Ana sayfa Haber AnTuTu: Android’in en popüler özellikleri 1080p ekran ve sekiz çekirdekli işlemci

AnTuTu: Android’in en popüler özellikleri 1080p ekran ve sekiz çekirdekli işlemci

0

Android için tam takım test yazılımı AnTuTu, bazı ilginç istatistikler paylaştı. Bu istatistiklere göre Android akıllı telefon kullanıcıları arasında bu test programına başvuran kişilerin ne tür cihazlara sahip oldukları anlaşılıyor.

İlk kategori olan ekran çözünürlüğü, 1080p ile domine edilmiş durumda. %24,37’lik 16:9 Full HD ekranlı telefonları %17,19 ile Full HD+ çözünürlüklü uzun ekranlar takip ediyor. Diğer büyük oranlar ise yine Full HD fakat daha uzun ekran oranlarına ait.

antutu
Ekran Çözünürlükleri

İşlemci alanına gelindiğinde AnTuTu testi yapan cihazlarda çarpıcı bir üstünlükle sekiz çekirdekli işlemciler her yeri kaplıyor. %73,5’lik octa-core oranını %21,9 ile dört çekirdekli işlemciler izliyor.

antutu
İşlemciler

RAM istatistiklerine gelindiğinde %36,51’lik oranda akıllı telefonun 6GB RAM’e sahip olduğunu görüyoruz. Bu oranı takip eden 4GB RAM’li telefonlar %31,70 oranında. Üçüncü en yaygın kapasite 3GB olurken 8GB ve 2GB RAM’li model sayısı hemen hemen eşit. Günümüzde gittikçe ucuzlayan hafıza birim fiyatları, orta seviye modellerde bile en az 4 veya 6GB RAM görmeyi oldukça kolaylaştırıyor.

antutu
RAM İstatistikleri

Ciddi bir yükseliş gördüğümüz dahili depolama kapasitesi de %41,13 ile 64GB tarafından domine ediliyor. Onu takip eden %24,64’lük oran 128GB depolamaya aitken 32GB kapasite %16,04 ile sınırlı.

antutu
Dahili Depolama

AnTuTu’nun Google ile ciddi anlamda çatıştığı istatistik, Android versiyon dağılımında karşımıza çıkıyor. %61,4’lük bir kesimin Android Oreo kullandığı istatistiklerde onu Nougat takip ediyor. Buradaki güncel işletim sistemlerinin ezici üstünlüğünü AnTuTu kullanan cihazların doğal olarak yeni olduğunu düşünerek açıklamak mümkün.

antutu
Android Sürüm İstatistikleri

Aracı: GSMArena
Kaynak: Weibo (Silinmiş Gönderi)
Kapak Görsel: Nigerian Today

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here