Ana sayfa Donanım Apple da LED’e geçti

Apple da LED’e geçti

0

Apple yeni monitörlerini tanıttı.

Apple”da son zamanlarda monitör ve televizyon piyasasında büyük firmalar tarafından tercih edilmeye başlanan LED teknolojisini es geçmedi. 24 ve 30 inçlik iki bilgisayar monitörü tanıtan Apple tasarım anlamında yine farklı işlere imza atmış.
24 inçlik model üzerinde herhangi bir düğme bulunmuyor. Bütün ayarlar sadece bağlı olduğu bilgisayar üzerinden yapılabiliyor. Bilgisayar dediysek yani sadece Apple”ın ürettiği bilgisayarlar. Bu ürün yalnızca Macbook, Mac Pro, Mac Mini ve iMac ile uyumlu. Windows kullanan herhangi bir bilgisayar ile çalışmadığı gibi Bootcamp üzerinden Windows yüklenmiş bir Mac ile dahi çalışmıyor. Dahili kamera, 2.1 ses sistemi ile gelen Apple LED Cinema Display genel tasarım olarak seleflerine oldukça benzer bir tasarıma sahip. 1920 x 1200 çözünürlük ve 1000:1 karşıtlık oranına sahip cihaz LED teknolojisi sayesinde bekleme modunda yalnızca 1 watt elektrik tüketiyor.

 

 

30 inçlik model ise LED yerine LCD tercih edilmiş. AMLCD ( Active Matrix Liquid Crystal) adı verilen bu panel bildiğimiz LCD teknolojisini kullanıyor. Tasarım ve grafik ile uğraşan kişiler için geliştirilen ürün 24 inçlik modelin aksine DVI girişi bulunan tüm cihazlarla çalışabiliyor. 2560 x 1600 çözünürlüğü ve 16.7 milyon renk gösterme kapasitesi olan cihaz 700:1 karşıtlık oranına sahip. Hareketsiz resimlerle uğraşanlar için geniş ekran alanı içinde (178 derece) birkaç farklı iş yapabilme imkanı sunan cihaz üzerinde kontrol tuşalrı bulnuyor.

Türkiye”de henüz resmi olarak satışa sunulmayan cihazlardan 24 inç olanın fiyatı 900 dolar 30 inçlik olanın ise 1800 dolar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here