Ana sayfa Haber Android telefonlarda kolay kablosuz eşleştirme dönemi başlıyor

Android telefonlarda kolay kablosuz eşleştirme dönemi başlıyor

0

Apple kullanıcıları hızla alışıyorlar iPhone (ya da Mac bilgisayarlar) ile Airpod”lar arasında kolayca kablosuz eşleştirme yapma olayına.  Fakat Google” da boş durmuyor. Bluetooth cihazlarla Android telefonlar arasında bağlantıyı zorlaştıran faktörleri ortadan kaldırmak için çalışmalar yapıyor. Bazı hoparlörler ve kulaklıklarla NFC yoluyla eşleştirme işlemini hızlandırabiliyorsunuz. Ama artık Android 6.0 ve üzeri işletim sistemi üzerinde çalışan cihazlar da başka bir özelliğe kavuşuyor. Hatta daha da iyisine: “Hızlı Eşleştirme (Fast Pair)”.

Söz konusu yeni yöntemde Bluetooth Low Energey ve Android telefonunun lokasyonu kullanılarak yakın çevrede bulunan Bluetooth aksesuarları otomatik olarak keşfediliyor ve sonra da tek bir tıklamayla otomatik olarak bağlanılıyor. Hatta bu sistem kullandığınız ürünün resmini de gösteriyor. 

Hızlı eşleştirme fonksiyonu etkin bir cihaz varsa etrafınızda bir yerlerde Android telefonunuz ürünün resmini, ürün adını ve ilgili uygulamayı (varsa) Google”ın sunucularından çekiyor. Bağlanmak için tıkladığınızda eşleştirme başarılı olduğunda bir adet doğrulama mesajı alıyorsunuz. Daha sonra Android telefon, aksesuarın ilgili uygulamasını indiriyor (ses azaltıcı kulaklıklarda genellikle ayarlama yapılacak uygulamalar bulunur. Bazı hoparlörlerde de öyle).

Aslında eşleştirme işlemi yine “klasik Bluetooth”u kullanmaktadır. Bu nedenle Google, bağlantıda iyileştirmeler yaptığına dair herhangi bir iddiada bulunmuyor. Fakat Bluetooth 5 kullanan yeni telefon, kulaklık ya da hoparlör gibi cihazların çıkması bu noktada işe yarayacaktır.

Bununla birlikte hızlı eşleştirme işleminin Android cihazlarda geniş tabanlı olarak kullanım rahatlığını beraberinde getirebilmesi için aksesuar yapımcılarının da bu özelliği benimsemeleri gerekiyor. Mevcut Bluetooth cihazlarınızın hepsi için hemen işe yarayacak bir özellik değil zira.

İlk aşamada desteklenen kulaklıklar arasında Google”ın Pixel Buds kulaklıkları, Libratone”un Q Adapt On-Ear kulaklığı ve Plantronics Voyager 8200 serisi kablosuz kulaklıklar yer alıyor. Kullanıcıların yapmaları gereken tek şey önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan Google Play”in son versiyonunu indirmeleri (11.7). 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here