Ana sayfa Donanım Apple 2012

Apple 2012

0

Yenilikler, planlar ve beklentilerle kapsamlı bir 2012 öngörüsü
 

Kolaylıkla tahmin edilebileceği gibi 2011 yılı, tıpkı son 15 yıldaki diğer yıllar gibi Apple için oldukça önemli atılımların gerçekleştiği bir yıl oldu. Şirket, iPad 2 ile 2011 yılı içerisinde tablet piyasasını domine etmeye devam ederken, tüm dünyada bu pazar içerisinde iPad 2″nin satış rakamlarına “yaklaşan” dahi olmadı. Aynı zamanda geride bıraktığımız yıl içerisinde Apple, Mac”ler için birçok yeniliği içerisinde barındıran yeni işletim sistemi Mac OS X 10.7 Lion”ı piyasaya çıkardı. Aynı zamanda iPhone, iPod Touch ve iPad”lerde kullanılan mobil işletim sistemi iOS”te de yıl boyunca önemli güncelleme ve yükseltmelere gidildi. Ve nihayetinde bulut bilişim çözümü iCloud kullanıma sokuldu. Bunlarla beraber tüm dünyada tüm Apple ürünlerinin satışı ile ilgili kapsamlı pazarlama çalışmaları da tabi ki hız kesmedi.
Tabi ki, 2011 yılına Apple penceresinden baktığımızda efsanevi Steve Jobs”un, önce CEO”luk görevinden ayrıldıktan sonra hayata da gözlerini yumduğunu da es geçmek olmaz.
 
apple
 
Girizgahta saydığımız konularla ilgili 2012 yılında da Apple”ın boş yine durmayacağı aşikar. Bu dosyamızda 2012 yılına Apple perspektifinden bir dürbün tutup, neler olabileceğine dair kafa yoracağız.

İmparatorluğa giden köprüler

Aslında sektöre genel olarak bakıldığında Apple hala, ve doğal olarak, akla gelen tek şirket değil. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, belirli bazı ürünlerin tabiri caizse “adını koyduğu” bazı pazarlarda ezici bir üstünlüğe sahip olsa da halen özellikle donanım ürünlerinde ciddi rakipleri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bilindik liberal ekonomi kaidelerine göre rekabetin son kullanıcının kısa vadedeki karına olumlu yönde etki ettiğini düşünürsek, bu birçoklarına göre iyi bir haber. Apple tarafından 2012 yılında da, daha önceden bu ezici üstünlüğün planlandığı alanlarda üstünlüğün devam etmesi hatta daha da artması için çalışmalar yapılacaktır diye düşünüyor ve bu alanlardan en belirgin olanı ile tablet piyasasını domine eden iPad ile öngörümüze başlıyoruz.

 

Yeni iPad ve A6 İşlemciler

Konusunda ehil birçok “yakın takipçi”nin öngörüsü bize de sirayet etmiş durumda. 2012 yılı ile ilgili bu öngörülerden belki de en mühim olanı da yıl bitmeden yeni bir iPad (iPad 3) ve yeni bir iPhone (iPhone 5) tanıtılacağı yönünde. Bununla beraber iOS işletim sistemini kullanan bir diğer ürün olan iPod Touch”ta da ciddi bir yenilenme bekleniyor. Bu üç cihazın iOS”ten başka ortak olan yalnız çok az kullanıcının dikkatini çeken bir özellikleri daha var. Hem iPad, hem iPhone hem de iPod touch ARM, bir başka değişle Apple A serisi işlemci kullanıyorlar.

ürünlerin 2012 yılında çıkması beklenen yeni versiyonlarında bu işlemcilerin henüz geliştirilemeye devam edilen yeni jenerasyonlarının bulunacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bununla beraber iPad 3″ün ekran çözünürlüğü ile ilgili oldukça ciddi bazı gelişmeler göstereceği, ve iPhone 5″in Retina Display”e kavuşan ilk iPhone modeli olacağı öngörüler arasında.
 

apple 2012
 
2012 yılında piyasaya sürülmesi beklenen yeni iPad modeli için bir öngörü de Apple”ın fiyat politikasında daha önce gitmediği bazı yönlere yönelmesi. örneğin daha iPad 3 ürün gamı içerisinde, daha kısıtlı bazı teknik özelliklere sahip bir modelin daha düşük bir fiyatla konumlandırılacağı öngörüler arasında. Bu konumlandırma ve fiyatlandırma stratejisinin, sadece iPad”lerle sınırlı kalmayarak iPhone 5″lere de uygulanacağına kesin gözüyle bakılıyor lakin, aynı söylenti 2011 yılında piyasaya sürülen iPhone 4S için de dolaşmış ama gerçekleşmemişti.

