Ana sayfa Donanım Apple’a Yeni Bir Dava Yolda: Bu Sefer Çift Kamera Teknolojisi

Apple’a Yeni Bir Dava Yolda: Bu Sefer Çift Kamera Teknolojisi

0

İsrail”de bulunan ve çift lensli kamera teknolojileri üreten Corephotonics adlı firma, iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus”ın, kendilerine ait dört patent hakkını ihlal ettiği iddiasıyla bu hafta Apple”a dava açtı.

Amerikan Patent ve Tescil Ofisinde 2013 yılı Kasım ayı ile 2016 yılı Haziran ayı arasında tescil edilen patentler, optik zoom ve bir mini telefoto lens montajını da içeren, akıllı telefonlar için uygun çift-lensli kamera teknolojileriyle ilgili.

Corephotonics söz konusu iki iPhone modelinde firmanın patentli telefoto lens tasarımının, optik zoom yönteminin ve görüntü kalitesini geliştirmek için kullanılan geniş açılı ve telefoto lenslerden edinilen görüntülerin akıllıca eritilmesi yönteminin kopyalandığını iddia ediyor.

iPhone X ise belki de henüz dört gün önce çıkarılmış olması nedeniyle, çift lens kamera sistemine sahip olmasına rağmen, patent ihlali yapan ürün olarak listelenmemiş.

Corephotonics geçtiğimiz yıl Mobile World Congress”te, teknolojilerinden bazılarının sunumunu yapmıştı. Daha ayrıntılı bir resim ortaya çıkarabilmek için iki ayrı kamera lensinin görüntülerini bir araya getirebilen bir yazılımın ve hareketli bileşenler kullanmadan 5 kata kadar optik olarak zoomlama kapasitesinin sunumuydu firmanın yaptığı.

2012 yılında kurulan Corephotonics, mobil cihazlarda ikili kamera teknolojileri geliştirme alanında kendini lider olarak tanımlıyor. Tel Aviv üniversitesi”nde profesör olan Dr. David Mendlovic”in öncülüğünü yaptığı firma kurucuları, optik ve minyatür dijital kamera alanlarında on yıllara dayalı bir tecrübeye sahipler.

Firma yaptığı şikayette, ilk olarak Apple ile iletişim kurduklarını belirtiyor. çok sayıda cesaret verici bildirim ve olumlu geri dönüş sağlanmasına rağmen bu zamana kadar Apple”la herhangi bir lisans anlaşmasına ulaşamadıklarını ifade ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here