Ana sayfa Haber Apple 10 yılda yatırımcılarının parasını 7 katına çıkardı!

Apple 10 yılda yatırımcılarının parasını 7 katına çıkardı!

0

Bundan on yıl önce yatırım amaçlı 1000 dolarınız olduğunu varsayalım. İleri görüşlülüğünüz sayesinde Apple’ın daha yeni çıkan iPhone modelinin yakında sektörü yeniden yaratacağını ve trend üretici olacağını anladınız ve bu 1000 doları Apple’a yatırdınız. Kablo TV şirketi CNBC bu durumda ne kadar kazanacağınızı hesapladı ve bulduğu sonuç teknoloji firmasının yatırımınızı yediye katlayacağını ortaya çıkardı.

Peki oldu da bu yatırımı yaptınız. On yıl boyunca Apple’a bağlı kalır mıydınız? Her hafta ortaya çıkan yeni iPhone söylentileri ve firmanın çökeceği lafları sizi caydırır mıydı? Büyük yatırımcılardan Warren Buffet ve Jim Cramer de aynı konular üzerinde tartışıyor. Yatırımcıların her çeyrekte ne kadar iPhone satılacağıyla gereksiz şekilde fazla ilgilendiğini belirten ustalar, etraflarındaki herkesin iPhone kullandığını ve başka bir şey kullanmayacaklarını söylüyor. Sadece bu durum bile hisseleri yatırarak ne kadar güvende hissetmeliyiz ortaya çıkarıyor.

75 milyon Apple hissesi daha alan Warren Buffet, portfolyosuna daha fazla Apple yatırımı eklediğini CNBC’ye doğrularken toplam kontrol ettiği Apple hissesi sayısının da 240,3 milyon olduğunu belirtti. Bu miktarın Buffet’ın toplam yatırımının %25’i olduğu düşünülüyor.

Apple’ın bu yüksek başarısı her ne kadar normal olmasa da kablosuz iletişim sektöründeki çoğu firma gayet yüksek bir performans sergiliyor. Google başta olmak üzere bu firmalar yatırımcılar tarafından takip ediliyor ve herkese kazandırıyor. Berkshire Hathaway YK Başkanı ve CEO’su Warren Buffet’ın ifadelerine göre Google, Amazon, Alphabet, Microsoft ve Facebook da yatırım yapıldığında kazandıracak ve kendi kendilerine ayakta durabilecek firmalar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here