Siri Evrimleşiyor

iPhone 4S modeliyle geçtiğimiz yıl kullanıcılara tanıtılan sanal asistan Siri”nin gördüğü yoğun ilgi üzerine 2012 yılında geliştirileceği kesin. Hatta söz konusu bu gelişimin de ne yönde olacağı bie belli gibi. Başlangıç olarak öngörebiliriz ki Siri”nin konuşabildiği dil sayısı 2012″nin ilk çeyreğinden itibaren artmaya başlayacak. Bununla beraber Apple”ın Siri”nin ses tanıma kabiliyeti ve tepki sürelerini geliştirmek adına da araştırma geliştirme çalışmalarına devam ettiğini biliyoruz. Ve belki de en önemli gelişme olarak Apple”ın Siri”yi diğer iPad ve iPod Touch gibi diğer iOS cihazlarına da transfer etmesi olacak.

Bununla beraber Apple, Siri”nin hali hazırdaki bilgi referansları olan Wolfram Alpha, Yelp ve Google Maps gibi servislere yenilerini ekleyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Şu anda Apple”ın bu yeni bilgi kaynaklarını sağlayacak olan yeni servislerle anlaşmak üzere olduğuna dair haberler İnternet sitelerinde dolaşmakta.

 

iOS 6

Apple”ın mobil işletim sistemi iOS”i 2012 yılında güncellemeye tabi tutacağı neredeyse öngörüden de öte bir gerçek çünkü özellikle iPhone ve sonrasında iPad ile birçok kişinin gözü önünde olan ve dehşet bir pazarlama çalışması ile desteklenen ürünlerin kullanımındaki ana kriter onların işletim sistemi. Apple, bu cihazlardaki işletim sistemi güncellemelerini, bu pazarlama stratejilerinin de bir parçası olarak, sıkça yapmakta. Dolayısıyla 2012 yılında iOS”in altıncı versiyonu ile karşılaşmamıza kesin gözüyle bakabiliriz.

“Bulut”un geleceği: iCloud

2012 yılında ciddi bir değişime uğramayacak Apple çözümlerinden biri iCloud olarak gözüküyor. Hali hazırda kullanıcı ihtiyaçlarının çok büyük bir bölümünü yeterlilikle karşılayan bulut bilişim çözümü iCloud”un olabilecek en muhtemel genişleme alanı olarak diğer işletim sistemleri ile çalışan kişisel bilgisayarları da kapsaması düşünülebilir ancak, Apple”ın buna bu kadar çabuk yeltenmeyeceği birçoklarının fikri. iCloud çok yüksek bir ihtimalle 2012 yılında da sadece Apple ürünlerinin kendi aralarındaki senkronizasyonu hususunda işlev görecek.
 

macbook
 
Yeni bir MacBook Air

Periyottaki güncellemelere ve donanım yükseltmelerine tabi tutulacağı kesin olan MacBook Air ürün gamı içerisine yeni bir 15 inçlik modelin ekleneceği de ayrıca söylentiler arasında. Bilhassa geçtiğimiz yıl itibarıyla taşınabilir Mac ailesi içerisinde yer alan MacBook”ların üretiminin durdurulması ve onların yerini MacBook Air”lerin alması ile ihtiyaç sahipleri yalnızca iki ana kategoriye yönlendirilmişti : MacBook Air ve MacBook Pro. Yapılan bu “ince ayar”dan sonra MacBook Air modelinin kendi içinde çeşidinin artacak olması ve bu yolla daha çok kullanıcıya hitap edilmesi oldukça mantıklı bir hamle olarak görünüyor.
İlgililere göre tamamıyla yenilenecek olan ürün gamı ile beraber, gama yeni eklenecek 15 inç”lik MacBook Air, 2012 yılının ilk yarısında görücüye çıkacak gibi duruyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here