Ana sayfa Haber Apple”dan beş yıldızlı hamle!

Apple”dan beş yıldızlı hamle!

0

Dünya kamuoyunda çıkan ve bizim de sizlere ilettiğimiz bazı haberlerde Apple‘ın özellikle iPad ürünü  ilgili alerjen uyarısı verildiğini sizlere aktarmıştık. Apple, bu alerjen kimyasallarla birlikte ürünlerinin materyal yapımında kullanılan hem insanlar için zararlı hem de doğa için zararlı kimyasalları çöpe atma kararı aldı.

Apple, son günlerde ürünlerini kullanıcılarıyla birlikte geliştirme kararı aldı ve bu konuda bugün bir adım daha atmış oldu. Artık, kullanıcılarının isteği doğrultusunda Apple ürünlerinde organik bileşenlerden oluşan materyaller kullanacak. Apple‘ın, çöpe attığı ilk iki kimyasaldan bir tanesi, kanserojen olarak adı geçen benzin ve n-hexane isimli bir maddeden oluşan madde. Bununla brlikte daha çöpe gönderilecek 20 madde daha bulunuyor.

 

Apple‘ın çin’de ve ABD’de bulundurduğu fabrikalarda bu kimyasallarla ilgili ayrıntılı rapor istedi, rapor doğrultusunda kimyasallarla ilgili yaptırımlarını uygulayacak. Apple‘ın konu ile ilgili doktorlardan da yardım alıyor. Doktorların raporlarına göre, şimdiden çöpe atılan N-hexane isimli madde, vertigo, kanser ve sinir sisteminde bir çok hasara neden olabiliyor. Bununla birlikte, 22 madde içerisinde 4 maddede ne çalışanlarının ne de kullanıcılarının hayatını riske atacak kimyasallar görüldü. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here