Ana sayfa Donanım AOC, iki IPS ekran sunuyor

AOC, iki IPS ekran sunuyor

0

Düşük fiyata birinci sınıf kalite

Hiçbir şey sonsuza dek sürmez! Bu kural, özellikle ekranlar söz konusu olduğunda da geçerlidir. Uzun yıllardır, IPS panellerin oldukça pahalı ve sadece profesyonel uygulamalarda harcanan paraya değer oldukları düşünülüyordu. Bu artık geçerli değil: AOC, çekici tasarımlı 54,6 cm/21,5″ ve 58,4 cm/23″ i2252Vwh ve i2352Vh modellerini piyasaya çıkararak, hem büyüleyici bir görüntü kalitesine hem de bireysel kullanıcıların da satın alabileceği bir fiyata sahip olan iki düz ekran sunuyor. IPS”in arkasında tam olarak ne var ve bu teknolojinin özellikleri neler?

Prensip olarak, IPS panellere (In-Plane-Switching) sahip monitörler, geleneksel TN (Twisted Nematic) teknolojisine sahip ekranlara kıyasla daha yüksek kontrast oranlarına sahip parlak görüntüler sağlar. Ayrıca bu monitörler, daha geniş bir perspektifteki (yatay/dikey olarak 178°ye kadar) yüksek renk stabilitesinin yanı sıra, renklerin (16,7 milyon) zengin ve doğal ve gri seviyelerinin son derece sofistike gösterimi ile kullanıcıları etkiler. Bunun aksine TN paneller sadece 170°lik bir perspektif ve sadece 16,2 milyon renk sunar.

Bileşimlerine gelince, IPS paneller sıvı kristallerin düzenlemesi açısından TN panellerden farklıdır. Sıvı kristaller TN modellerde 90° bükülü ve tipik bir vida biçimine sahipken, IPS panellerdeki sıvı kristal molekülleri bir katman halinde ve ekranın yüzeyine paralel olarak hizalanmıştır. Elektrotlar yoluyla gerilim oluştuğunda, moleküller ışığın çıkabileceği, yani pikselin parlayacağı şekilde kendilerini ayarlarlar. Parlama sırasında kristaller göze göre daima aynı konumda kalırlar, böylece perspektif değişse bile renkler ve kontrast sabit kalır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here