Ana sayfa Haber Android Uygulamalarında Sahte Reklam Karmaşası

Android Uygulamalarında Sahte Reklam Karmaşası

1

Bugün, Google Play Store‘da 2 milyardan fazla indirmeye sahip sekiz Android uygulamasının hileli reklam uygulamalarıyla uğraştığı bildirildi.

Uygulamaların yedi tanesi halka açık bir Çin şirketi olan Cheetah Mobile’a ve bir diğer uygulama da Silikon Vadisi’nde bulunan Çinli bir şirket olan Kika Tech’e ait. Sahte reklam uygulaması sayesinde, Çin’li şirketlerin ek gelir elde edebileceği ifade edilmişti.

Peki Google Play Sistemi Nasıl İşliyordu ?

Normal bir yükleme işleminde; indirilen uygulamalar, indirmeyi nereye yönlendireceklerini görmek için kullanıcının hangi bağlantıyı veya reklamı tıklattığını kontrol eder.

Bu uygulamaların yeni indirme sayısını izlediği, ardından son tıklamanın nereden geldiğini veya hangi yayıncıya reklamı sunduğunu dikkate almadan yükleme kredisi talep ettiği bildirildi. Bazı durumlarda; Cheetah Mobile’ın uygulamaları, rapora göre, yükleme kredisi almak için yeni indirilen uygulamaları kendileri başlatmak üzere programlandı.

Reklam sahtekarlığıyla uğraştığından şüphelenilen Cheetah Mobile uygulamaları; Clean Master, CM Dosya Yöneticisi, CM Launcher 3D, Güvenlik Master, Pil Doktoru, CM Locker ve Çita Klavye. Birçoğu milyonlarca kez indirildi ve hatta Google tarafından tanıtıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here