Ana sayfa Ürün İnceleme Apple AirPods 2

Apple AirPods 2

Apple Airpods 2 ile gelen yeni özellikler ve ürünün dikkat çeken detayları mercek altında.

0

Apple Airpods 2 pazara girmeden önce aksesuarla ilgili pek çok beklenti olmasına rağmen pek de beklentilerin karşılayacak bir şekilde karşımıza çıkmadığını söylemek gerek. Özellikle tasarım konusunda neredeyse ilk nesil modeli ile aynı tasarıma sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Peki, Yeni Apple Airpods ile gelen yeni özellikler neler? Şimdi bunları inceleyelim.

Öncelikle yeni nesil Apple Airpods 2’nin kablosuz şarj desteği sunduğunu söylemek isteriz. Bunun yanında kulaklığın fiyatı ise Nisan ayı itibarıyla 1399 TL. Peki, Airpods 2 fiyatı ve özellikleri ile almaya değer bir Apple ürünü mü? Buna bakalım.

Airpods 2 kulaklık ile en dikkat çekici özelliklerden biri ivme ölçer ve sensörleri oluyor. Bu özellikler farklı fonksiyonlar ile bir araya geldiğinde oldukça etkileyici bir kullanım ön plana çıkıyor. Bu konuda bir örnek vermek gerekirse; mesela müzik dinlerken kulaklığı çıkarttığınızda müzik aniden duruyor ve tekrar kulağınıza taktığınızda ise müzik kaldığı yerden çalmaya devam ediyor.

 

Diğer yandan kulaklığın her iki tarafında da sensörler yer alıyor. Kulaklıklar üzerinde bulunan sensörlerin hangi işlevi yerine getireceği kullanıcı tarafından belirlenebiliyor. Yani her iki sensöre de farklı görevler atamak ve istenilen bir işlevi yerine getirmesini sağlamak mümkün. Kulaklığa tıklandığında ise yapılacaklar arasında;

  • Bir önceki ya da bir sonraki şarkıya geçmek
  • Şarkıyı durdurmak
  • Şarkıyı devam ettirmek
  • Siri’yi aktif hale getirmek gibi fonksiyonlar yer alıyor.

Oldukça kullanışlı olan bu işlevler, kullanıcılara müzik dinlerken kolaylık sağlıyor.

Bunların yanı sıra Airpods 2, ilk nesil modele göre daha hızlı bağlantı kuruyor ve bunun yanında bataryasında da oldukça önemli bir iyileştirmenin yapıldığını söylemeden geçmeyelim. Birinci nesilde konuşma süresi 2 saatken, yeni nesil Airpods 2’de konuşma süresi 3 saate kadar çıkabiliyor. Tabi müzik dinlerken bu süre önceki nesilde de olduğu gibi yine 5 saat olarak karşımıza çıkıyor.

Şarj konusuna biraz değinmek gerekirse Airpods 2’ni Huawei Mate 20 Pro ve Samsung Galaxy S10 Plus gibi telefonlarda bulunan ters kablosuz şarj özelliği sayesinde şarj edilmesi mümkün. Çünkü cihazın kablosuz şarj pedi Qi standardını destekliyor. Bu şekilde bahsetmiş olduğumuz telefonların şarj üniteleriyle de kolayca şarj edilebiliyor.

Kulaklığın ses kalitesine bakacak olursak da bu konuda belirgin bir iyileşmeden bahsetmek yanlış olmaz. Her kullanıcının sesleri algılaması farklı olabilir, belki ancak yapılan testlerde iyileşmenin olduğunu söylemek mümkün.

Siri ile uyum içerisinde çakışabilen Airpods 2, telefon ya da kulaklığın kendisine dokunmadan Siri’nin çalışmasını sağlıyor. Bu sayede ses ile Siri’ye komut verebiliyor ve sesli komutlar ile daha ergonomik bir kullanım sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca kulaklık işe Siri’yi bir arada kullanmak ve daha önceden Siri’yi açmak için kulaklığa dokunmak yeterli oluyor.

Artılar:

Sensörler

Siri desteği

Şarj dayanıklılığı

Eksiler:

Tasarım

Bu yazı, Newtech dergisinin Mayıs ayı sayısından alınmıştır.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here