Ana sayfa Haber Apple çip tasarlayacak

Apple çip tasarlayacak

0

Intel’in i7 işlemcilerini kullanan Apple‘ın yeni nesil mobil cihazlar için de Samsung ile A9 üretimi konusunda anlaştığı söyleniyordu. Alınan kararlara göre ve firma patent başvurularına bakıldığında, Apple’ın yakın dönemde bir çip tasarımı üretiminde olacağı kesine yakın bir ihtiimal. Geniş yelpazede gerçekleşecek olan çip üretimleri, masaüstü iMac’lerde, iPod’lar ve iPhone‘larda kullanılmak üzere tasarlanıp üretilecek. Eğer bu çip meselesi gerçekleşirse, Apple kendi patentleriyle kendi üretiminden çıkan ve Intel Atom ile Core i3 işlemcilerine denk bir performans sağlayan çipleri üretecek. Core i3 meselesi kafanızı kurcalamasın, Mac‘lerin düşük versiyonlarında kullanılacak.

Gelişmelere bakıldığında, i5 ve i7 kullanan MacBook klasmanındaki Apple ürünlerinin çiplerini ise Intel üretmeye devam edebilir. iPad‘lerde de durum buna benziyor; iPad Mini gibi ürünlerin çiplerini Apple üretecek. 

Apple‘ın böyle işlemci çipi sevdasına kapılmasının asıl nedeni, donanımsal arızalara dayalı nedenler olduğu düşünülüyor. Geliştiricilere göre Apple bazı cihazlarında “seçenekli çip” üretip farklı performans sağlayan çipli iMac’leri pazara sunabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here