Ana sayfa Donanım Aphex Aural Exiter 204

Aphex Aural Exiter 204

0

Testlerimize çok ilginizi çekeceğini düşündüğümüz APHEX şirketinin EXITER 204’ü ile devam ediyoruz.
 

Aphex şirketi Exiter üreticilerinin başında geliyor. Aslında ilk üretici de diyebiliriz. Exiter, psikoakustik işlemcilerin en önemlisi. Aslen yaptığı işlem dinleyiciyi etkilemek. Fakat gerçekte yaptığı işlem var değil. Bir yanılgı. İllüzyon da diyebiliriz. Bu işlemi şöyle yapıyor: Yollanan sinyal subsonic bir synthesizer ile harmanlıyor ve bu sinyali ana sinyalle karıştırarak çıkışa gönderiyor.

Bir çok evrim geçiren Exiter son olarak karşımıza Big Bottom modeliyle çıkıyor. Cihazın çalışma şekli ise optical. Genelde mix ve mastering için kullanılan Exiter bazen vokal ve enstrümanlarda da kullanılıyor. Live performansta da çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.
 

mikser
 
Gelelim Exiter’ızın gövde incelemesine. Arka kısımda iki adet XLR ve TRS giriş ve çıkışlar bulunuyor. +4 dB veya -10dB seçeneği için her kanala swich bulunuyor. Besleme tipi AC topraklı. ön kısımda ise yüksek frekanslara hitap eden üç adet knob bulunuyor. Bu knob”lar tune frekans seçmenize olanak sağlarken, ikinci knob seçtiğiniz aralığa harmonics eklemenizi sağlıyor. Son knob da bu işlemi mixe karıştırmanıza olanak sağlıyor. Düşük frekans bölümünde ise yine uç adet knob bulunuyor. Bu knob”ların ilki drive ikinci knob”la seçtiğiniz aralığa yaptığı işlemin seviye oranını belirliyor. üçüncü knob ise tüm bu işlemi mixe karıştırmanıza olanak sağlıyor. Orta kısımda cihazı bybass etmenize olanak sağlayan butonlar bulunuyor. Big Bottom bölümünde yer alan tune knob’u 50hz ile 190 hz arası çalışıyor. Tam saat 12 yönünde ise 110 hz. Aural Exiter kısmında yer alan tune knob’u ise 800hz ile 6khz arası çalışıyor. Tam saat 12 yönünde ise 3khz oluyor. Big Bottom bölümünde yer alan drive seviyesini size iki adet yeşil led belirliyor.

 

Sıra Aphex Exiter”ın kullanımına geldi. Ben birçok mastering projesinde kullandım. Fakat dikkat edilmesi gereken noktalar var. İlk kullandığınızda sizi müthiş etkiliyor. Yani gece ve gündüz farkı gibi bir fark yaratıyor diyebilirim. Ama bazı projelerde çatlamalara ve kontrolsüz baslara sebep oluyor. Bu tip işlemciler renklendirici oldukları için çok minimal kullanılmalarında fayda var. Yani makyajın fazlası günlük kullanımda nasıl ki çok sırıtır, bu durum da aynı benzerlikte. Yüksek frekansları çok açıp parlatıyor. Ama eğer kayıtta alt dB”de kalan hatalar varsa gün yüzüne çıkıyor. Bu da kaydı yeniden alamayacak bir durumdaysanız sizi sıkıntıya sokabilir.
 
aphex aural exiter 204
 
Alt frekanslarda hacim çoğalsa da drive”a çok yüklendiğiniz taktirde istenmeyen sonuçlar oluşabiliyor. Bu cihazı aynı anda maksimum bir EQ ve compressor ile kullanmanızı tavsiye ederim. Sebebi ise çok kalabalık bir mix bus ile sıkışmış bir sonuç elde edebilirsiniz. özellikle bazı bayan vokaller frekans aralığı dar olduğundan, mixe bir türlü yerleşmez. İşte o anda Exiter yardımınıza koşabilir. Piano ve gitar kayıtlarında çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. üflemeli enstrümanlar ve vurmalılarda pek önermiyorum. Doğal olandan uzak, sıkışmış bir sound elde edebilirsiniz.

Mixdown”larda kullanabilirsiniz ama mastering işlemini göz önünde bulundurarak daha minimal olmanız da fayda var.

Sonuç olarak fiyat aralığına baktığınız zaman küçümseyebilirsiniz. Ama Aphex şirketi Exiter ünitesinin fiyatının bu olduğunu söylüyor. Her sayıda yazdığım gibi cihazın fiyatı değil, işlevi ve ihtiyacınız önemli. Piyasada az rakibi olan Aphex Aural Exiter ülkemizde distribütör sorunu yaşadığından, cihazı ya yurt dışından ya da ön sipariş ile AYS müzikten temin edebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here