Ana sayfa Haber App Store gerçeği

App Store gerçeği

0

App Store dünyanın en geniş mobil uygulama koleksiyonu. çarpıcı olan ise yalnızca uygulamaların sayısı değil, aynı zamanda çeşitliliği. Bu noktada uygulamalar sayesinde, iPad yerleşik teknolojilerin avantajından yararlandığından, kullanıcılarına çok daha iyi bir deneyim vaat ediyor. Hatta uygulamaların hepsi tek bir yerde (iPad“de)toplandığından, iTunes‘daki Apple Kimliği’nizi kullanarak bu uygulamalara erişmek, uygulamaları aramak ve indirmek de son derece kolay. Yani Apple teknolojileri söz konusu olduğunda sınırlar ortadan kalkıyor. App Store“da görülecek, sevilecek daha çok şey var, peki App Store”daki uygulamaların en önemli tercih faktörü olan puanlamalar ne ölçüde gerçeği yansıtıyor? Bir X uygulamasına ilişkin değerlendirmeleri yansıtan puanlama ve yorum kısımlarında gerçekler tam anlamıyla sunuluyor mu? Bu soruların yanıtlarını arayacağız.

 

 

Türünün en iyi örneği ama sorunları da var

 

Apple mobil aygıtları kullanıcısının App Store“a adım attıktan sonra birkaç adımda erişebileceği uçsuz bucaksız bir uygulama çeşitliliği söz konusu. App Store, türünün en iyi örneği olarak kullanıcısına dünyanın en kapsamlı uygulama mağazasını sunarken belli standartları da göz ardı etmiyor. Uygulama mağazasında yer alan her uygulama belli başlı koşulları önceden yerine getirmiş olma özelliğini bünyesinde barındırıyor.Güvenli yazılıma dair standartlar gerekse teknolojik algoritmalar açısından Apple kullanıcısını madur etmeyecek düzeyin sağlanmış olması App Store“da dikkat çekici özellikler arasında. Yani Apple“ın yüksek teknoloji ürünü uygulama mağazası kullanıcı dostu bir yapı sergiliyor. Ancak bazı detaylar uzun zamandır teknoloji araştırmaları gerçekleştiren çevrelerce konuşuluyor.

 

Uygulama denetimi söz konusu mu?

 

Acaba App Store“da yer alan ürünlerde standartların sağlanması sonucu uygulama mağazasına adım atan bir uygulama, sonraki aşamalarda ne ölçüde denetleniyor? Bu sorunun yanıtı herhangi bir “direkt”denetleme olmadığı yönünde. Zaten hali hazırdaki App Store”un kapsadığı uygulama sayısına dair ölçek için kapsamlı bir biçimde “uygulama mağazasında yer aldıktan sonra denetlenme” unsuru pek olası da görünmüyor. Peki bu durum App Store ve Apple kullanıcısı açısından ne gibi semptomlar doğuruyor?App Store”da yer alan bir uygulama, çok yönlü tanıtımlar ve tüketici nezdindeki başarımları sonucunda rakibi konumundaki on binlerce uygulama arasından sıyrılıp kullanılmakta olan çok sayıdaki iPad“in sahip olduğu veri tabanı arasında eklemlenebiliyor. Bu durumun bir sonucu olarak kullanıcı yorumları ve puanlamaları gelişiyor. 

 

 

5 yıldız mı? Mutlaka denemeliyim!

 

örneklerle ilerlenecek olursa App Store”daki bir savaş stratejisi oyunu olan Clash of Clans”ın yaklaşık 2000 oyla 5 üzerinden 4-4.5 arası oy ortalamasına sahip olduğu görülüyor. Bu yüksek başarıma dair detaylar incelendiğinde oyuna dair sorunların minimum şekilde yaşandığı kullanıcıların yapmış olduğu yorumlarda vurgulanıyor. Sonuç olarak ilgili oyun, prestiji kullanıcı nezdinde yüksek bir uygulama olarak karşısına çıkıyor. Peki belirtilen oyunda belirtilen puanlama ve yorumlar neye dayanıyor?Oyunu deneyimleyip ona puan veren, bir tür “iyi niyetli” feedback oluşturmak adına App Store”da araştırma yapmakta olan kimselerle fikirlerini paylaşmak adına yorumlarda bulunan iOS kullanıcısının deneyime bağlı ölçütleri kullanıcıları etkiliyor. Benzer olduğu fark edilen iki oyun arasında birinin “3” diğerinin “4” puan ortalamasına sahip olduğu bir örnekte kullanıcı yüksek puanlı oyunu indirmeyi tercih ediyor. 

 

 

Ve manipülasyon faktörü

 

Yukarıda belirtilen durumun uygulama geliştirici nezdinde hayati önem taşıdığı açık. Peki rekabetin uç noktalarda yaşandığı App Store hazinelerinde X uygulama geliştirici, Y uygulama geliştiricinin uygulamasını manipüle edebilir mi? Kesinlikle ucu maksimum düzeyde açık bir şekilde evet.Durum bu noktadayken App Store”un uygulama çeşitliliği düzlemindeki manipülasyonlara karşı bir duruşu da yokken iyi uygulama ve manipüle edilmiş “iyi” uygulama arasındaki ayrım nasıl yapılacak? Şu anki koşullarda yapılamayacak. 

 

 

 

 

Apple“ın bu yönde bir takım çalışmalarının olduğu konuşulsa da rekabet düzeyi ve rekabete katılan geliştirici adedi düşünülürse ne tür sonuçlarla çeşitli önlemlerin alınabileceği ciddi bir merak konusu.Rekabetin dur durak demediği bir olgu teknoloji. App Store”da yer alan uygulamaların geliştiricileri nezdinde bu konunun siyah kapitalizm ve karala-kazan kavramı adına ne noktalara ulaştığını sonraki sayılarımızda tüm detayları ile paylaşmaya devam edeceğiz…

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here