Ana sayfa Haber Apple Çin”de başarıya ulaşmak için Alipay ile anlaşmaya gitti

Apple Çin”de başarıya ulaşmak için Alipay ile anlaşmaya gitti

0

iPhone 7 Plus

çin’in mobil ödeme endüstrisi yılda 9 trilyon dolardan fazla gelir sağlarken Alipay %61,5’lik pazar payıyla endüstrinin zirvesinde yer alıyor. Geçen yıl çin’de en çok satılan ikinci telefon olmayı başaran iPhone 7 Plus ile gaza gelen Apple, bu yıl birinciliğe oynuyor.

Apple’dan hiç beklenmeyecek bir hareket diyebileceğimiz bu iş ortaklığı, Ant Finans adlı firmayla Apple mağazalarında Alipay mobil ödeme sisteminin kullanılmasına yönelik oldu. Ant Finans, dev e-ticaret firması Alibaba’nın alt şirketlerinden bir tanesi. Bu ortaklık sonrasında Alipay kullanıcıları Apple’ın fiziksel ve çevrimiçi mağazalarında diledikleri gibi mobil ödemeyle alışveriş yapabilecekler. Bunun karşılığında ise Alipay uygulaması App Store satın alımları için özel bir kesime sahip olacak. 

Ant Finans’ın deyimine göre bu anlaşma, Apple’ın fiziksel mağazalarında ilk kez üçüncü parti bir ödeme yöntemini kabul ettiğini kesinleştiriyor. Apple için dev bir pazar olan çin, sadece 2017’nin dördüncü çeyreğinde 9,8 milyar dolarlık satışı getirdi. çin hükümetinin gözüne girmek için son dönemlerde hamlelerini hızlandıran Apple, çin’de iki tane veri merkezi açtı ve 1 milyar dolarlık Did Chuxing yatırımıyla bölgesel sanayiye de göz kırptı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here