Ana sayfa Haber Apple akıllı hoparlör beklenen satış sayısına yaklaşamadı bile!

Apple akıllı hoparlör beklenen satış sayısına yaklaşamadı bile!

0

Apple’ın yükselen akıllı hoparlör kategorisine girmek için çıkardığı ilk ürünü olan HomePod, beklenen fonksiyonlara sahip olmamasının da büyük etkisiyle hayal kırıklığı yaratan satış grafikleri sergiliyor. Firmanın HomePod üreticilerinden biriyle ilişkisini tamamen koparması da bu durumun kanıtlarından bir tanesi.

Yapılan tüm incelemelerde akıllı hoparlörden çok kaliteli bir hoparlör olarak karşımıza çıkan HomePod, iPhone’a olan bağlılığı, güvenlik endişeleri ve ekosistem sınırlamaları sebebiyle bolca eleştirilmiş, yüksek fiyatıyla da herkesin gözünü korkutmuştu. Bunların bir araya gelmesiyle birlikte beklenenden çok daha az sayıda satılan HomePod, Apple’ın üreticilerden biriyle anlaşmasını değiştirmesine de sebebiyet verdi.

HomePod, satışa çıktığı ilk üç ay içerisinde pazardaki toplam satışın %10’luk dilimini kendisine alabilse de Google’ın %14’ünün gerisinde kaldı, Amazon Echo’nun %73’lük payı tarafından ise resmen yok edildi. 350 dolarlık fiyatıyla 30 dolarlık Amazon Echo modellerine karşı büyük pazarda kendisine yer tutamamış olsa da Mart ayı içerisinde %19’luk bir payı kendisine almayı başaran Apple HomePod, üst seviye ses kalitesini yeteneksiz bir akıllı asistanla buluşturarak sıra dışı bir harman oluşturmuş durumda piyasada varlığını sürdürüyor. Apple’ın Siri’yi geliştirme çabalarıyla birlikte HomePod’un kaderi nasıl değişecek hep birlikte göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here