Ana sayfa Haber Apple CEO’su Tim Cook Uyardı !

Apple CEO’su Tim Cook Uyardı !

0

Teknoloji ve toplum ilişkileri, çok uzun bir süreden beridir tartışılan konulardan bir tanesi. Bununla ilgili son olarak Apple CEO’su Tim Cook, çeşitli uyarılarda bulundu. Yeni dijital gizlilik yasaları çağrısında bulunan Cook; büyük miktarlardaki kişisel verilerin toplanmasının topluma zarar verdiğini ifade etti.

Pek çok önemli kişinin katıldığı Brüksel’deki gizlilik konferansında, herkesi derinden etkileyen bir konuşma yapan Apple Ceo’su; manipülasyon konularında da kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti. Birçok Amerikalı şirketin devasa veriler depoladığını ve bu durumun ilerleyen yıllarda toplumu kutuplaştırmak için de kullanılabileceğini ifade etti.

Veri Gizliliği Konusunda Atılan Yasal Adımlar Var Mı ?

 

Özellikle de teknoloji alanında çalışmalar yapan ülkelerde, veri gizliliği ile ilgili birçok yasal düzenlemenin olduğu biliniyor. Son olarak Cambridge analytica skandalı olayları ile birlikte; gittikçe artan veri gizliliği ihlali, Facebook ve Google gibi şirketlerin de hedef tahtasına oturtulmasına neden oluyor.

Şu an için veri gizliliği konusunda en önemli yasalardan bir tanesinin de, Kaliforniya’da olduğu biliniyor. Alastair MacTaggart isimli kampanyacı, veri gizliliği alanında defalarca kampanya yürütmüş bir isim olarak bu zirveye destek verdi.

Hem Avrupa Birliği milletvekillerinin, hem de politika uzmanlarının katıldığı Brüksel’deki bu zirvede; Avrupa birliği’ndeki veri gizliliği yasası olarak bilinen GSYİH’ nin başarıları övüldü.

Alastair MacTaggart ile birlikte aynı zamanda pek çok politikacının da bu zirvede yer alması, veri gizliliği açısından son derece önemli gelişmelerin olacağını gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here