Ana sayfa Haber Apple”dan batarya sorununa köklü çözüm

Apple”dan batarya sorununa köklü çözüm

0

Apple daha önce yaptığı bir açıklamayla yayınlanacak yeni iOS güncellemesinde kullanıcıların batarya durumuyla ilgili daha detaylı bilgi alabileceklerini duyurmuştu. ABC News”a bir demeç veren Tim Cook”a eski bataryalarla çalışan iPhone”ların yavaşlatılması konusunda ne düşündüğü soruldu. Soru üzerine bu özellikleri de içeren geliştirici beta sürümünün önümüzdeki ay yayınlanacağını, daha sonra da herkese açık sürümün yayınlanacağını açıkladı.

Dahası, çıkacak olan güncellemeyle birlikte kullanıcıların normal işlemci performansını sağlamak için kısıtlama fonksiyonunu devre dışı bırakabileceklerini, fakat beklenmedik telefon kapanmaları gibi durumlarla da karşılaşılabileceğini söyledi.

Apple.com halka yayınladığı özür mektubunda söz konusu güncelleme ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“2018 yılı başlarında yeni özellikleri içeren iOS yazılım güncellemesi yayınlayarak, kullanıcıların iPhone”larının batarya durumuna daha yakından bakabilmelerini sağlayacağız. Böylece batarya durumunun telefonun performansını etkileyip etkilemediğini görebilecekler.”

Bu açıklama, iOS ayarlarında daha iPhone”un batarya durumu hakkında daha fazla bilginin içerileceği zenginleştirilmiş bir “Batarya ekranı” olacağına işaret ediyor. Aynı zamanda kullanıcılar Apple”ın gelişmiş güç yönetim kısıtlamasına maruz kalıp kalmadıklarını da görüntülemeleri sağlanıyor.

Fakat bu açıklamada Apple”ın batarya kısıtlamasının devre dışı bırakılabileceği ile ilgili herhangi bir ifade yer almıyor. Bu nedenle ya Tim Cook yanlış bir açıklama yaptı, ya da yeni bir özelliği duyurdu.

Bununla birlikte Apple kullanıcıların kısıtlama özelliğini devre dışı bırakmalarını tavsiye etmiyor zira acil durumlarda cihazın kullanımı mümkün olmayabilecek.

Şubat ayında yayınlanacak olan bu beta sürümden sonra halka açık sürümün Mart ayında yayınlanabileceği düşünülüyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here