Ana sayfa Ürün İnceleme Apple Airpods

Apple Airpods

Basit ve güvenilir Apple AirPods en iyi tam kablosuz kulaklıklar arasında yer alabilir.

0

Apple’ın AirPods kablosuz kulaklıkları, 2016 Aralık ayında mağazalarda satışa çıktığından bu yana pazara hakim oldu. Dünyanın uzun süredir tamamen kablosuz bir kulaklığı beklediği çok açık. Ama asıl soru şu: AirPods bunu karşılıyor mu?

Kabloları görmeyi beklediğiniz, golf topunun konduğu yere benzeyen şeylerle AirPods’un asıl işlevi zıt olabilir, ancak bu beyaz çubuklar, kablosuz kulaklık bilmecesini ilk çözen şeydi: güvenilir bir şekilde çalışan ilk gerçek kablosuz kulaklıklardı. Birçok yönden, bugüne kadar yapılmış en iyi tam kablosuz kulaklıklar arasındaydılar.

Kutusundan çıkanlar

AirPods’un kutusundan nelerin çıkacağı önceden tahmin edilebilir, Apple’ın imzasını taşıyan bir ürün ambalajında geliyor. Kutuda, içinde AirPods’un bulunduğu küçük, beyaz bir şarj kabı, bazı çok temel ürün talimatları ve standart bir USB-Lightning şarj kablosu bulunuyor.

İlk izlenimler çoğunlukla olumlu. AirPods’un şarj kabının güvenliğini sağlamak için manyetik bir kilidi var, AirPods daha fazla mıknatıs sayesinde yuvasına tam olarak oturuyor ve çok renkli bir LED ışığı şarj durumunu gösteriyor. Kutudan yeni çıktığında cihazlarla  eşleştirilmeye hazır durumda.

Kurulum

Geldiğinde AirPods eşleme modundadır. Kutusunu açtığınızda, AirPods iPhone’unuzun Bluetooth menüsünde “AirPod” olarak görünecektir. Bağlanmak için onu seçin ve eşleştirme işlemi tamamlansın. Bu çok önemli gibi gelmeyebilir, ancak birçok tam kablosuz kulaklığın bir sebepten dolayı eşleştirilmesi zordur.

Bir iCloud kullanıcısıysanız, tüm Apple cihazlarınız AirPods’u bir ses çıkış seçeneği olarak tanımalı ve bir hızlı vurma ve tıklama arasında ses için geçiş yapmalıdır. AirPods’u Apple dışındaki herhangi bir cihazla kullanmak amacıyla eşleştirme moduna zorlamak için de, şarj kutusunun arkasında bulunan küçük ve neredeyse görünmez bir düğme basılı tutulduğunda eşleştirme modunu zorlayacaktır.

Siri

 

Apple’ın AirPods’a olabildiğince fazla işlevsellik sağlaması kolay olurdu – başkaları da bunu denediler ama geri adım attılar – ancak Apple burada biraz kısıtlama gösterdi ve kablosuz kulaklıklara sadece ilginç hale getirmek için yeterli teknolojiyi yükledi.

Siri’yi çağırmak için AirPods’un dışına dokunabilirsiniz – tıpkı iPhone’da ana tuşu basılı tutarak yaptığınız gibi – ve o servis vermeye başlayacaktır. Ondan Spotify çalma listenizdeki şarkıyı atlamasını istemeyin, orada size yardımcı olamaz. Herhangi bir şarkı için dolaşmak veya Siri’nin en sevdiğiniz şarkıyı seçmesini isterseniz, bunu Apple Music ile yapmanız gerekiyor.

Siri, diğer görevlerden herhangi birinde size yardımcı olabilir. Bir anımsatıcı ayarlamasını, bir alarm kurmasını, kişi listenizden birisini aramasını veya müziğinizin sesini kısıp/açmasını isteyebilirsiniz.

Bir çağrı aldığınızda, Siri bunu duyurur ve AirPod’un dış kabuğuna iki kez dokunarak arama cevaplanır.

Akıllı önlemler

AirPods’daki hızölçer ve diğer sensörler, kulaklığın kulağa takılıp çıkarıldığını algılar. Böylece birkaç enerji ve zaman tasarrufu sağlayan önlem sağlar. Örneğin, müzik dinliyorsanız ve kulaklıklardan birini çıkarırsanız, kulaklık yeniden takılana kadar müzik duraklar; bu noktada müzik veya podcast kaldığı yerden devam eder. Her iki kulaklık da çıkarılırsa, müzik durur ve AirPods kapanır, böylece değerli pil ömründen tasarruf eder. Kulaklıklar tekrar takıldığında açılır ve anında bağlanır.

Kulaklıklar ayrıca bağımsız olarak da çalışır. Bir saatten fazla süren bir görüşmede bir noktada kulaklıklardan birinin şarjı bitse görüşme sona ermez. Diğer kulaklık devam etmek için yeterli güce sahiptir ve çalışmak için diğer kulaklığa ihtiyaç duymaz. Bu bize telefonumuza geçmek ve aramayı sürdürmek için yeterli zamanı verir.

Hem kulaklıkların hem de şarj kabının pil ömrünü kontrol etmek için, bir iPhone’un pil uygulamasını çalıştırabilir veya AirPods kabını bir iPhone’un yakınında tutabilir ve kapağını açabilirsiniz. Böylece hem şarj kabının hem de kulaklığın pil durumunu görebilirsiniz.

