Ana sayfa Haber Android telefonlar, konum kapalıyken bile Google”a rapor veriyor!

Android telefonlar, konum kapalıyken bile Google”a rapor veriyor!

0

Akıllı telefonlarımızda yer alan ve bir çok hizmetin doğru çalışmasını sağlayan konum hizmetleri, dilenirse kullanıcı tarafından kapatılabiliyor. Bu kapatma sonrasında konumumuzu kimsenin öğrenmediğini düşünüyoruz ancak yapılan araştırmadan çıkan sonuçlara göre konum hizmetleri kapalıyken bile Android cihazlar Google’a konum verilerini şebeke baz istasyonlarından gelen veriler doğrultusunda gönderiyor. Bu veri, Google tarafından doğrulandı ve 2017 yılınnın başından bu yana devam edildiği belirtildi. 

Elde edilen verilerin asla kullanılmadığını ya da depolanmadığını belirten Google, Android telefonların baz istasyonlarından elde ettikleri konum bilgilerini sunucularına gönderdiğini doğruladı. Bu verilerin bildirimler ve mesajlar için kullanıldığını belirten firma, geçen 11 ay boyunca bu prosedürün devam ettiğini de söyledi. 

Durum hakkında yorum yapan güvenlik uzmanları, Google veriyi kullanmasa bile üçüncü kişilerin bazı hack işlemleri sonrasında konum hizmetleri kapalı olan telefonların bile konumlarına erişerek kullanıcılarına ulaşılabileceğine dikkat çekti. Her cihazın kendine özel bir numarası olduğunu da belirten uzmanlar, bu numaranın konumla eşleştirilerek takibe alınmasının oldukça kolay olduğunu yinelediler. 

Araştırmadan ortaya çıkan verilere göre, Android akıllı telefonlar baz istasyonlarının telefonla kurduğu iletişimden elde edilen verileri kullanarak konum tayini yapıyor, bu konumu da Google sunucularına gönderiyor. Bu konum bilgisinin gönderilmesi için WiFi ya da hücresel verisi aktif bir cihaza ihtiyaç duyulduğu biliniyor ve kullanıcının konum bildirimini tam anlamıyla kapatmak gibi bir seçeneği olmadığını ortaya çıkarıyor. Cihaz, içinde bir SIM kart olmasa bile eğer WiFi ağına bağlıysa, çevredeki baz istasyonlarının verilerini yine Google sunucuları ile eşitliyor. 

Google yetkililerinden yapılan yorumlara göre sistemin durdurulması için çalışmalara devam eden Google, bu verileri konum servisleriyle tamamen bağımsız şekilde işliyor, bu sebeple üçüncü kişilerin ulaşmasının mümkün olmadığı savunuluyor. Bu bilgi bize ne yazık ki pek dürüstçe gelmiyor zira gelirinin büyük çoğunluğunu reklamlardan elde eden Google, reklam verenlerin konuma yönelik müşteri hedeflemesine imkan sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here