Ana sayfa İnternet Android”te virüs paniği!

Android”te virüs paniği!

0

Popüler mobil işletim sistemi Android’in uygulama platformu Android Market, şu sıralar zararlı yazılımlara sahip uygulamalardan dert yanıyor…
 

Apple’ın iOS’u ile amansız bir rekabet içerisinde bulunan Android, şu sıralar zararlı yazılımlar içeren uygulamaların Android Market’e yaptıkları işgal neticesiyle sıkıntılı günler geçiriyor. Mobil işletim sistemi pazarında yaşanan amansız rekabetin boyutlarını, uygulama sayılarının da etkilediğini bilen Android, uygulamalar ile birlikte yayılmayı amaçlayan zararlı yazılımları Android Market’ten kaldırmaya uğraşıyor. Henüz Google yetkilileri tarafından olağanüstü hal ilan edilmemiş olması ise, yetkililerin bu konuda şimdilik başarılı olduklarının bir göstergesi sayılabilir.

 

Android Market
Android Market üzerindeki zararlı yazılımlar, popüler uygulamalarda yer almıyor. Bu zararlı yazılımlar, daha çok, dökümantasyon içeren uygulamalar (Angry Birds için şifreleri içeren Angry Birds Cheats uygulaması vb.) içerisinde yer alıyor. Google, şimdiye kadar Android Market’ten 10 zararlı yazılım içeren uygulama kaldırdı. Bu zararlı yazılımlar ilk olarak 5 Haziran’da tespit edildi.

 

Android Market
Android Market’teki uygulamalarda keşfedilen zararlı yazılıma, Plankton adını veren yetkililer, Android cihazların güvenlikli yapısının, zararın boyutunu minimuma indireceğinden de emin. Plankton, cihazın seri numarasından, cihaz üzerindeki bilgilere kadar birçok bilgiye erişerek, kendi geliştiricilerinin kontrolünde olan sunucuya uzaktan bağlantı ile bu bilgileri sunucuya yolluyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here