Ana sayfa Haber Apple”a tasarımlarını çaldığı iddiasıyla 10 milyar dolarlık dava açtı

Apple”a tasarımlarını çaldığı iddiasıyla 10 milyar dolarlık dava açtı

0

Apple, şirket tarihi içerisinde diğer  firmalarla bazı patent davalarına girişti, bazısını kazandı bazılarını kaybetti. Fakat Apple’ın kendi açısından karşılaştığı en sevimsiz dava, Florida’dan geldi ve Floridalı bir endüstriyel tasarımcı, Apple’ın kendi tasarımlarını çalıp iPhone, iPad ve iPod gibi cihazlarına uyguladığını iddia ediyor. Tasarımcının açtığı dava tam 10 milyon dolar değerinde ve 10 milyon doların yanısıra, tasarımcı bu iOS cihazların yüzdde.1.5’lik kazancını tarafına istiyor.

Thomas S Ross isimindeki bir tasarımcı davacı taraf. Tasarımları 23 Mayıs 1992 yılında ve 10 Eylül 1992 yıllarında çizilmiş ve Ross bu çizimlere “Electronic Reading Device” (ERD” adını vermiş, bugünki e-kitap okuyucularının atası olarak görülüyorlar ve bu kişinin iddiasına göre bugünki akıllı telefonların temelini oluşturan elementleri bulunduruyorlar. 1992 yılında tasarlanan bu cihazlar, okuma, yazma, film izleme ve fotoğraf saklama için tasarlanmış. üstelik bu ERD cihazlrın fiziksel klavyesine ek olarak 2″lik bir disket sürücüsünün de olduğu söyleniyor.

Ross, bir taraftan bu cihazların patentlerini bazı çevresel etkenler nedeniyle alamadığını söylüyor. İlk tasarım patentine 1992’de başvurmuş ve bazı ödeme sorunsalları yüzünden patent ofisi bu dosyayı bir kenara bırakmış. 

Ross, davayı kazanabilirse 10 milyar dolarlık bir gelir elde edecek ve iOS cihazların satışlarının 1.5’lik kısımı, yani 3.5 milyar dolarlık kısımı da kişiye verilecek.

kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here