Ana sayfa Haber Apple CEO”su Tim Cook: Sağlık hizmetlerine önemli bir katkıda bulunabiliriz

Apple CEO”su Tim Cook: Sağlık hizmetlerine önemli bir katkıda bulunabiliriz

0

Apple’ın CEO’su Tim Cook Salı günü firmanın sağlık hizmetleri alanındaki beklentilerini dile getirerek, Apple Watch gibi adım ölçümü yapma tarzında daha çok fiziksel sağlığı ilgilendiren uygulama ve cihazların ötesinde adımlar atacağının işaretini verdi. 

Firmanın California’nın Cupertino şehrinde bulunan merkezinde düzenlenen yıllık hissedar toplantısında son derece karmaşık bir alan olan sağlık hizmetlerinin, yeni kişilerin icat yapmalarını teşvik edecek bir yapıya sahip olmadığı bilgisini veren Cook, Apple’ın daha tüketici dostu bir yaklaşım sergileyerek, sektörde muhteşem bir yer edindiğine dair hissedarlara teminat verdi. 

Sağlık hizmetleri alanında büyük adımlar atma planları taşıyan yegane firma değil Apple.

örneğin Amazon kendi çalışanlarının sağlık harcamalarını nasıl azaltabileceğini tespit etmek için J.P. Morgan ve Berkshire Hathaway ile bir konsorsiyum oluşturdu. Aynı zamanda küçük muayenehanelere ve benzer şekilde büyük hastanelere de tıbbi malzemeler satan firma, ilaç tedarik zincirinde atılım yapmayı tasarlıyor. 

Google’ın ana firması olan Alphabet, yaşlanmaya karşı çalışmalar yapan Calico adlı firmadan tutun da sağlık yazılımı ve cihazlarına odaklı bir birim olan Verily’e kadar sektörde bir dizi sahibi girişimlerde bulundu.

3 trilyon dolarlık bir kapasiteye sahip olan sağlık sektörü, teknolojik anlamda ortalamanın üzerinde bir alt yapıyı gerektirdiği düşünüldüğü için, sağlık hizmetleri alanında at koşturanlar için cazip bir fırsat olarak görülüyor. Aynı zamanda iş verene ya da hükümete sağlık hizmetlerinin karşılığında ödeme yapmaları için bel bağlamak yerine kendi cebinden ödeme yapan Amerikalıların sayısında da artış yaşandığı için, sektörün tüketiciye uyarlanmasına yönelik giderek artan bir eğilim söz konusu. 

Cook aynı zamanda tıbbi kayıtların iPhone’a da getirilmesini sağlamak için çalışmaların yürütüldüğünü belirtti. Bu ürün henüz beta, yani deneme aşamasında ve yalnızca beş on hastanenin sisteme kaydı var. Fakat Apple bu s istemi tüm Amerikan sağlık hizmetleri ekosistemine açmayı hedefliyor. 

Cook sözlerini şöyle bitirdi: “Bu konuya ne kadar çok vakit harcarsak, Apple’ın bu noktada önemli bir katkıda bulunabileceği konusunda da o kadar heyecan duyuyorum.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here