Apple, AirPods’un beş saatlik dinleme süresi ve tam bir şarjla iki saatlik konuşma süresi sunduğunu iddia ediyor. Karışık kullanım bu sayılar arasında bir rakama yol açacaktır. AirPods kabı yoluyla birden fazla şarj yapılabilmesi nedeniyle Apple, toplam 24 saat dinleme süresi veya 11 saat konuşma süresi bekleyebileceğinizi söylüyor. Belki de en önemlisi, AirPods oldukça hızlı bir şekilde şarj ediliyor – kabın sadece 15 dakika şarj olması üç saatlik dinleme süresi veya bir saat konuşma süresi sağlayacaktır.

Earpods ve Airpods: Aynı, fakat farklı

Tekrar eden bir temayı deneyimlemek üzeresiniz: Birçok yönden AirPods, Earpods gibidir. Ancak, birçok benzerliğe rağmen AirPods’un çok farklı olduğunu da belirtmek isteriz. Kablosuz bağlantı açısından kesinlikle çok şey var, ama kablosuz iletişimin gizeminin ötesinde, hemen belli olmayan bir dizi kullanım senaryosu var.

Ses

Ses kalitesi açısından AirPod’lar, bir iPhone’un satın alınmasıyla bedava gelen Earpods’la neredeyse aynı. Bas şaşırtıcı derecede düşük, uygun bir şekilde yer alıyor ve ayarlanabiliyor. Burada Beats seviyesindeki basdan bahsetmiyoruz, ama çoğu kişi bas seviyesini iyi bulacaktır. Tiz ses, oldukça iyi, fakat özellikle inceltilmemiş veya ayrıntılı değil – belki de tiz hakkında söyleyebileceğimiz en iyi şey aşırı agresif veya can sıkıcı olmamasıdır. Orta kademe performansta, daha fazla varlık ve sıcaklık isteyebiliriz. Daha doğal ve güncel sesleri severiz. Tüm bunlarla birlikte, herkesin AirPods’un ses meraklılarını hedefleyerek tasarlanmadığını bildiğini düşünüyoruz. Sonuç: Earpods’un sesini kabul edilebilir buluyorsanız, AirPods’un sesi size mükemmel gelecektir.

AirPods’un telefon görüşmeleri için mükemmel bir araç olduğunu gördük. AirPods tarafından sağlanan ses kalitesi ve ortam gürültüsü azaltması, iPhone’un yerleşik mikrofonu veya EarPods’un kablolu mikrofonundan aldığınız verimi karşılıyor ve bazı durumlarda onları da aşıyor. Apple, AirPods’un performansı için “ışın oluşturucu” mikrofon tasarımına güveniyor. Bluetooth kulaklığı gibi bir çağrı almak için sadece bir kulaklığı kullanabilirsiniz. Bunları sıradan Bluetooth kulak içi kulaklıklarla yapamazsınız, çünkü birlikte bağlanırlar.

Fitness için yeterli mi?

 

Kablosuz tasarıma rağmen AirPods, özellikle fitness amaçlı olarak iyi bir seçim değil. Sağlamlık veya ter geçirmezlik için kulak tıkaçlarına ihtiyacınız varsa, Apple, aynı W1 çipini kullanan ve benzer özellikler sunan, daha çok fitness odaklı Beats kulaklık seçeneklerini sunuyor.

Fiyatı: 899 TL

Artıları:

  • Kablosuz güvenilirliği, mesafesi
  • Pil ömrü
  • Hızlı, kompakt şarj kabı
  • Kulaklıkların bağımsız çalışması

Eksileri:

  • Fitness aktivitesi için uygun değil
  • Ortalama ses kalitesi

Airpods işitme cihazı olarak da kullanılacak

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda çok sayıda güncellemeyi tanıttı, ancak AirPods merkezli bir özellik sunumun dışında kaldı.

Şirketin sektör lideri tam kablosuz kulaklıkları, yeni iOS 12 mobil platformun Apple cihazlarında kullanıma sunulduğunda düşük bütçeli bir işitme cihazı seti gibi hareket etmelerini sağlayan küçük ama ilginç bir yazılım güncellemesi alacak.

Live Listen adı verilen yeni özellik, daha önce şirketin ‘Made for iPhone’ işitme cihazı programıyla sertifikalandırılmış işitme cihazları için geliştirilmişti ve mikrofonun bir akıllı telefon üzerinde yönlü mikrofon olarak kullanılmasına izin veriyor. Bir restoran, bar veya parti gibi gürültülü bir ortamda bulunuluyorsa, iPhone’u konuşan kişinin yakınına yerleştirebilir ve AirPods’u işitme cihazı olarak kullanabilirsiniz.

Bu özelliğe iPhone’daki ayarlar menüsünden erişilebilecek ve küçük işitme sorunları yaşayanlar için kullanışlı olabilir – daha ciddi işitme bozukluğu olanların işitme sorunlarına çözüm bulmak için daha güçlü ve medikal çözümlere yöneleceğini düşünüyoruz.

İşitme engelli iPhone sahipleri için yeni erişilebilirlik seçeneklerinin eklenmesi memnuniyetle karşılandı ve oldukça özel bir kullanım durumu olsa bile, teknolojiyi iOS 12’ye eklemesinden dolayı şirketi takdir etmek gerekir. Aynı zamanda, AirPods’u diğer rakiplere göre tercih etme konusunda sınırlı bir işitme olanağına sahip olanlara bir neden daha verilmiş oluyor.

iOS’un yeni sürümü şu anda uygulama geliştiricilerin kullanımına sunulmuş durumda, ancak bu sonbaharda ücretsiz bir güncelleme şeklinde herkese açık hale getirilecek. Live Listen da şu anda iOS 12’nin beta sürümlerinde mevcut değil, ancak sonraki bir beta sürümünde eklenebilir.


Bu yazı, iPad Mag dergisinden alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here