity adlı firmayı satın aldı. Microprocessor Report araştırmacısı Tom R. Halfhill ise, Apple’ın çantasına bir ok daha koyduğunu belirten sözleriyle, firmanın iyi bir iş yaptığının altını çizdi.

Intrinsity, ARM mikroişlemci mimarisinin performans optimizasyonunda Apple’a yardımcı olacak. Wall Street Journal’dan Don Clark, Samsung Electronics’in geçtiğimiz temmuz ayında Apple için, A4 başta olmak üzere pek çok ARM bazlı yonga ihraç ettiğini belirtti. Daha sonra ise ARM mimarisiyle ilgili olan Hummingbird teknolojisi ortaya çıktı.

Bu teknoloji ise, popüler ARM mikroişlemci tasarımlarının tipik 650MHz yerine 1GHz’de çalışmasına olanak tanıyor. Yani iPad’in A4 işlemcisiyle aynı hızda.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here