Ana sayfa Donanım Apogee Rosetta 200

Apogee Rosetta 200

0

Testimize efsane bir markayla devam ediyoruz. Bu sayımızda büyük kardeşi üretimden kalksa da kendisi varlığını korumaya devam eden Rosetta 200″u mercek altına aldık.
 

Apogee denince sanırım herkesin hafızasında bir sound olması gerek. Apogee”yi tanımayanların ise muhakkak bir yerlerden kulak aşinalığı vardır. Apogee ülkemizin aslında çok sevdiği bir isim. Günümüzde yeni rakipleriyle tanışma fırsatımız olsa da, halen tüm dünyada popülerliğini korumaya devam ediyor. Bu sayımızda büyük kardeşi üretimden kalksa da kendisi varlığını korumaya devam eden Rosetta 200″u mercek altına aldık. Rosetta 200 iki kanal Analog/Digital-Digital/Analog çalışan bir çevirici. Apogee şirketi tüm converter”larına olduğu gibi Rosetta serisine de ekstra kart takılması için arka bölümde yer ayırmış. Bu kartlar size Protools”la birebir çalışma ve firewire ile bilgisayarınızda ses kartı olarak kullanma imkanı sağlıyor. Bizim testte kullandığımız Rosetta da x-firewire kart opsiyonlu. Apogee”nin tüm 1u ürünleri aynı boyutlarda. Tabi arka kısmı hatrı sayılır uzunlukta. Bunu sebebi ise devre elemanlarının rahat ve homojen ısıda çalışmasıdır. Rosetta aynı anda A/D-D/A çalışma yeteneğine sahip.
 
rosetta 200
 
ön panelde bulunan iki butonla bu özelliği ayarlayabiliyorsunuz. Yani D/A bölümünü isterseniz D/D olarak ayarlayıp diğer taraftan A/D bölümünü A/A ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz aynı anda A/D kısmından bir sinyali convert edip, D/A bölümünden diğer başka bir sinyali convert edebilirsiniz. Rosetta”nın ön panelinde ilk olarak power on/Off butonu var. Sıkı durun bu buton dilerseniz içeriden bir jumper değişimiyle opsiyonel olabiliyor. Yani sisteminizi bir şalter veya güç ünitesine bağladıysanız gücü verdiğinizde cihaz otomatik olarak aktif hale geçiyor. Hemen yanında ise örnekleme oranlarını seçebildiğiniz buton bulunuyor. Bu buton ile dilerseniz dışarıdan ayrı olarak da clock alabilirsiniz. Hemen yanında bulunan buton ise size dışarıdan alacağınız clock”u hangi yolla alacağınızı belirliyor. Diğer kısımda bulunan source butonu A/D bölümünü hangi kaynaktan sinyal alması gerektiğini belirliyor. Hemen yanında bulunan clear butonu iki fonksiyona sahip.

 

Biri sinyal gücünü belirleyen VU metreleri sıfırlamak için çalışıyor. Diğer fonksiyon ise uzun süreli bastığınızda soft bir limiter uygulamasını devreye alıyor ki bu inanılmaz bir özellik. Hemen yanında bulunan process butonu ise size convert edilen sinyalin hangi bit değerinde olması gerektiğini kontrol ettiriyor. Apogee patentli müthiş bir özellik ise UV22HR. Bu özellik size gelen 24bit değerindeki sinyali convert sırasında 16 bite indirmenizi sağlıyor. Böylece tüm işlemler bu özellik sayesinde daha homojen zamanlı ve kayıpsız yapılıyor. Daha çok MASTERING uygulamaları için tasarlanmış bir özellik. Diğer buton ise Aptomizer: Bu butonla giriş ve çıkış seviyenizi dengeleyebilirsiniz. Learn’e alarak otomatik öğrenme modunda cihazın seviyeleri test etmesini sağlayabilir ve on modunda yapılan işlemi devreye alabilirsiniz. Trim modunda ise sinyal seviyesini artırma imkanına sahipsiniz. Tam ortada bulunan VU metrelerlede dbfs cinsinden analog ve digital sinyal seviyelerini detaylı görme şansına sahipsiniz. Son olarak ise D/A kısmının Source butonu yer almakta.
 
apogee
 
Gelelim arka panelle; arka panelde iki adet analog giriş çıkışlarımız mevcut. Bir adet ADAT giriş çıkışları, bir adet SPDIF, iki adet AES giriş çıkışları, world clock giriş ve çıkışları, bir adet de MIDI giriş çıkışı mevcut. Rosetta”da iki adet bulunan AES giriş çıkışlarının ikincisini 88.2 örnekleme oranında veya daha üstü bir oranla çalışırsanız kullanabiliyorsunuz.

 

Rosetta 200 tam da Apogee renklerini anlatan bir sounda sahip. Baslar gerektiği kadar yoğun ve en önemlisi okunabilir ve anlaşılabilir. Orta gövde gayet yumuşak ama bu yumuşaklık orta gövde de agrasif sound sevenleri üzebilir. Yüksek frekanslarda çok iddialı bir netlik var. Apogee şirketi tüm ürünleri için önerdiği Apogee big ban”i Rosetta için de öneriyor. İçinde bulunan küçük clock”dan daha iyi sonuç verdiğini bildiriyorlar. Bu durumu da testimizde gerçekleştirdik. Sonuç kulakla bariz duyulabilecek düzeyde. Stereo imaji daha rahat ve anlaşılabilir duyuyorsunuz. Temel frekansların arasındaki frekanslar kulakla anlaşılabilir düzeye geliyor. Bu etkiler sanki çok kalın olmasa da bir perdenin ortadan kalktığı hissini doğuruyor. Biz Mobaseri Sound test ekibi olarak Apogee”lerle kullanmak üzere Big Ban”i öneriyoruz.
 
apogee rosetta 200
 
Sonuç olarak piyasadaki arkadaşlarından fiyat olarak yüksek kalsa da,üzerinde bulundurduğu ekstra özellikleri, Apogee sound’unu ve ayrı ayrı çalışan AD/DA”sını göz önünde bulundurursanız bu rakam pek de korkutucu olmayacaktır. ?u anda audio camiasında çok moda olan DAC kullanımı bizce yanlış kullanım şeklinde uygulanıyor. Siz eğer A/D yapıyorsanız D/A”nız da aynı marka olmalı. İçeriye kaydettiğiniz data ne ise onu duymanız lazım. Yoksa bir dengesizlik olacaktır. Bu sebeple hangi converter”ı tercih ederseniz edin A/D-D/A”nızın aynı ürün olmasına dikkat edin. Apogee Rosetta”nın Türkiye distribütörü Compel şirketi. Satış fiyatı ise 2195 USD artı KDV dır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here